Reklama

Kościół

Wspólnota Sant’Egidio: apel w obronie osób starszych

Rido/stock.adobe.com

Przybywa podpisów pod apelem Wspólnoty Sant’Egidio w obronie osób starszych. Wśród sygnatariuszy znaleźli się ludzie Kościoła, nauki, kultury. Nadal można złożyć swój podpis.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wspólnota Sant’Egidio, w związku z obchodzonym 15 czerwca Światowym Dniem Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi, zachęca do poparcia apelu o rehumanizację naszych społeczeństw, wyrażającego zdecydowany sprzeciw wobec selektywnej opieki zdrowotnej. Podpisało go już wielu intelektualistów, działaczy społecznych i lekarzy.

– Gdy myślę o ostatnich miesiącach, czuję ból i złość, że ten nasz, mój świat zostawił starszych i najsłabszych – mówi dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskiego Oddziału Terenowego Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce, rzecznik prasowy tej organizacji, jeden z pierwszych w Polsce sygnatariuszy apelu.

Podziel się cytatem

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dr Sutkowski wyraził ubolewanie, że starszym nie udzielono realnej pomocy, często skazując na cierpienie, na śmierć. "Selektywną opieką medyczną świat realnie dał narzędzia kulturze odrzucenia. To zły powrót do utylitaryzmu, najgorszy powrót do polityki śmierci i totalitaryzmu śmierci" - podkreślił.

Reklama

– Godność starzenia się i umierania w świecie ogarniętym fetyszem użyteczności jest jednym z największych wyzwań naszej cywilizacji – szczególnie w starzejącej się Europie – zaznacza Kuba Wygnański z Fundacji Stocznia, również sygnatariusz apelu. – Ten apel powinien dotrzeć nie tylko do polityków, ale w pierwszej kolejności do nas, zwykłych obywateli. Ludzie starsi, sędziwi, odchodzący potrzebują oczywiście opieki medycznej (ale nie medykalizacji). Przede wszystkim jednak potrzebują naszej obecności, cierpliwości i troski – podkreśla Kuba Wygnański.

Do tej pory apel podpisało ponad tysiąc osób z Polski. Wśród sygnatariuszy znaleźli się m.in.: kard. Kazimierz Nycz, arcybiskup Warszawy; Janusz Kotański, Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej; Władysław Findeisen, były rektor Politechniki Warszawskiej, były senator RP, członek Polskiej Akademii Nauk, Aleksandra Kania, profesor emerytowana socjologii UW.

Skierowany do wszystkich obywateli i instytucji międzynarodowy apel o rehumanizację naszych społeczeństw „Bez osób starszych nie ma przyszłości” powstał w obliczu szczególnego zagrożenia, jakie dla osób starszych stanowi koronawirus, a także w związku z masowymi zgonami w domach opieki społecznej, jakie miały miejsce w wielu europejskich krajach.

Apel zawiera zdecydowany głos przeciw selektywnej opiece zdrowotnej, tak potrzebny wobec padających na podatny grunt idei poświęcania życia osób w podeszłym wieku na rzecz innych. „Wartość życia pozostaje taka sama dla wszystkich. Kto deprecjonuje życie najsłabszych i najwrażliwszych osób starszych, przygotowuje się na deprecjonowanie życia wszystkich” – czytamy w apelu.

Reklama

Zapoznać się z pełną treścią oraz podpisać apel można pod linkiem: Zobacz

Swój podpis można dodać również pisząc maila na adres eventi@santegidio.org.

Wspólnota Sant’Egidio skupia się na budowaniu mostów przyjaźni z najbardziej marginalizowanymi i wykluczonymi członkami społeczeństwa – bezdomnymi, osobami starszymi, dziećmi ulicy, więźniami czy uchodźcami, inspiracje i siły czerpiąc z regularnej modlitwy i lektury Słowa Bożego. Troszczy się o sprawy pokoju, ekumenizmu i dialogu międzyreligijnego.

Wspólnota powstała w 1968 r. w Rzymie z inicjatywy grupy licealistów z Andreą Riccardim na czele. Dziś należy do niej ponad 65 tys. osób w 73 krajach świata.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-06-09 12:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W trosce o chorych

Niedziela lubelska 28/2022, str. I

Abp Stanisław Budzik pobłogosławił nowe oddziały

Grzegorz Jacek Pelica

Abp Stanisław Budzik pobłogosławił nowe oddziały

Więcej ...

Łomża: zakończyło się zgromadzenie plenarne COMECE

2024-04-19 20:41

pixabay.com

W Łomży zakończyło się trzydniowe (17-19 kwietnia) wiosenne zgromadzenie plenarne Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). W 20. rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej, delegaci konferencji biskupich z 27 państw Unii Europejskiej wysłuchali głosów krajów Europy Środkowej i Wschodniej w świetle nadchodzących wyborów europejskich.

Więcej ...

Przemyśl: pogrzeb Damiana Sobola, wolontariusza zabitego w Strefie Gazy

2024-04-20 13:26

pixabay

W Przemyślu odbyły się w sobotę, 20 kwietnia, uroczystości pogrzebowe śp. Damiana Sobola, wolontariusza zabitego w Strefie Gazy. Pośmiertnie został on odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Żałobnej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Chudzio. - Przybyliśmy tutaj tak licznie, aby zamanifestować naszą wdzięczność, podziw i solidarność w przywiązaniu do tych wartości, którymi żył i dla których nie zawahał się nawet oddać życia nieustraszony wolontariusz Damian - powiedział.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Kościół

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....