Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Jedność w różnorodności: Widzialny znak niewidzialnej Łaski

Antoni Zalewski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Redaktorzy Niedzieli Łódzkiej przy współpracy z Archidiecezją Łódzką przygotowali cykl rozmów w trwającym Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Ekumenizm buduje się poprzez spotkania na liturgii, poprzez wspólną modlitwę. W drugim odcinku cyklu „Jedność w różnorodności” Justyna Kunikowska oraz ks. Paweł Gabara stawiają pytania dotyczące różnic w przeżywaniu i sprawowaniu liturgii przedstawicielom poszczególnych Kościołów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kościół Starokatolicki Mariawitów ma dwa nabożeństwa - Mszę Świętą oraz Adorację Przenajświętszego Sakramentu.

- Mój Kościół kładzie nacisk na Eucharystię. Msza święta to liturgia Pawła VI, odprawiana po łacinie, tyłem do ludu, i wystawiony jest Przenajświętszy Sakrament do adoracji dla ludzi. Msza Święta jest elementem adoracji Boga – mówił ks. Stanisław.

W liturgii Kościoła Luterańskiego koncentrujemy się na uwielbieniu boga poprzez śpiew i muzykę. Mamy dużo pieśni stworzonych przez Marcina Lutra, ale także pieśni stworzonych przez Jana Sebastiana Bacha. Ważnym elementem jest dialog prowadzony między kapłanem a wiernymi, to są psalmy. Mamy także naprzemiennie śpiewane formy stałe. Dzisiejsze nabożeństwo różni się od tego, co było 200-300 lat temu. – odpowiada ks. Michał.

Kapłan Kościoła Luterańskiego odniósł się także do tego, że w centralnym miejscu jego wyznania są dwa elementy -zwiastowanie Bożego Słowa – kazanie/ homilia oraz sakrament Komunii Świętej. chodzi o kazania staramy się aby były to kazania oparte na tekstach biblijnych, musimy się przygotować i wygłosić kazania.

- Koncentrujemy się na Mszy Świętej i Adoracji Najświętszego Sakramentu może trochę zaniedbujemy Nieszpory, które złożone są głównie z psalmów. To bardzo piękna liturgia – mówił ks. Wiesław Kamiński.

W rozmowie poruszona została także kwestia homilii w poszczególnych Kościołach – aspekt przepowiadanego słowa.

Reklama

- Kazanie może być na jakiś temat, homilia powinna być nawiązaniem do czytań, które daje nam dzień. Pan Bóg przez te konkretne czytania daje nam słowo życia. W liturgii posoborowej ma to szczególne znaczenie. Jest to wyjaśnienie tego, co Chrystus chce nam powiedzieć w konkretnym czasie. To Słowo kierowane jest do konkretnych ludzi – dodaje ks. Michał Makuła.

Dialog pokazał, że Słowo Boże ma żyć w nas. Ono jest Słowem Boga, ale komentarz do tego Słowa ma pokazać nam jak mamy to wcielić w nasze życie. Kazanie ma pokazać, że to Słowo Boże cały czas jest aktualne i dalej odpowiada na pytanie współczesnego człowieka. W rozmowie wybrzmiało to jako wyzwanie dla kaznodziejów XXI wieku, żeby potrafić w taki sposób to Słowo zwiastować, by ono trafiało do człowieka.

Redaktorzy swoich gości zapytali także o kwestię sakramentów – m.in. sakramentu pojednania i spowiedzi. Na kanale YouTube Archidiecezji Łódzkiej do końca tygodnia będą pojawiać się filmy z rozmaitymi tematami poruszającymi kwestie wspólne i różne między poszczególnymi wyznaniami.

Podziel się:

Oceń:

2021-01-21 15:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Bp Pękalski: Pan Bóg nie przyszedł na świat po to, aby nas „kupić” jakimiś cudownościami!

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Turniej WTA w Stuttgarcie - awans Świątek do półfinału

2024-04-19 20:00
Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

PAP/RONALD WITTEK

Iga Świątek świętuje zwycięstwo w ćwierćfinałowym meczu z Emmą Raducanu

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek pokonała Brytyjkę Emmę Raducanu 7:6 (7-2), 6:3 i awansowała do półfinału halowego turnieju WTA 500 na kortach ziemnych w Stuttgarcie. Jej kolejną rywalką będzie Jelena Rybakina z Kazachstanu.

Więcej ...

W. Brytania: ani Izrael, ani Iran nie chcą wojny, ale łatwo o coś, co ją wywoła

2024-04-20 09:58

Karol Porwich/Niedziela

Ani Izrael, ani Iran nie są teraz zainteresowane eskalacją konfliktu, co nie znaczy, że go nie będzie w przyszłości, bo pierwsza wymiana ciosów już nastąpiła, a w takiej sytuacji bardzo łatwo o błędną kalkulację – mówi PAP dr Ahron Bregman z Departamentu Studiów nad Wojną w King's College London.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Kościół

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous