Reklama

Kościół

Święto Trzech Króli w Amerykańskiej Częstochowie

o. Marcin Ćwierz OSPPE

Święta Bożego Narodzenia podkreślają mocno prawdę o tym, że Bóg jest z człowiekiem, że wyszedł ku każdemu z nas w osobie swojego Syna Jezusa Chrystusa. W odpowiedzi człowiek również wyruszył, aby spotkać się z Bogiem, zaprosić Go do swojego życia, podzielić się z Nim swoim czasem i miłością. Symbolami tego szczególnego spotkania stali się pastuszkowie i mędrcy, których tradycyjnie nazywamy Trzema Królami.

Na ich cześć w całej Polsce organizuje się specjalne orszaki, a ich imiona zapisuje się na drzwiach każdego domu, który pragnie przyjąć Boże błogosławieństwo w ramach wizyty duszpasterskiej zwanej kolędą.

W Amerykańskiej Częstochowie kolęda rozpoczęła się już w sobotę, 4 stycznia w Polskiej Szkole, biurach sanktuarium, sklepie i kafeterii. W ramach katechezy o. Marcin Ćwierz przechodził z klasy do klasy wyjaśniając dzieciom, kim byli Trzej Królowie, jaki był sens ich spotkania z Jezusem oraz co oznaczały przyniesione przez nich dary. O. Marcinowi towarzyszyło Czterech Króli (miało być tradycyjnie - trzech, ale w ostatniej chwili przyłączył się mały Antoś z grupy Stokrotek, który także zapragnął być królem). Orszak wzbudził niemałą radość i sensację wśród naszych pracowników, którzy ciesząc się z błogosławieństwa nagrodzili Królów słodyczami.

Reklama

Następnego dnia, w niedzielę celebrowaliśmy Uroczystość Objawienia Pańskiego. Na wszystkich Mszach św. rozdawano wiernym poświęconą kredę i kadzidło, zaś na Mszy świętej o 9.30 dzieci z Polskiej Szkoły, przebrane za postacie Trzech Króli, zbierały pieniądze dla swoich rówieśników z parafii św. Marcina w Ayos, w Kamerunie, gdzie pracują ojcowie paulini. O. Marcin, były misjonarz, przygotował z tej okazji specjalną wystawę zdjęć przedstawiających życie parafii, a zwłaszcza ayosowskich dzieci.

Po południu kolęda przeniosła się do klasztoru, gdzie o. Jan Michalak, w asyście ojców i braci wędrował od celi do celi błogosławiąc i wypraszając potrzebne łaski na nowy rok dla każdego z posługujących tu paulinów.

2020-01-10 11:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

USA: prezydent D. Trump uważa, że „Ameryka potrzebuje więcej modlitwy, nie mniej”

wPolityce.pl /PAP/EPA

Donald Trump

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powiedział 22 maja, że kościoły oraz synagogi i meczety powinny zostać jak najszybciej otwarte, jeśli oczywiście sytuacja na to pozwoli. Dodał, że kraj "potrzebuje obecnie więcej modlitwy, nie mniej". Podczas krótkiego spotkania z dziennikarzami w Białym Domu złożył w tej sprawie krótkie oświadczenie, aprobując przy tym wskazania Ośrodków Kontroli i Zapobiegania Chorobom.

Więcej ...

Do Kluczborka na jubileusz [40.PPW - dzień piąty]

2020-08-07 20:33

ks. Tomasz Płukarski

księża jubilaci

Tegoroczna Piesza Pielgrzymka Wrocławska ma swój jubileusz. Po raz 40-ty pątnicy z Wrocławia idą na Jasną Górę. Jednak nie ten jubileusz świętowano dziś w Kluczborku. Pielgrzymi dziś w sposób szczególny modlili się za ks. bpa Jacka Kicińskiego, ks. Jacka Tomaszewskiego i ks. Tomasza Czabatora, którzy obchodzili swoje 25-lecie kapłaństwa.

Więcej ...

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowej listy leków refundowanych

2020-08-07 20:57

Adobe Stock

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w piątek projekt nowej listy leków refundowanych, która miałaby obowiązywać od września. Po raz pierwszy znalazła się tam wstępna lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Kościół

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory