Reklama

Polska

Jodłowa: Wielki Odpust w „polskim Betlejem”

facebook.com

Uroczystą Pasterką rozpocznie się Wielki Odpust w sanktuarium Dzieciątka Jezus w Jodłowej. Do 1 stycznia wierni będą się modlić m.in. w intencji małżeństw proszących o potomstwo.

W świątyni na Podkarpaciu kult odbiera mała figurka Dzieciątka Jezus. Wierni przybywający do Jodłowej wypraszają wiele łask o czym świadczą wpisy w specjalnej księdze.

„Niektóre małżeństwa długo proszą o dar macierzyństwa, bo kilka czy kilkanaście lat. Skoro wracają z podziękowaniem jest to dowód, że tutaj te dzieci zostały wyproszone i Pan Jezus im błogosławi. Często przyjeżdżają rodzice razem z dziećmi w pierwszą rocznicę chrztu świętego” - mówi proboszcz ks. Zenon Tomasiak.

Przygotowaniem do odpustu jest nabożeństwo zwane Drogą Betlejemską, składające się z 12 tajemnic – zdarzeń z życia Dzieciątka Jezus. Odprawia się je co roku, przez dziewięć dni poprzedzających Boże Narodzenie.

Reklama

Główna uroczystość odpustowa przypada w Pasterkę. W Boże Narodzenie Msze św. zostaną odprawione o 7.00, 9.00, 11.00 i 16.00. Będzie to dzień Bractwa Dzieciątka Jezus.

27 grudnia o godz. 10.00 będzie suma w intencji małżeństw i rodzin proszących o dar potomstwa. 28 grudnia to dzień dzieci, podczas sumy o 10.00 będzie błogosławieństwo najmłodszych cudowną figurką Dzieciątka Jezus.

W Święto Najświętszej Rodziny w sanktuarium będą obchodzone jubileusze małżeńskie z odnowieniem przyrzeczeń. W poniedziałek, 30 grudnia do Jodłowej zaproszone są rodziny przeżywające trudności. O 10.00 będzie Msza w intencji małżeństw, które utraciły potomstwo.

Reklama

Figurka Dzieciątka Jezus ma 45 cm wysokości. Prawa ręka Dzieciątka uniesiona jest w geście błogosławieństwa, natomiast w lewej trzyma ono jabłko królewskie, symbolizujące świat. Na głowie ma koronę. Figurkę ubiera się w szaty w kolorze symbolizującym konkretny okres roku liturgicznego.

Kult Dzieciątka Jezus zapoczątkował w Jodłowej w 1899 r. ówczesny proboszcz ks. Ignacy Zięba. W 1908 r. bp Karol Józef Fischer dokonał koronacji figurki. Od 1900 r. figurka znajdowała się w drewnianym kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. W Jodłowej powstał nowy kościół, którego konsekracja miała miejsce w 2008 r.

2019-12-22 21:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Stulecie kanonizacji Joanny d’Arc: święta dla Kościoła i państwa

Musei Vaticani

W najbliższą sobotę przypada stulecie kanonizacji św. Joanny d’Arc. Dziewica Orleańska od samego początku była uważana za świętą. Jednak na oficjalne wyniesienie na ołtarze musiała czekać niemal 500 lat. Jej beatyfikacja odbyła się dopiero w 1909 r., a kanonizacja 11 lat później.

Więcej ...

Przypadki koronawirusa wśród grupy organizacyjnej Franciszkańskiego Spotkania Młodych

2020-08-08 14:18

Pixabay.com

Do tej pory u 16 osób z grupy organizacyjnej Franciszkańskiego Spotkania Młodych potwierdzono obecność koronawirusa. Tegoroczny FSM zakończył się 1 sierpnia. Miał formę online, stąd organizatorzy nie mieli kontaktu z uczestnikami.

Więcej ...

Toruń: poświęcono Park Pamięci Narodowej

2020-08-08 21:27

PAP/Tytus Żmijewski

Park Pamięci Narodowej został dziś poświęcony w Toruniu. Jest to inicjatywa środowiska, skupionego wokół rozgłośni Radia Maryja i jej dyrektowa o. Tadeusza Rydzyka. Nad wejściem do Parku widnieje napis "Zachowali się jak trzeba". Jest to także upamiętnienie Polaków, którzy w czasie niemieckiej okupacji ratowali Żydów mimo że groziła za to kara śmierci.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kościół

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory