Reklama

Wiadomości

Chiny: ewangelizacja w czasie epidemii – nowe sposoby działania

Pracownicy medyczni p[rzed szpitalem w Wuhan.

TOM KUO/PAP/EPA

Pracownicy medyczni p[rzed szpitalem w Wuhan.

Od blisko dwóch miesięcy katolicy i inni chrześcijanie w Chinach żyją w izolacji, nie mogą uczestniczyć w niedzielnych i świątecznych Mszach świętych ani spotykać się przy innych okazjach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozprzestrzenianie się koronawirusa sprawiło, że muszą oni obecnie przeżywać swą wiarę w inny, bardziej indywidualny sposób: zarówno księża, jak i świeccy, siedząc w domach, ewangelizują przez internet.

Szerzące się zachorowania wymusiły na Kościele nowe formy działalności duszpasterskiej, np. Msze i wspólnoty wirtualne, ewangelizacja on-line, czytanie Pisma Świętego i innych tekstów religijnych oraz dzielenie się swymi przemyśleniami za pośrednictwem internetu i telefonów komórkowych.

Podziel się cytatem

Chiński kapłan ks. Bai Jianqing zauważył na łamach włoskiej agencji misyjnej AsiaNews, że masowe zachorowania pojawiły się nagle, dając o sobie znać zwłaszcza w czasie chińskiego Nowego Roku (którego obchody pod koniec stycznia odwołano).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Część księży postanowiła jednak utrzymywać stały kontakt z wiernymi za pośrednictwem środków przekazu, towarzysząc im i formując, np. wprowadzając ich przez internet w poznawanie Pisma Świętego, katechizując, zapraszając do wspólnej modlitwy, głosząc kazania i odprawiając Msze „internetowe”. Działania te podejmują także siostry zakonne i świeccy.

Ks. Bai Jianqinga zwrócił uwagę na zmiany, jakie dokonały się w Kościele chińskim w ostatnich 30 latach. Przeważali wtedy biskupi i księża w starszym wieku, którzy odbudowywali go po „rewolucji kulturalnej” (1966-76), a ówczesna ludność kraju mieszkała w większości na wsi. Co więcej, wśród katolików poziom wiary i kultury był na ogół podstawowy. Tymczasem trwający obecnie proces urbanizacji i ogólny wzrost nauki i oświaty sprawił, że podniósł się również poziom wiary, szczególnie wśród młodzieży, mieszkających głównie w miastach. Małe kapliczki w ówczesnych wioskach stały się dziś dużymi kościołami i odwrotnie – duże świątynie w miastach tamtego okresu są dziś małymi kaplicami. Wiele parafii wiejskich prawie się wyludniło i zostało w nich tylko trochę starszych ludzi, bo młodzi przenieśli się do dużych miast.

W szybko rozwijającym się społeczeństwie i w obliczu nieprzewidywalnych wydarzeń księża potrzebują zdrowej i silnej wiary, szerokiej wizji, uważnego spojrzenia i żywego, twórczego myślenia, aby móc zmieniać i przystosowywać metody duszpasterskie do dokonujących się zmian. Działania sprzed 10 lat wymagają dziś nowego podejścia, zwłaszcza te, stosowane na wsi, muszą być inne, jeśli mają się sprawdzić w mieście.

Reklama

W warunkach utrzymującej się epidemii studenci i uczniowie zaczęli się kształcić przez internet i ten rodzaj komunikowania się stał się głównym narzędziem nauki i życia. Także Kościół nabiera coraz bardziej nowego oblicza, stosując te nowe sposoby duszpasterskie i ewangelizacji a koronawirus doprowadził do narodzin nowych zjawisk, np. „grup wiernych”, „sal on-line”, “sal modlitwy on-line”, “mszy bezpośrednich (przez internet)” itd. Dzięki temu pojawiają się parafie, diecezje i Kościół ponad granicami i kontekstami.

Ten żywy sposób duszpasterzowania, oparty na internecie, „w imię woli wiary”, zjednoczył między sobą wszystkie dalekie osoby, umożliwiając komunikowanie się i dzielenie się ludziom niemogącym udać się do kościoła i tym, którzy szukają wiary, pozwalając im karmić się orędziem Ewangelii.

Ta nowa metoda „rozszerzyła parafię”, niosąc opiekę duszpasterską każdemu potrzebującemu. Pozwala ona spieszyć z opieką pastoralną do wszystkich rozproszonych wiernych, mimo ich obecnej izolacji, a są ich tysiące w całym kraju.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2020-03-06 19:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Szef MON: Żołnierze przejdą szkolenie medyczne w celu opieki nad chorymi na COVID-19

PAP/Kalbar

Żołnierze przejdą szkolenie medyczne w celu opieki nad chorymi na COVID-19 - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że specjalistyczne szkolenia przejdą też żołnierze z wykształceniem medycznym i ratownicy medyczni.

Więcej ...

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Więcej ...

Pliszczyn. Kongres Misyjny Dzieci Archidiecezji Lubelskiej

2024-04-25 10:16

Paweł Wysoki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...