Reklama

Polska

Bielsko-Biała: pogrzeb byłego zwierzchnika Kościoła luterańskiego bp. Jana Szarka

luteranie

„Bp Jan Szarek był sadownikiem, który gdziekolwiek się znajdował, sadził drzewa owocowe, jabłonie. Tak wiele jest wokół nas sadów przez niego sadzonych, które wciąż owocują” – powiedział 17 października podczas uroczystości pogrzebowych w Bielsku-Białej o swym zmarłym poprzedniku zwierzchnik polskich luteran bp Jan Samiec. W przenośni swej duchowny nawiązał do historii o ks. Marcinie Lutrze, który miał kiedyś powiedzieć, że gdyby wiedział, iż jutro nastąpi koniec świata, to dziś zasadziłby jabłoń. Były prezes Polskiej Rady Ekumenicznej został pochowany na cmentarzu ewangelickim w Bielsku-Białej. Wcześniej podczas modlitwy nad urną z prochami znanego ekumenisty odczytano m.in. list kondolencyjny od prezydenta RP Andrzej Dudy.

Bp Jerzy Samiec zaznaczył, że wolą zmarłego było, by pogrzeb stał się okazją do oddania chwały Bogu. „Patrząc na życie biskupa Szarka, możemy stwierdzić, że w całości wypełnił deklarację: oto jestem! Często mówi się, że był budowniczym. Powiedziałbym, że był sadownikiem, który gdziekolwiek się znajdował, sadził drzewa owocowe, jabłonie” –powiedział, dzieląc się wspomnieniem ostatniej rozmowy telefonicznej, jaką przeprowadził z bp. Szarkiem krótko przed śmiercią.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że zmarły biskup „dał się poznać jako troskliwy duszpasterz i znakomity organizator”. „Zasłużony dla rozwoju wspólnoty luterańskiej w okresie zniewolenia komunistycznego, w roku 1991 otrzymał szczególny mandat zaufania, jakim była funkcja biskupa Kościoła. Pełnił ją przez dziesięć lat, stawiając czoła wielu wyzwaniom tamtego czasu - na gruncie głębokich przemian społecznych i ekonomicznych oraz w sferze duchowości” – napisał, przypominając, że bp Szarek przez dwie kadencje był prezesem Polskiej Rady Ekumenicznej. „Przyczynił się do uzgodnienia treści oraz podpisania historycznej deklaracji Kościołów w Polsce o wzajemnym uznaniu ważności sakramentu chrztu” – nadmienił Andrzej Duda.

Reklama

Odczytano także list od byłego szefa Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, w którym pochodzący ze Śląska Cieszyńskiego polityk wspominał znanego mu osobiście duchownego. „Miał dar mówienia prosto i z przekonaniem o sprawach trudnych, o naszych słabościach, powinnościach. Tam, gdzie przebywał, pozostawił ludzi ufnych, oddanych i wiernych” – zauważył w liście.

Na ręce biskupa luterańskiego list kondolencyjny od ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej bp. Romana Pindla przekazał ks. prof. Jan Budniak. „Dla nas, katolików, wart podkreślenia jest fakt, że śp. Biskup Jan Szarek jako przewodniczący Polskiej Rady Ekumenicznej trzykrotnie uczestniczył w spotkaniach z papieżem Janem Pawłem II. Oddaję wraz z Wami w ręce dobrego Boga życie Waszego Pasterza, poświęcone służbie Jezusowi i ludziom. Modlę się też za nas wszystkich, których łączy chrzest i wiara w Jezusa Chrystusa, jedynego Pana i Zbawiciela, abyśmy i my pamiętali zawsze o słowach św. Pawła: ‘Nikt zaś z nas nie żyje dla siebie i nikt nie umiera dla siebie: jeżeli bowiem żyjemy, żyjemy dla Pana; jeżeli zaś umieramy, umieramy dla Pana. I w życiu więc i w śmierci należymy do Pana’ (Rz 14, 7-8)” – napisał bp Pindel.

W nabożeństwie udział wzięli liczni przedstawiciele Kościoła luterańskiego oraz innych wyznań. Obecny był m.in. prezes Synodu Kościoła ewangelicko-augsburskiegio ks. Adam Malina, były zwierzchnik diecezji cieszyńskiej Kościoła luterańskiego Paweł Anweiler, bp Marek Izdebski z Kościoła ewangelicko-reformowanego oraz ks. prof. Jan Budniak z Cieszyna, bielsko-żywiecki referent ds. ekumenizmu.

Reklama

Bardzo osobiste słowa pożegnania wypowiedział nad urną ks. Leszek Czyż, proboszcz luterańskiej parafii w Wiśle Malince.

Po uroczystości w kościele urnę z prochami przeniósł do samochodu syn bp. Szarka ks. Piotr Szarek, proboszcz ewangelickiej parafii w Starym Bielsku. Dalsza część uroczystości odbyła się na bielskim cmentarzu ewangelickim, na którym spoczął pochodzący z Bielska były zwierzchnik polskich luteran. Nad mogiłą głos zabrał bp Waldemar Pytel, zwierzchnik luterańskiej diecezji wrocławskiej. W tym samym czasie w kościołach i kaplicach ewangelickich w Polsce zabiły dzwony.

Biskup senior Jan Szarek zmarł 8 października br. w Cieszynie. Chorował na Covid-19. Urodził się 13 lutego 1936 w Bielsku. 6 stycznia 1991 r. Synod wybrał go Biskupem Kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP. W 1993 r. został prezesem Polskiej Rady Ekumenicznej na pięcioletnią kadencję. W 1996 r. wybrano go ponownie na to stanowisko. Trzykrotnie spotykał się z przebywającym w Polsce papieżem Janem Pawłem II w Warszawie (1991), Wrocławiu (1997) i Drohiczynie (1999).

Jako przedstawiciel Kościoła luterańskiego w Polsce uczestniczył w Walnych Zgromadzeniach Światowej Federacji Luterańskiej oraz Światowej Rady Kościołów. Przez całe życie związany z tzw. ruchem społecznościowym w polskim luteranizmie, którego jednym z czołowych prekursorów był ks. Karol Kulisz.

W marcu 2000 Synod wybrał go na pierwszego prezesa Diakonii Kościoła. Stanowisko to pełnił do 2005 r. W 2001 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.

2020-10-17 16:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zmarł bp Jan Szarek - b. zwierzchik polskich luteran

luteranie

W wieku 84 lat zmarł biskup senior Jan Szarek - były zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, prezes Diakonii Polskiej. Zachorował na COVID-19 - poinformowała Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, rzecznik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Więcej ...

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

Więcej ...

Watykan: nie ma dialogu religii bez uznania godności człowieka

2020-11-27 20:52

Vatican News

„Nie może być dialogu między kulturami i religiami bez poszanowania godności człowieka” – powiedział w Arabii Saudyjskiej stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy agendach ONZ w Genewie. Abp Ivan Jurkovič uczestniczył w prezentacji książki o promowaniu dialogu jako narzędzia pokoju i braterstwa. Jest ona wspólną inicjatywą Stolicy Apostolskiej i Światowej Ligi Muzułmańskiej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Symbole i zwyczaje Adwentu

Adwent

Symbole i zwyczaje Adwentu

Ponad 1200 profesorów uczelni wyższych i pracowników...

Kościół

Ponad 1200 profesorów uczelni wyższych i pracowników...

Jestem najszczęśliwszym człowiekiem! - o. Jerzy...

Kościół

Jestem najszczęśliwszym człowiekiem! - o. Jerzy...

„Dzień Gniewu” otrzymał watykańskiego Oscara 2020

Kościół

„Dzień Gniewu” otrzymał watykańskiego Oscara 2020

„Ręce precz od Jana Pawła II”. Ważne słowa kard....

Kościół

„Ręce precz od Jana Pawła II”. Ważne słowa kard....

Rządowy projekt: do 5 osób w domach podczas świąt...

Zdrowie

Rządowy projekt: do 5 osób w domach podczas świąt...

Oświadczenie dotyczące działalności ks. Daniela Galusa...

Niedziela Częstochowska

Oświadczenie dotyczące działalności ks. Daniela Galusa...

Częstochowa: Jest decyzja w sprawie ks. Daniela Galusa

Kościół

Częstochowa: Jest decyzja w sprawie ks. Daniela Galusa

Apel ludzi nauki o prawdę i szacunek w pamięci o Janie...

Jan Paweł II

Apel ludzi nauki o prawdę i szacunek w pamięci o Janie...