Reklama

Kraków: Krzysztof Penderecki będzie pochowany w Panteonie Narodowym

PAP/EPA/ELONARDO MUNOZ

Pogrzeb zmarłego w niedzielę Krzysztofa Pendereckiego odbędzie się po ustąpieniu przeszkód związanych z pandemią. Wybitnego kompozytora, dyrygenta i pedagoga można pożegnać za pośrednictwem elektronicznej księgi kondolencyjnej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji zmarłego muzyka, w której wezmą udział jego najbliżsi. Uroczysta ceremonia pogrzebowa i złożenie prochów w sarkofagu zbudowanym w Panteonie Narodowym w kościele świętych Piotra i Pawła w Krakowie nastąpi po ustąpieniu przeszkód związanych z pandemią.

Każdy, kto chce pożegnać zmarłego w niedzielę kompozytora, może wpisać się do przygotowanej przez Urząd Miasta Krakowa księgi kondolencyjnej. Ma ona formę elektroniczną, a wpisy należy kierować na adres: magiczny.krakow@um.krakow.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jako pierwszy do księgi wpisał się prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. „Odszedł jeden największych kompozytorów naszych czasów i najwybitniejszych twórców w dziejach polskiej kultury, Honorowy Obywatel Krakowa, laureat Cracoviae Merenti, absolwent, profesor i wieloletni rektor krakowskiej Akademii Muzycznej, a przede wszystkim krakowianin” – napisał prezydent.

Podziel się cytatem

Reklama

„Maestro Krzysztof Penderecki mówił o Krakowie, że jest Jego domem z wyboru. Światowa scena muzyczna poniosła niepowetowaną stratę, ale dla nas krakowian jest to szczególnie bolesne pożegnanie” – dodał. „Niech św. Cecylia odda pod Twoją batutę chóry anielskie. Dyryguj i komponuj dla Pana” –czytamy słowa Jadwigi Dębiny, członkini Penderecki Youth Orchestra i uczestniczki lusławickich warsztatów dla młodzieży. „Dziękuję za to, że dawałeś świadectwo na świecie, że Polacy to naród o wielkich możliwościach. Dziękuję za Twoją klasę i zamiłowanie do muzyki, dziękuję , że byłeś tam, gdzie tworzyła się wspaniała muzyka” – napisała Joanna Wasiak.

Reklama

„Dołączyłeś do Bacha, Mozarta, Beethovena. Dziękujemy Maestro, że dzięki Tobie żyliśmy w czasach Pendereckiego. Nikt nam Ciebie nie zastąpi ale też nikt nam Ciebie nie odbierze” - napisali Magdalena Kocemba i Marek Szromczyk. „Odszedł nie celebryta, ale naprawdę Wielki Artysta, wspaniały Polak” – zauważyła Marta z Krakowa, dodając, że pustki po nim nie sposób będzie wypełnić.

Panteon Narodowy w Krakowie, gdzie zostanie pochowany Krzysztof Penderecki, otwarto uroczyście 12 września 2012 roku w 400. rocznicę śmierci ks. Piotra Skargi. Znajduje się on w kryptach kościoła świętych Piotra i Pawła. Jest miejscem pochówku ludzi kultury, sztuki i nauki, m.in. Sławomira Mrożka czy profesorów Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego – polskich naukowców, którzy jako pierwsi w świecie skroplili tlen. Krzysztof Penderecki zmarł w niedzielę w Krakowie po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 86 lat.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-03-30 10:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

„L’Osservatore Romano” żegna Krzysztofa Pendereckiego

PAP/EPA/DIEGO AZUBEL

„Od awangardy do melodii” - pod takim tytułem watykański dziennik „L’Osservatore Romano” zamieszcza wspomnienie o zmarłym wczoraj Krzysztofie Pendereckim. Nazywa go „jednym z trzech najbardziej znaczących kompozytorów światowej panoramy”, uznawanym za „postmodernistycznego klasyka”, a także „intelektualistą naszych czasów, który na pięciolinii opowiadał to, co myśli”. Zwraca uwagę na społeczne i polityczne zaangażowanie jego muzyki i wrażliwość na pytania religijne.

Więcej ...

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Więcej ...

„Z bł. Prymasem Czuwamy w Domu Matki”

2024-04-25 18:00

BPJG

„Cokolwiek bym powiedział o moim życiu, jakkolwiek bym zestawił moje pomyłki, to na jednym odcinku się nie pomyliłem: na drodze duchowej na Jasną Górę” - mówił bł. kard. Stefan Wyszyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim