Reklama

Niedziela Świdnicka

W najbliższą niedzielę najwięcej wiernych powinno być w tym kościele

Bazylika Św. Piotra i Pawła w Strzegomiu

Ryszard Wyszyński

Bazylika Św. Piotra i Pawła w Strzegomiu

To wielka radość, aby przyjść na Mszę św. bez obawy, że nie będzie dla nas miejsca. Wprowadzona norma ogłoszona w przepisach sanitarnych obowiązujących od 20 kwietnia, w czasach pandemii koronawirusa, pozwała na proporcjonalny udział wiernych w nabożeństwach, zależny od powierzchni kościoła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zasada ta sama, jak w dużych sklepach, czyli 1 osoba na 15 m powierzchni kwadratowej sklepu czy budowli. W bazylice Św. Piotra i Pawła w Strzegomiu, która jest jednym z największych średniowiecznych kościołów w Polsce - zgodnie z ogłoszonymi przepisami prawa państwowego, które luzują wcześniejsze – znacznie ostrzejsze - ograniczenia, w każdej Mszy św. i oraz adoracji Najświętszego Sakramentu czy prywatnej modlitwie, może jednocześnie brać udział 125 osób. Oczywiście, jak w całym kraju trzeba mieć maseczkę oraz pozostawać w rozproszeniu z zachowaniem odstępów min. 2 m od siebie. Proboszcz strzegomskiej parafii ks. prał. Marek Babuśka zalecił dodatkowo, aby ławki były zajmowane po jednej osobie, na co powalają, doskonale, tutejsze warunki.

Wnętrze Bazyliki św. Piotra i Pawła w Strzegomiu

Wikipedia

Wnętrze Bazyliki św. Piotra i Pawła w Strzegomiu

Kiedy wielokrotnie podziwialiśmy bazylikę strzegomską za jej wielkość i modliliśmy się – w ostatnią niedzielę października – przeznaczoną na obchód rocznicy poświęcenia kościoła własnego, której budowę rozpoczęto w XIII wieku – w intencji jej budowniczych nie przypuszczaliśmy, że przyjedzie nam po tylu wiekach być szczerze wdzięcznym ludziom z dawnych pokoleń za ich niesamowite architektoniczne dzieło dodatkowego powodu, czyli powierzchni, jaką ono zajmuje. A co się teraz tak pięknie uwypukliło, w czasie pandemii i przypomina nam, że mamy tym dziś za co jeszcze goręcej dziękować, w tym Piastom Świdnickim i Zakonowi Joannitów, którzy tu żyli przed wiekami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Strzegomianie, których miasto jest nieduże, czują dumę z posiadania tak ogromnej świątyni i mogą się poczuć - w dobrym znaczeniu tego słowa – uprzywilejowani. Oby jednak czasy obostrzeń sanitarnych w kraju i na świecie nie musiały trwać długo i pandemia wygasła. O to się codziennie modlimy słowami „Suplikacji”.

Reklama

*

Dla porównania - wśród zabytkowych, średniowiecznych kościołów, w Polsce bazylikę strzegomską, biorąc pod uwagę, ilość wiernych mogących teraz uczestniczyć jednocześnie w Mszach św. wyprzedzają tylko: kościół Wniebowzięcia NMP w Gdańsku, w którym jednocześnie może się modlić dzisiaj (z powodu obostrzeń, które mają nas chronić w trwającej pandemii koronawirusa) - 200 wiernych, kościół Garnizonowy pw. św. Elżbiety we Wrocławiu 130 osób. Kościół Mariacki w Krakowie - porównywany według tej samej reguły (110 osób). Katedra świdnicka może przyjąć na Mszy św. jednocześnie - 100 osób, kościół św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu - 100 osób, bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Wambierzycach - 80 osób (czterdzieści w nawie głównej i 40 w krużgankach). Porównując największe nasze katolickie świątynie w kraju - niezależnie od czasu budowy - a więc i te nowe – powstałe w czasach współczesnych to w: Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie może się obecnie modlić jednocześnie na Mszy Świętej, od 20 kwietnia, 245 osób oraz w Panteonie Wielkich Polaków 200 osób (razem 445 osób); w Bazylice Licheńskiej – 391 osób. W Sanktuarium Drzewa Krzyża Świętego w Wałbrzychu - 110 osób.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2020-04-25 10:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wielka tęsknota za normalnym życiem

detailblick-foto/fotolia.com

Polacy najbardziej tęsknią za usługami fryzjerskimi i kosmetycznymi; ich odmrożenia chce blisko 70 proc. badanych – wynika z sondażu IBRiS, którego rezultaty opublikowała wtorkowa "Rzeczpospolita".

Więcej ...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Ks. Ripamonti: jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu w Europie

2024-04-18 17:39

robertopierucci/pl.fotolia.com

W Europie jesteśmy świadkami wycofywania się z prawa do azylu - uważa ks. Camillo Ripamonti, kierujący Centro Astalli - jezuickim ośrodkiem dla uchodźców w Rzymie. Postawę taką sankcjonuje, jego zdaniem, Pakt Migracyjny, przyjęty kilka dni temu przez Parlament Europejski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Wiara

Czy przylgnąłem sercem do Jezusa dość mocno?

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

Wiara

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...

Europa

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...