Reklama

Kościół

Rycerze Kolumba u Jasnogórskiej Hetmanki

Maciej Orman/Niedziela

W dniach 22-23 maja na Jasnej Górze trwa spotkanie delegatów Rady Stanowej Rycerzy Kolumba w Polsce z nielicznym udziałem oficerów stanowych i ich najbliższych współpracowników.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileuszową 10. konwencję planowano zorganizować w Zakopanem. – Spodziewaliśmy się wielkiego wydarzenia. W ubiegłorocznym spotkaniu w Licheniu uczestniczyło prawie 500 osób – powiedział 22 maja podczas konferencji prasowej w Auli św. Jana Pawła II na Jasnej Górze Tomasz Wawrzkowicz, delegat stanowy Zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce. Z powodu epidemii COVID-19 plany trzeba było zmienić. W tym roku obrady robocze będą prowadzone w formie zdalnej.

Hasłem tegorocznej konwencji są słowa św. Jana Pawła II: „Nie lękajcie się!”. – Nasze spotkanie ma być jasnym sygnałem, że jako katolicy nie możemy bać się epidemii. Ona nie wydarzyła się bezcelowo. Bóg postawił przed nami wyzwania – podkreślił Krzysztof Zuba, sekretarz stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tomasz Wawrzkowicz dodał, że praca Rycerzy Kolumba skupia się w parafiach. Jak zauważył, w obliczu epidemii „rycerze nie złożyli szabli”, ale pomagają osobom starszym, np. zbierając datki czy dostarczając zakupy do domów.

Mówiąc o inicjatywach podjętych w roku bratnim 2019/2020, Krzysztof Zuba powiedział, że „za modlitwą bardzo szybko poszły konkretne działania”. – Dzięki operatywności rycerzy z jednej z rad lokalnych w diecezji radomskiej do kościołów były przywożone dary, które później trafiały do rodzin potrzebujących. Wiemy, z jakimi problemami boryka się prasa katolicka, dlatego rycerze dostarczali ją do domów, oprócz artykułów spożywczych. W wielu parafiach uruchomiono transmisje Mszy św. na Facebooku i YouTubie. Rycerze pomagali również przy dezynfekcji ławek w kościołach. Zauważamy także zaangażowanie służb medycznych w walkę z epidemią COVID-19, stąd np. organizacja zbiórki na zakup respiratora w diecezji zamojsko-lubaczowskiej – wyliczał.

W rozmowie z „Niedzielą” Mariusz Książek, dyrektor administracyjny tygodnika, członek Zarządu Fundacji „Niedziela. Instytut Mediów” i Rycerz Kolumba wspomniał również o prowadzonej przez rycerzy akcji „Dom”, w ramach której zebrali oni kilkadziesiąt tysięcy złotych na budowę mieszkań dla mieszkańców Doliny Niniwy w północnym Iraku. Przypomniał też o przygotowanej we współpracy z rycerzami ulotce o Nowennie Pompejańskiej, dołączanej do „Niedzieli” w 2018 r.

Reklama

Sekretarz stanowy Krzysztof Zuba zaznaczył, że w tym roku działania Rycerzy Kolumba będą skoncentrowane na rozpowszechnianiu nauczania św. Jana Pawła II i sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. – Chcemy pokazać, że ci kapłani musieli zmagać się w znacznie trudniejszych czasach niż obecne, a mimo to pociągnęli za sobą miliony wiernych. Takie jest też przesłanie naszej konwencji: nie lękajmy się, ale róbmy, co w naszej mocy, żeby przybliżać się do Chrystusa i do siebie nawzajem – powiedział Krzysztof Zuba.

Rycerzem Kolumba może zostać pełnoletni mężczyzna, który jest praktykującym katolikiem i może przystępować do sakramentów. – Czas epidemii to właściwy czas na takie decyzje. Trzeba działać – zachęcił Krzysztof Zuba. Stwierdził, że kiedy mężczyźni zostają Rycerzami Kolumba, zmieniają swoje życie. – Wstępując do rycerzy, przestają być widzami w Kościele, a stają się jego współgospodarzami i biorą za niego odpowiedzialność – powiedział.

Rycerze Kolumba działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 1,98 miliona członków. W Polsce jest ich prawie 6,5 tys. Ich zasadami są: miłosierdzie, jedność, braterstwo i patriotyzm. Kapelanem stanowym Rycerzy Kolumba w Polsce jest abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 15 marca 2008 r. Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności cnót sługi Bożego ks. McGivney’a i rozpoczął jego proces beatyfikacyjny.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2020-05-22 19:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Biblia instrukcją życia

Msza św. w sławkowskim kościele

Piotr Lorenc/Niedziela

Msza św. w sławkowskim kościele

Kościół to zgromadzenie osób, to Ty i ja, których Bóg wzywa po imieniu – powiedział ks. Wojciech Kowalski, proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Sławkowie.

Więcej ...

Fundacja Grupa Proelio: nowy przedmiot „edukacja zdrowotna” to permisywna edukacja seksualna

2024-04-19 14:27

Adobe Stock

Od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot „Edukacja zdrowotna”, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie”. - Ministerstwo Edukacji wraz z resortami zdrowia i sportu, pod przykrywką troski o zdrowie dzieci i młodzieży, planuje wprowadzić do szkół permisywną, deprawacyjną, edukację seksualną. W odróżnieniu od Wychowania do Życia w rodzinie nowy przedmiot może być obowiązkowy - alarmuje Grupa Proelio i zachęca do sprzeciwu wobec tych planów.

Więcej ...

Łomża: zakończyło się zgromadzenie plenarne COMECE

2024-04-19 20:41

pixabay.com

W Łomży zakończyło się trzydniowe (17-19 kwietnia) wiosenne zgromadzenie plenarne Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). W 20. rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej, delegaci konferencji biskupich z 27 państw Unii Europejskiej wysłuchali głosów krajów Europy Środkowej i Wschodniej w świetle nadchodzących wyborów europejskich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

Kościół

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous