Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

81. rocznica bitwy pod Banachami

Złożenie wieńców na grobach poległych żołnierzy

Joanna Ferens

Złożenie wieńców na grobach poległych żołnierzy

Religijno-patriotyczne uroczystości związane z 81 rocznicą wybuchu II wojny światowej i bitwą pod Banachami odbyły się na cmentarzu wojennym w Banachach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

To właśnie tutaj, w okolicach Biłgoraja toczyły się walki o miasto i osłanianie wycofywania się polskich armii "Kraków" i "Lublin", które przez Biłgoraj wycofywały się na wschód, by po przegrupowaniu na tzw. przedmurzu rumuńskim, ruszyć do kontrofensywy przeciw Niemcom. Z historii wiemy, że obie polskie armie i inne oddziały rozbite zostały przez wojska niemiecki pod Tomaszowem Lubelskim. W okolicach Banach, polscy żołnierze zginęli w wyniku ostrzału lotniczego i walk zaczepnych z oddziałami niemieckimi.

Centralnym punktem uroczystości rocznicowych była Msza św. sprawowana w intencji wszystkich poległych obrońców Ojczyzny. Wszystkich zebranych na cmentarzu w Banachach powitał proboszcz parafii w Starym Bidaczowie, ks. Rudolf Karaś, zaś do modlitwy zachęcał proboszcz parafii w Hucie Krzeszowskiej, ks. Krzysztof Koprowski: – Z tymi, którzy już są u Pana Boga pragniemy modlić się za tych wszystkich poległych w obronie naszej Ojczyzny, polecać ich Bożemu miłosierdziu. Pragnę wspomnieć również proboszcza Antoniego Czamarskiego, który także osiemdziesiąt jeden lat temu oddał swoje życie i zginął z rąk Niemca, który zastrzelił go za to, że niósł pomoc polskim żołnierzom. Za nich wszystkim składajmy tę Najświętszą Ofiarę – podkreślał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ppłk Grzegorz Grobel, dowódca 16 Tczewskiego Batalionu Saperów w Nisku w rozmowie wyjaśniał, iż obecność żołnierzy na uroczystości jest podyktowana poczuciem obowiązku i patriotyzmu: – Dla nas, żołnierzy, szczególnie istotne jest to, że w 1939 roku, w czasie prowadzenia działań obronnych przeciwko Niemcom, stali się również ofiarami Związku Sowieckiego. Oddali swoje życie, ginąc daleko od domu, broniąc Ojczyzny – mówił.

Chcemy w szczególny sposób upamiętnić żołnierzy, którzy tutaj walczyli i ginęli – mówił wójt Gminy Harasiuki, Krzysztof Kiszka: – To byli młodzi ludzie, którzy na szali walki o wolną Polskę i w obronie jej granic postawili własne życie. Dziś my za tę ofiarę odpłacamy im pamięcią, wdzięcznością i modlitwą oraz dbaniem o to, by miejsce ich potyczki, śmierci i spoczynku doczesnych szczątek było godnie upamiętnione. To nasz moralny i obywatelski obowiązek. Przez te uroczystości chcemy także trafić do młodego pokolenia – powiedział.

Reklama

Głos zabrał również Sylwester Daśko, przewodniczący Rady Powiatu Niżańskiego: – Głoszenie prawdy historycznej jest ważne szczególnie w obecnych czasach, gdy coraz częściej relatywizuje się fakty i zaciera historię. Próbuje się nam wmówić, że tak naprawdę nie było wojny, tylko jakaś walka o pokój, że to my tą wojnę sprowokowaliśmy. Z kolei ze wschodu idzie postsowiecka narracja, że 17 września 1939 roku i późniejsze działania ZSRR to było wyzwalanie narodów Ukrainy i Białorusi. Jesteśmy tutaj, by stać po stronie prawdy, by nie zamieniono miejscami ofiar z katami. By młodzież wiedziała o bohaterstwie naszych żołnierzy – zaznaczał.

Cmentarz wojenny w Banachach to miejsce niezwykle ważne i symboliczne – dodał w rozmowie ks. Karaś: – Stoimy nad grobami ludzi, którzy pokazali, że są wartości za które warto walczyć i warto zginąć. Dziś, to co duchowe spychane jest na dalszy plan. Mówi się o kulcie ciała, o korzystaniu i używaniu życia. A cmentarze mówią, zatrzymaj się chwilę, są w życiu wartości, ideały, idee, które nie powinny pójść w zapomnienie. Tymi wartościami są miłość do Ojczyzny czyli patriotyzm, umiłowanie wolności, poświęcenie, miłość bliźniego. Te miejsca przypominają nam także o naszych obowiązkach i wdzięczności. Mamy piękną historię, która jest naszą dumą narodową, bo pełna jest przykładów męstwa i heroizmu – podkreślał.

Po Eucharystii poszczególne delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów na grobach poległych żołnierzy. Ceremoniał wojskowy przygotowali 16 Tczewski Batalion Saperów w Nisku i 3 Batalion Inżynieryjny w Nisku. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wójta Gminy Harasiuki we współpracy z Parafią pw. Nawiedzenia NMP w Starym Bidaczowie i Parafią pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hucie Krzeszowskiej.

Podziel się:

Oceń:

2020-09-27 08:21

Wybrane dla Ciebie

Komisja ds. aborcji: wysłuchanie publiczne projektów 16 maja

2024-04-23 12:33

Adobe.Stock

Wtorkowe posiedzenie sejmowej komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży trwało krótcej niż kwadrans. Zdecydowano, że wysłuchanie publiczne odbędzie się 16 maja o godz.10.

Więcej ...

Matka przyszła do swoich dzieci

2024-04-23 11:15

Marta Konat

– Mamy w parafii piękne rodziny. One są naszą radością – powiedział Niedzieli ks. Witold Bil, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Kurowie.

Więcej ...

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i ludziom. Pokój Tobie, diecezjo sosnowiecka!

2024-04-23 15:17
Bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego. Decyzję papieża ogłosiła w południe Nuncjatura Apostolska w Polsce. W diecezji tarnowskiej nominację ogłoszono w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie. Ingres planowany jest 22 czerwca.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Wiara

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

Św. Wojciech

Kościół

Św. Wojciech

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Nasz pierwszy święty

Wiara

Nasz pierwszy święty

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć