Reklama

Polska

Kraków: uroczystości pogrzebowe kard. Nagyego

Bożena Sztajner

Kard. Stanisław Nagy SCJ

"Żegnamy dziś wiernego syna Kościoła w Polsce, śp. księdza kardynała Stanisława Nagy, który od 68 lat służył ludowi Bożemu jako kapłan Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego - powiedział kard. Stanisław Dziwisz na wstępie uroczystości pogrzebowych. - Większość tych lat wypełniała praca naukowa jako profesora na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, a także we Wrocławiu i Krakowie. Pięknym rozdziałem w życiu ks. kard. Stanisława była jego wieloletnia prawdziwa przyjaźń z bł. Janem Pawłem II. Obydwu łączyła głęboka wiara oraz miłość do Chrystusa i Jego Kościoła".

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się 10 czerwca w sanktuarium bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach. Wprowadzeniu ciała zmarłego do świątyni przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Następnie Msza św., której przewodniczył kard. Franciszek Macharski. Natomiast homilię wygłosił sercanin, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej Józef Wróbel. Wskazywał na wagę nauki i wykładów prowadzonych przez kard. Nagyego i podkreślał jego umiłowanie do Kościoła, a także na intelektualną głębię w jego publikacjach i rozważaniach.

„Nie tylko próbował nauczyć o Kościele, ale chciał tą miłością innych słuchaczy zapalić” - mówił biskup. Dodał także, że kard. Nagy zawsze podkreślał świętość Kościoła i jego istotę, w którym każdy może odnaleźć swoją tożsamość.

Reklama

„Dziś podczas tej Mszy pogrzebowej wspominamy o nim jako o mistrzu duchowym, intelektualnym i dziękujemy za dar, jaki pozostawił w swojej osobie i w swoim dziele” - podkreślił sercanin.

Po nabożeństwie rozpoczęły się nieszpory, którym przewodniczył ks. Artur Sanecki, prowincjał księży sercanów.

Wcześniej trumna z ciałem kard. Nagy'ego była wystawiona w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie. W czasie porannej Mszy św. żałobnej odczytany został duchowy testament kard. Nagyego, w którym przepraszał wszystkich za to, co było złe w jego życiu i zawierzył się Bożemu miłosierdziu. Swoim współbraciom sercanom polecił, by rozwijali kult Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Reklama

We wtorek o godz. 11.00 w Sanktuarium bł. Jana Pawła II w Łagiewnikach rozpocznie się Msza pogrzebowa, której przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski, a homilię wygłosi abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Kard. Stanisław Nagy urodził się 30 września 1921 r. w Bieruniu Starym w rodzinie górniczej. Matka kardynała była Polką, a ojciec Polakiem o węgierskich korzeniach. Gdy miał 16 lat wstąpił do Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusowego.

Przez kilkadziesiąt lat był związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. W 1952 r. uzyskał stopień doktora, w 1968 r. zrobił habilitację, w 1979 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1985 r. profesora zwyczajnego. Od 1958 r. aż do przejścia na emeryturę wykładał na KUL teologię fundamentalną. Mieszkał w Krakowie, skąd dojeżdżał na wykłady do Lublina i Wrocławia.

Z Karolem Wojtyłą łączyła go przyjaźń, wyprawy po górach i bliska współpraca. 13 października 2003 r. został wyświęcony na biskupa. 21 października 2003 r. został podniesiony do godności kardynalskiej przez papieża Jana Pawła II.

Kard. Stanisław Nagy zmarł 5 czerwca w Krakowie. Zostanie pochowany w krypcie kościoła bł. Jana Pawła II, obok kard. Andrzeja Marii Deskura.

2013-06-11 09:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Nycz: nie ma kompromisów, jeśli chodzi o życie człowieka

http://archidiecezja.warszawa.pl

Nie ma kompromisów, jeśli chodzi o życie człowieka. Kościół zawsze będzie to mówił. Każde życie jest święte - i głęboko upośledzonego, i geniusza – podkreślił kard. Kazimierz Nycz, przewodnicząc w sobotę w Świątyni Opatrzności Bożej Mszy św. przed zbliżającym się Dniem Świętości Życia.

Więcej ...

Kiedy jesteś, Panie?

2020-08-05 07:20

Niedziela Ogólnopolska 32/2020, str. IV

Więcej ...

Abp Głódź: nie ustawajmy w trwaniu przy prawdzie

2020-08-08 21:23

Bożena Sztajner

Nie ustawajmy w trwaniu przy prawdzie, służbie pamięci, modlitwie o opamiętanie, o zejście z drogi nienawiści, oskarżeń i pomówień - powiedział metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź w czasie Mszy św. w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kościół

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory