Reklama

Kościół

Rzym: Msza dla Polaków z okazji 100-lecia urodzin Jana Pawła II

Kard. Zenon Grocholewski

Episkopat.pl

Kard. Zenon Grocholewski

Módlmy się, aby Eucharystia nam nie spowszedniała! Dziś Jan Paweł II z pewnością bolałby nad tym, że wierni nie mogą uczestniczyć we Mszy św. bo przecież przeżywał Eucharystię ze szczególnym zaangażowaniem, jako coś istotnego w jego życiu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Byłoby zubożeniem duchowym, gdyby wierni po obecnych doświadczeniach zaczęli zadowalać się uczestnictwem w Eucharystii za pomocą mediów. - mówił kard. Zenon Grocholewski w homilii podczas Mszy św. w kościele pw. św. Stanisława BM w Rzymie. Wieloletni prefekt Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej i bliski współpracownik św. Jana Pawła II przewodniczył jubileuszowej Mszy św. z okazji 100-lecia urodzin papieża Polaka, która była zarazem pierwszą Eucharystią sprawowaną w tej świątyni z udziałem wiernych po ponad dwumiesięcznym zakazie, który obowiązywał na terenie Włoch.

W homilii kard. Grocholewski przybliżył wiernym nauczanie św. Jana Pawła II na temat Eucharystii, do której sam miał głębokie nabożeństwo, a której brak wierni na całym świecie, także we Włoszech, odczuwali szczególnie boleśnie w ostatnich tygodniach, kiedy to nie mieli możliwości uczestniczenia we Mszy św. inaczej, jak tylko za pośrednictwem transmisji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Nad tym na pewno bolałby Jan Paweł II, bo przecież przeżywał Eucharystię ze szczególnym zaangażowaniem, jako coś istotnego w jego życiu. I byłoby naprawdę bardzo wielką szkodą, byłoby zubożeniem duchowym, gdyby wierni po obecnych doświadczeniach zaczęli zadowalać się uczestnictwem w Eucharystii za pomocą środków społecznego przekazu - mówił hierarcha. Przypominając nauczanie papieża Polaka na temat obecności Chrystusa w Eucharystii, kard. Grocholewski nawiązał do encykliki "Ecclesia de Eucharistia", ostatniej spośród encyklik przygotowanych przez Jana Pawła II, a także do Roku Eucharystycznego, który trwał od października 2004 do października 2005 r. i był opatrzony listem apostolskim o Eucharystii "Mane nobiscum Domine".

- Eucharystia została przedstawiona w tej encyklice przede wszystkim w perspektywie Kościoła. Kościół rodzi się z tajemnicy paschalnej uobecnionej w Eucharystii. Rodzi się z tego, co jest istotą Eucharystii. Kościół żyje dzięki Eucharystii - przypominał - Eucharystia umacnia wierność Kościoła, uświęca ją. A ponadto podtrzymuje komunię z Bogiem i między wiernymi. Zawiera ona całe dobro duchowe Kościoła. Jest czymś najcenniejszym co Kościół posiada, a Chrystus objawia w niej pełnię Swojej miłości krzyża.

Reklama

Podkreślał też, że Eucharystia posiada wymiar historyczny, gdyż buduje Kościół od momentu jego powstania, aż do końca czasów, a także wymiar eschatologiczny, jako zadatek życia wiecznego. Przypomniał, że jako źródło i centrum życia Kościoła, Eucharystia wymaga szczególnej troski Kościoła i staranności w jej celebracji.

- W Eucharystii skoncentrowane jest i zawiera się całe Triduum Paschalne, tajemnica śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. W Eucharystii Chrystus przekazał Kościołowi nieustanne uobecnianie się w Tajemnicy Paschalnej. Eucharystia jest nie tylko przywołaniem męki i śmierci Pana, lecz jest Jego sakramentalnym uobecnieniem. Jest Ofiarą krzyża, która trwa przez wieki. To centralne wydarzenie zbawienia staje się rzeczywiście obecne - przypominał kard. Grocholewski - Ta obecność Chrystusa w Eucharystii jest nie tylko rzeczywista, bo Chrystus jest obecny w Kościele także w inny sposób. Ale jest to obecność specyficzna, substancjalna - tłumaczył, odnosząc się do wyjaśnień zawartych w papieskiej encyklice o Eucharystii. Przypomniał też, że jest to największa tajemnica wiary, której nie da się pojąć jedynie w sposób rozumowy.

Za św. Janem Pawłem kard. Grocholewski zachęcił też do refleksji nad podwójnym wymiarem Eucharystii, jako ofiary i uczty. Przypomniał też, że wymiar ofiary dotyczy także postawy wiernych, którzy są zaproszeni do tego, by ofiarowywać swoje życie Jezusowi.

- Te podstawowe przypomnienia z encykliki o uobecnieniu się męki i śmierci Chrystusa są czyś niesamowitym. Od zrozumienia tej prawdy i przeżywania jej w pełni zależy jakość naszego uczestnictwa w Eucharystii, ale także zrozumienie wszystkich innych aspektów tego wielkiego misterium fidei - mówił, przypominając o papieskim zdumieniu wobec Eucharystii, które nieustannie powinno towarzyszyć Kościołowi.

Reklama

- Módlmy się dzisiaj także, aby ten Najświętszy Sakrament, w którym staje się obecny wśród nad Chrystus w Swojej ofierze na krzyżu za nas, nigdy nie spowszedniał w Kościele, lecz stawał się, podobnie jak dla św. Jana Pawła II, wciąż na nowo i coraz bardziej przedmiotem zdumienia, zachwytu, źródłem osobistej świętości i zjednoczenia z Bogiem.

Mszę św. pod przewodnictwem kard. Zenona Grocholewskiego koncelebrowali m.in. abp Edward Nowak, ks. prał. Paweł Ptasznik i kapłani posługujący w rzymskim kościele św. Stanisława BM. We wspólnej modlitwie wzięli udział m.in. ambasador Polski we Włoszech Anna Maria Anders, ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Janusz Kotański, ambasador Polski przy Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa Artur Pollok oraz ambasador UE przy Stolicy Apostolskiej Jan Tombiński, a także przedstawiciele Polonii, m.in. Katolickiej Polskiej Szkoły Podstawowej w Rzymie, działającej przy parafii św. Stanisława BM w Rzymie.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2020-05-19 06:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rzym - pierwsza niedziela z otwartymi kościołami

Włodzimierz Rędzioch

Dla katolików we Włoszech dzień 24 maja był dniem szczególnym – to pierwsza niedziela z otwartymi kościołami po kilkumiesięcznej kwarantannie.

Więcej ...

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

Pio Si/pl.fotolia.com

Rozważania do Ewangelii J 13, 1-15.

Więcej ...

Zaproszenie dla mnie: Bierz i jedz, pij, abyś żył

2024-03-28 06:16

Adobe.Stock.pl

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Roman Kneblewski

Kościół

Zmarł ks. Roman Kneblewski

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem?

Wiara

Dlaczego trzeba spowiadać się przed kapłanem?

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...