Reklama

Aktualności

Franciszek: Jezus jest nauczycielem modlitwy

Grzegorz Gałązka

O Panu Jezusie jako nauczycielu modlitwy mówił dzisiaj Ojciec Święty podczas audiencji ogólnej, transmitowanej przez media watykańskie z biblioteki Pałacu Apostolskiego. Papież kontynuując cykl katechez o modlitwie, podkreślił, że jest ona pierwszym pragnieniem dnia, że należy praktykować natarczywie, w samotności, oraz, iż dostrzegamy dzięki niej, że wszystko pochodzi od Boga i do Niego powraca.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na wstępie Franciszek zauważył, że podczas swego życia publicznego Jezus nieustannie odwołuje się do mocy modlitwy. „Im bardziej był zanurzony w potrzebach ludu, tym bardziej odczuwał konieczność oparcia w komunii Trójcy Świętej” - podkreślił. Ojciec Święty zaznaczył, że modlitwa Jezusa jest czymś tajemniczym, o czym jedynie czegoś się domyślamy, ale pozwalającym nam odczytać we właściwej perspektywie całą Jego misję, ściśle powiązaną z Ojcem, to znaczy w Miłości, której pragnie każda dusza. Wyznacza ona kurs Jezusa, w pełnym posłuszeństwie „natchnieniu Ojca, którego Jezus słucha i które akceptuje w swej samotnej modlitwie” – powiedział papież.

Franciszek wskazał, że z wzoru Jezusa możemy wyprowadzić pewne cechy charakterystyczne modlitwy chrześcijańskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jest ona przede wszystkim pierwszym pragnieniem dnia. Jezus uczy posłuszeństwa wobec rzeczywistości, a zatem słuchania. „Modlitwa to przede wszystkim słuchanie i spotkanie z Bogiem… ma moc przekształcania w dobro tego, co w życiu byłoby w przeciwnym razie obciążeniem; ma moc otwierania wspaniałej perspektywy dla umysłu i poszerzania serca” – stwierdził Ojciec Święty.

Następnie papież zaznaczył, że modlitwa jest sztuką, którą należy praktykować natarczywie. „Wytrwała modlitwa powoduje stopniową przemianę, czyni nas wytrzymałymi w okresach ucisku, daje nam łaskę bycia wspieranym przez Tego, który nas zawsze miłuje i chroni” – wskazał Franciszek.

Podziel się cytatem

Reklama

Ojciec Święty podkreślił również, że inną cechą modlitwy Jezusa jest samotność. W milczeniu bowiem przemawia Bóg, gdzie można pielęgnować życie wewnętrzne. „Bez życia wewnętrznego stajemy się powierzchowni, wzburzeni, niespokojni; uciekamy od rzeczywistości, a także od siebie samych” – przestrzegł papież.

Franciszek wskazał także, że modlitwa Jezusa jest miejscem, w którym dostrzegamy, że wszystko pochodzi od Boga i do Niego powraca. „Modlitwa pomaga nam znaleźć właściwy wymiar w naszej relacji z Bogiem, naszym Ojcem i z całym stworzeniem” – powiedział Ojciec Święty, kończąc swą katechezę zachętą: „odkryjmy na nowo w Ewangelii Jezusa Chrystusa jako nauczyciela modlitwy i zasiądźmy w Jego szkole. Odnajdziemy radość i pokój”.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2020-11-04 10:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Loppiano czeka na Franciszka

Grzegorz Gałązka

Loppiano jest miejscem profetycznym pokazującym, jak mógłby wyglądać świat, gdyby wszyscy żyli przykazaniem miłości. Franciszek będzie pierwszym papieżem w historii, który w najbliższy czwartek odwiedzi to wyjątkowe miasteczko, wyrosłe z charyzmatu Ruchu Focolari – Dzieła Maryi.

Więcej ...

Wkrótce peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w obu warszawskich diecezjach

2024-04-18 16:38

Karol Porwich/Niedziela

Sięgająca do starożytności cześć oddawana relikwiom, modlitwa w aktualnych potrzebach (m. in. dla mających trudności ze spłatą kredytu), wsparcie i inspiracje dla rodzin oraz integracja parafii i lokalnego środowiska - to jedne z celów stojących za zaplanowaną na maj peregrynacją relikwii bł. Rodziny Ulmów w archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej. W tematykę peregrynacji wprowadzili jej organizatorzy podczas briefingu w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Więcej ...

Caritas optuje na rzecz nowego partnerstwa między Europą i Afryką

2024-04-18 18:55

Caritas

Przewodniczący Caritas Europa ks. Michael Landau i przewodniczący Caritas Afryka ks. Pierre Cibambo wezwali do zacieśnienia stosunków i współpracy na równych zasadach między Europą a Afryką. W wywiadzie dla austriackiej agencji katolickiej obaj poruszyli takie kwestie, jak migracja, stosunki gospodarcze, wojny i konflikty w Afryce oraz ich przyczyny, a także problemy wewnętrzne w Afryce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous