Reklama

Kościół

Biskupi Europy wzywają do współpracy w ożywieniu, które nikogo nie zostawi w tyle

Wpływ pandemii Covid-19 na codzienne życie Kościoła i społeczeństw europejskich, a także wkład Kościoła katolickiego w „sprawiedliwe ożywienie, które nikogo nie pozostawia w tyle" – to tematy podjęte 3 czerwca podczas dorocznego wspólnego posiedzenia prezydencji Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE) oraz Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prezydencje CCEE i COMECE przeanalizowały wpływ pandemii na europejskie wspólnoty cywilne i kościelne oraz określiły możliwości współpracy na rzecz przyszłości życia Kościoła w Europie. Biskupi po raz kolejny wyrazili bliskość Kościoła katolickiego wobec wszystkich walczących z pandemią – ofiar, ich rodzin i wszystkich pracowników służby zdrowia, wolontariuszy i wiernych, którzy byli i są na pierwszej linii frontu, opiekując się osobami dotkniętymi pandemią i niosąc im pomoc. Wyrazili też swoje zaniepokojenie „kryzysem gospodarczym i wynikającą z niego utratą dużej liczby miejsc pracy”, a także nadzieję, że w Europie „wszyscy będziemy wspólnie działali na rzecz ożywienia, które nikogo nie zostawi w tyle”.

Podkreślono szczególną rolę rodziny w obecnym okresie kryzysu. Jest ona „prawdziwą komórką solidarności i dzielenia się, ale także miejscem wspólnej modlitwy”. „Inwestowanie w rodzinę jest pierwszym krokiem w kierunku sprawiedliwego ożywienia społecznego, gospodarczego i kościelnego" – stwierdziło kierownictwo CCEE i COMECE.

Podziel się cytatem

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dziękując licznym kapłanom za ich kluczową i wielkoduszną posługę w tym okresie, i pamiętając, że niektórzy z nich poświęcili swe życie, uczestnicy spotkania przeanalizowali rolę mediów społecznościowych w modlitwie i celebracjach transmitowanych na żywo. „Te nowe formy praktyki religijnej, budowania relacji, obecności i dzielenia się wiarą zachęcają nas nie tylko do oceny możliwości nadania nowego znaczenia wierze i Kościołowi, ale także do pracy nad tym, aby wielu wiernych na nowo odkryło element pełnej sakramentalności celebracji religijnych w miejscach kultu, którego nie może zapewnić użycie nowych technologii” - czytamy w komunikacie.

Reklama

Kierownictwo obydwu organizacji biskupich Europy wspomniało również o poważnym ograniczeniu wolności religii w kontekście zamykania miejsc kultu i zakazu liturgii, wzywając do przywrócenia normalnych stosunków między państwem a Kościołem, opartych na dialogu i poszanowaniu praw podstawowych.

Spotkanie prezydium kierownictw Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE) oraz Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ze względu na sytuację sanitarną miało formę wideokonferencji. Wzięli w nim udział przewodniczący kard. Angelo Bagnasco (CCEE) i kard. Jean-Claude Hollerich SJ (COMECE), oraz wiceprzewodniczący - kard. Vincent Nichols (Westminster) i arcybiskup Stanisław Gądecki (Poznań) ze strony CCEE a także biskupi Mariano Crociata (Latina), Noel Treanor (Down i Connor), Jan Vokal (Hradec Králové) i Franz-Josef Overbeck (Essen) – ze strony COMECE oraz nuncjusz apostolski przy Unii Europejskiej abp Alain Lebeaupin.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-06-04 13:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Msza św. za zmarłych kardynałów i biskupów

dslrtravel.com / Foter / CC BY

Więcej ...

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Więcej ...

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06
Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza