Reklama

Wiadomości

Papież i dwaj przywódcy protestanccy wspólnie wzywają do pokoju w Sudanie Płd

smahel/pixabay.com

Wspólny apel o wcielenie w życie Porozumień Pokojowych, podpisanych w 2018, wystosowali do przywódców politycznych Sudanu Południowego Franciszek, anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby i były moderator szkockiego Kościoła prezbiteriańskiego John Chalmers. Tekst tego wspólnego dokumentu zamieściło 25 grudnia Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Nawiązując do trwających obecnie świąt Bożego Narodzenia i zbliżającego się Nowego Roku trzej zwierzchnicy religijni przesyłają politykom i całemu narodowi południowosudańskiemu „najlepsze życzenia pokoju i pomyślności”. Zapewnili ich przy tym o swej bliskości „do waszych wysiłków na rzecz szybkiego wcielania w życie Porozumień Pokojowych” oraz o „modlitwach do Chrystusa Zbawiciela o ponowne zaangażowanie na drodze pojednania i braterstwa”. Proszą ponadto o „obfite błogosławieństwa dla każdego z was i dla całego narodu”. Na zakończenie autorzy przesłania proszą „Pana Jezusa, Księcia Pokoju, aby rozświetlał i prowadził wasze kroki w dobru i prawdzie, umożliwiając w ten sposób naszą upragnioną wizytę do tego drogiego [nam] kraju”.

W listopadzie br. prezydent Sudanu Południowego Salva Kiir Mayardit i główny przywódca opozycji, były wiceprezydent Riek Machar zgodzili się opóźnić o sto dni utworzenie Rządu Jedności Narodowej, którego powołanie było kluczowym punktem układu pokojowego z 2018. Wcześniej, 16 marca Franciszek przyjął na audiencji prezydenta Kiira; w miesiąc później, w dniach 10-12 kwietnia szef państwa i trzy osoby, mające zostać wiceprezydentami w przyszłym Rządzie Jedności: Riek Machar Teny Dhurgon, Taban Deng Gai i Rebecca Nyandeng De Mabio wzięli udział w niezwykłych wspólnych dniach skupienia – rekolekcjach w Watykanie. Odbyły się one z inicjatywy abp. Welby'ego, który uważał, że dzięki nim łatwiej będzie doprowadzić do ostatecznego pojednania zwaśnionych stron.

W wygłoszonym do swych gości przemówieniu papież wyraził uznanie dla podjętych przez nich rozmów pokojowych, po czym odmówił ułożoną przez siebie modlitwę o pokój w Sudanie Południowym. Następnie upadł do nóg całej czwórki, prosząc w ten sposób o dalsze wysiłki w celu przeciwdziałania wojnie.

Reklama

W połowie listopada br. Ojciec Święty i abp Welby spotkali się w Watykanie w celu omówieniu sytuacji w tym najmłodszym niepodległym kraju afrykańskim. Określili ją jako „bolesną”, potwierdzając jednocześnie swe wcześniejsze pragnienie odwiedzenia go, o ile zwaśnione dotychczas strony konfliktu utworzą Rząd Jedności Narodowej do lutego 2020 roku.

Zajmujący powierzchnię ponad 644,3 tys. km kw. i zamieszkany przez ok, 13,5 mln osób, w większości chrześcijan, Sudan Południowy uzyskał niepodległość 9 lipca 2011, odrywając się od Sudanu, rządzonego przez fundamentalistów islamskich. Ale niezależność nie przyniosła uspokojenia sytuacji wewnętrznej, przeciwnie – niemal natychmiast wybuchły walki wewnętrzne między politykami i stojącymi za nimi plemionami i klanami. Pierwsze porozumienie pokojowe podpisano latem 2015, ale nie przyniosło ono trwałego spokoju, następne układy zawarto w latach 2017 i 2018 i dopiero to ostatnie stwarza szanse na zakończenie wojny domowej. Spowodowała ona, że ponad 2,3 mln ludzi stracił dach nad głową, co najmniej kilkadziesiąt tysięcy ludzi poniosło śmierć, cały zaś kraj należy do najbiedniejszych na świecie.

2019-12-25 16:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sudan Płd.: Kościół zaszokowany zabójstwem trojga dzieci

2020-08-07 17:20

Vatican News

„To zatrważająca wiadomość. Zjednoczmy się w modlitwie w tym momencie żałoby prosząc Boga o pokój i miłosierdzie dla naszego narodu” – powiedział bp Eduardo Hiboro Kussala na wieść o brutalnym zamordowaniu w Sudanie Południowym trojga dzieci. Trzy siostry: Lydia, Blessings i Nura Edward zostały znalezione w kałuży krwi w rodzinnym domu. Miały 9, 7 i 4 lata.

Więcej ...

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Adobe.Stock

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Biskupi kierują poszczególnych księży na nowe parafie. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowej listy leków refundowanych

2020-08-07 20:57

Adobe Stock

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w piątek projekt nowej listy leków refundowanych, która miałaby obowiązywać od września. Po raz pierwszy znalazła się tam wstępna lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Kościół

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory