Reklama

Rzecznik archidiecezji lubelskiej: nie narażajmy siebie i innych

facebook.com

ks. dr Adam Jaszcz

- Nie narażajmy siebie i innych. Jeśli zadziałamy wspólnie i solidarnie, na pewno poradzimy sobie z wyzwaniem. Większą miłością chrześcijańską wykażemy się wtedy, gdy podczas choroby pozostaniemy w domu – powiedział, rzecznik archidiecezji lubelskiej ks. Adam Jaszcz, podczas briefingu prasowego. Według najnowszych informacji na terenie archidiecezji lubelskiej znajduje się dwoje zarażonych SARS-CoV-2.

Ks. Jaszcz zapewnił, że archidiecezja lubelska stosuje się do komunikatu Przewodniczącego KEP oraz do instrukcji Głównego Inspektora Sanitarnego. – Na dziś wykluczamy scenariusz włoski, gdzie podjęto decyzje o nie sprawowaniu Mszy św. W Polsce jesteśmy w zupełnie innej sytuacji. W parafiach gdzie na jednej Eucharystii pojawia się wiele osób, będziemy prosić proboszczów o dodanie nowej godziny sprawowania Mszy. Przypominamy, że nie ma przymusu używania wody święconej, jest możliwość przyjmowania Komunii na rękę – przypomniał duchowny.

Inną kwestią poruszoną przez rzecznika archidiecezji jest organizacja rekolekcji szkolnych. – W czasie, gdy szkoły pozostają zamknięte, oczywiste jest, że nie będą się odbywały spotkania. Tam, gdzie placówki pozostają otwarte, decyzja o organizacji rekolekcji leży po stronie dyrekcji. Mamy informacje o rezygnacji z rekolekcji szkolnych, co proboszczowie parafii przyjmowali ze zrozumieniem – wyjaśniał.

Ks. Jaszcz zwrócił uwagę, że pojawianie się osoby o złym stanie zdrowia w kościele, może być wyrazem braku odpowiedzialności. – Nie narażajmy siebie i innych. Większą miłością chrześcijańską wykażemy się wtedy, gdy podczas choroby pozostaniemy w domu, gdzie za pośrednictwem mediów włączymy się w przeżywanie niedzielnej Mszy. Nie dajmy się ponieść negatywnym emocjom. Jeśli zadziałamy wspólnie i solidarnie, na pewno poradzimy sobie z wyzwaniem – tłumaczył.

Reklama

Rzecznik diecezji zaprosił wszystkich wiernych do modlitwy w intencji zakończenia czasu niebezpieczeństwa. – Kiedy prześledzimy historię Europy, czas klęsk był czasem wytężonej modlitwy. Zapraszamy księży proboszczów, by przed Najświętszym Sakramentem organizowali modlitwę i śpiew suplikacji. Modlimy się o zdrowie dla chorych i ich rodzin oraz o uspokojenie emocji – powiedział.

Podczas briefingu poinformowano także o rezygnacji z organizacji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej oraz podobnego nabożeństwa na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku. – Niektóre szlaki EDK przebiegają przez obszary objęte kwarantanną – dodał ks. Jaszcz.

We wtorek wieczorem został potwierdzony pierwszy przypadek koronawirusa na Lubelszczyźnie. Chory przebywa w szpitalu w Bełżycach koło Lublina. Jest w ciężkim stanie. Oddycha przez respirator. Drugi przypadek dotyczy kobiety w przedziale wieku 50-60 lat.

Reklama

- Osoba ta zgłosiła się i została przewieziona do szpitala w Janowie Lubelskim. Kiedy doszło do znacznego pogorszenia stanu zdrowia i ujawnienia informacji o tym, że mogła mieć kontakt z osobą z kraju, w którym jest transmisja koronawirusa, została przewieziona do szpitala klinicznego w Lublinie na oddział zakaźny. W późnych godzinach nocnych potwierdzony został pozytywny wynik tej osoby – tłumaczył wojewoda lubelski Lech Sprawka, podczas konferencji w Urzędzie Wojewódzkim.

2020-03-11 14:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Koronawirus nie osłabił prześladowań chrześcijan w Nigerii

2020-08-13 17:13

Vatican News

Nie słabną prześladowania chrześcijan w Nigerii ze strony islamskich ekstremistów. W ciągu ostatnich dwóch dekad za wiarę zginęło tam co najmniej 60 tys. wyznawców Chrystusa – wynika z raportu przedstawionego przez Rycerzy Kolumba.

Więcej ...

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

2020-08-13 10:17

15 sierpnia przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wiara we wniebowzięcie Maryi w tradycji chrześcijańskiej obecna jest od pierwszych wieków, choć stała się ona jednym z dogmatów dopiero w roku 1950 i to tylko w Kościele katolickim. W Kościołach wschodnich święto obchodzone jest jako „Zaśnięcie Matki Bożej”.

Więcej ...

Kolejne piesze pielgrzymki dotarły na Jasną Górę przed świętem Wniebowzięcia NMP

2020-08-14 18:37

Bożena Sztajner/Niedziela

Kolejne piesze pielgrzymki dotarły na Jasną Górę przez przypadającym w sobotę świętem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W piątek do sanktuarium dotarli m.in. pątnicy z Warszawy, Podlasia i Płocka, z diecezji łowickiej i 29. Salezjańska Pielgrzymka Ewangelizacyjna.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Znamy nowego administratora archidiecezji gdańskiej

Kościół

Znamy nowego administratora archidiecezji gdańskiej

„Utopia tęczowej rewolucji” . Bezpłatna broszura...

Niedziela w Warszawie

„Utopia tęczowej rewolucji” . Bezpłatna broszura...

Bp Kawa: czas, abyśmy z odwagą mówili: „jestem...

Kościół

Bp Kawa: czas, abyśmy z odwagą mówili: „jestem...

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Kościół

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Ordo Iuris: pacjenci umierają w szpitalach bez sakramentów

Kościół

Ordo Iuris: pacjenci umierają w szpitalach bez sakramentów

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kościół

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...