Reklama

Polska

Rozpoczęło się budzenie olbrzyma - II Kongres Nowej Ewangelizacji

www.przystanekjezus.pl

Mszą świętą w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego na warszawskim Ursynowie rozpoczął się II Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji. W homilii podczas wieczornej Eucharystii bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji podkreślił, jak ważna jest osobista relacja z Jezusem. - Póki nie wiemy, kim On jest, nie mamy z czym wychodzić na ewangelizację – podkreślił.

- Siła liturgii jest taka, że wydobywa z przeszłości wydarzenia zbawcze, czyni je aktualnymi a nas czyni ich uczestnikami – mówił homilii bp Ryś. Jesteśmy uczestnikami tamtej uczty, choć pewnie nawet nie możemy myśleć o sobie, że jesteśmy tymi, którzy zapraszają do siebie Jezusa – zauważył bp odwołując się do czytania Ewangelii, w której mowa o spotkaniu Jezusa z jednym z faryzeuszów i z jawnogrzesznicą. - Jakby na początek naszego spotkania dostajemy mocną przestrogę o tym, jak człowiek może się z tego zaproszenia wycofywać. Szymon zaprosił Jezusa do siebie, więc On przyszedł, bo nigdy nie odmawia. A zaprosić kogoś do stołu to wyraźna deklaracja bliskości: chcę żebyś był w moim świecie – zauważył biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej.

Bp Ryś przywołując słowa Ewangelii podkreślił, że jeśli Jezus spodziewał się rzeczywistej bliskości ze strony Szymona, to został na progu przez niego schłodzony. - Zaproszenie i dystans, chęć i niechęć, zaproszenie, którego się żałuje. Może tak z nami być. Chrystus nas fascynuje, jednak często mamy ochotę na zwiększenie dystansu, jakbyśmy nie chcieli go wpuścić do samego wnętrza, boimy się takiej relacji, która dotykałaby dna serca – zauważył bp Ryś. Jak podkreślił, to czego nie dał Jezusowi Szymon daje kobieta, którą nazywamy jawnogrzesznicą. On niby Go zaprosił, ale ona daje mu gościnę. - Chrystusowi to nie przeszkadza. Widząc postawę Szymona Chrystus nie trzasnął drzwiami. To jest piękne że On rozmawia z człowiekiem właśnie w tym miejscu, w którym człowiek się znajduje. Jezus się nie obraża. Ma w sobie tyle pokory, by rozmawiać z człowiekiem na takich warunkach jakie ten człowiek dyktuje. Z tego punktu wyjścia, który człowiek chce Mu wyznaczyć – podkreślił.

Reklama

Bp Ryś zauważył w homilii, że Szymon "postawił szlaban przed swoim sercem". Nie wpuścił Jezusa do środka choć siedział z Nim przy stole. Najważniejsze pytanie pada na końcu tej Ewangelii: kim On jest, co jest między mną a Nim. Nie rozmieniajmy tego pytania na różne rzeczy: programy, projekty duszpasterskie, metody pracy w parafii, strategie ewangelizacji. Kim On jest? Co nas łączy? Co relacja z Nim we mnie uruchamia? Czy w spotkaniu z Nim doświadczam zbawienia? - pytał zebranych w ursynowskim kościele bp Ryś. Szymon myślał, że Chrystus jest prorokiem, Jawnogrzesznica widziała w Nim Zbawiciela. On nie jest prorokiem, On jest zbawicielem. Nie opisuje rzeczywistości ale ją zmienia. Nas nie interesuje tylko refleksja, wiedza, nas interesuje to, co się dzieje w sercu, doświadczenie zbawienia – podkreślił krakowski biskup pomocniczy.

Bp Ryś zachęcił uczestników kongresu do modlitwy, by Jezus czynił ich prawdziwymi, by przełamywał opory i lęki, dystanse, które ustanawiamy. Jak podkreślił, nie chodzi o zrozumienie ale o zbawienie, które jest dziełem miłości. Póki nie wiemy, kim On jest, nie mamy z czym wychodzić na ewangelizację – zakończył bp Ryś.

Pierwszą kongresową Eucharystię bp Ryś sprawował w intencji wszystkich polskich parafii.

2013-09-20 07:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wielka Brytania: zwierzchnik anglikanów wspiera katolicką inicjatywę ewangelizacyjną

ANNA CICHOBŁAZIŃSKA

Prymas anglikańskiego Kościoła Anglii abp Justin Welby modli się o sukces podjętej przez Kościół katolicki inicjatywy reewangelizacji Anglii i Walii. Zapewnienie to zawarł w przesłaniu do 900 uczestników Krajowej Konferencji Ewangelizacyjnej „Proclaim ’15” (Głosić 2015) w Birmingham.

Więcej ...

Różaniec naszych nadziei

2021-09-28 04:54

Karol Porwich/Niedziela

Różaniec to splecione ze sobą życie ludzkie i Boże. Tajemnice Jezusa i Maryi to także nasze życie, od narodzin po śmierć i nadzieję nieba.

Więcej ...

Abp Paglia: w kontekście pandemii Papież upomniał się o nienarodzonych

2021-09-28 15:32

Grzegorz Gałązka

To ważne, że Papież sytuuje kwestię aborcji i eutanazji w kontekście zdrowia publicznego. Jeśli opieka zdrowotna ma być rzeczywiście publiczna, powszechna, to nie może wykluczać nienarodzonych i starców. Tak papieskie słowa komentuje abp Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Zwracając się wczoraj do członków Akademii Franciszek ponownie w mocnych słowach wypowiedział się przeciw aborcji i eutanazji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które...

Kościół

Abp Ryś do sióstr zakonnych: jesteście kobietami, które...

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja...

Kościół

Czego nie wolno zmieniać w celebracji Mszy św.? Komisja...

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Wiara

Czy Bóg może uzdrowić człowieka podczas Mszy św?...

Szatan chciał zabić jej dziecko - Ksiądz z osiedla w...

Wiara

Szatan chciał zabić jej dziecko - Ksiądz z osiedla w...

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Wiara

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św....

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

W wolnej chwili

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową...

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Polska

Episkopat: zmarł biskup senior diecezji kaliskiej Edward...

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Wiara

Bocelli: film „Fatima” zawiera przesłanie, które...

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy

Franciszek

Papież przyjął na audiencji dwóch Polaków-nuncjuszy