Reklama

Kościół

Agata Kornhauser-Duda spotkała się z księżmi orionistami

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda przyjęła w środę w Pałacu Prezydenckim księży orionistów Krzysztofa Misia i Piotra Jaska. Rozmowa dotyczyła działalności dobroczynnej Zgromadzenia Zakonnego Małe Dzieło Boskiej Opatrzności skupiającej się wokół seniorów, osób chorych i niepełnosprawnych, młodzieży sprawiającej kłopoty wychowawcze, czy bezdomnych - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

Ośrodki Zgromadzenia wspierają wyjście z bezdomności i uzależnień, a hospicjum stacjonarne pomaga pacjentom terminalnie chorym. Zgromadzenie jako jedno z nielicznych pracuje także z młodocianymi w ośrodkach resocjalizacyjnych i wychowawczych.

Trzyetapowy projekt resocjalizacyjny polega na opiece, wsparciu psychologicznym i wychowawczym w ośrodku z Internatem. Na kolejne ścieżki składają się centrum edukacyjne i mieszkania rotacyjne dla chłopców i młodych mężczyzn wymagających wsparcia w osiągnięciu pełnej samodzielności życiowej.

Zgromadzenie orionistów prowadzi również szeroko zakrojoną działalność wychowawczą w świetlicach środowiskowych zwanych „Trampolinami”.

Reklama

Szczególną troską księża otaczają osoby niepełnosprawne. W Polsce powstały dwa ośrodki, gdzie podopieczni korzystają z opieki, leczenia i rehabilitacji, a Warsztaty Terapii Zajęciowej pozwalają na wyrównywanie szans i wszechstronny rozwój wychowanków.

Podczas spotkania rozmawiano o dynamicznie rozwijającej się w Polsce idei wolontariatu. Zgromadzenie prowadzi liczne akcje promocji dobroczynności.

Na wolontariacie opiera się też „Drabina Jakubowa”, która co roku gromadzi ponad 200 ochotników odpowiedzialnych za opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, schorowanymi i starszymi w trakcie organizowanych specjalnie dla nich wakacyjnych turnusów. Wolontariusze wspólnie z podopiecznymi uczestniczą w wyjazdach w kraju i za granicą, biorą również udział w spotkaniach modlitewnych, odwiedzają ich w domach i towarzyszą w codziennym życiu.

Reklama

Jak mówili księża, jednym z większych wyzwań na przyszłość jest praca z emerytami, osobami starszymi wymagającymi opieki. – Prowadząc dla nich dom w Brańszczyku, staramy się napełnić ich serca radością oraz zapewnić troskliwą opiekę i dobre warunki bytowe – mówili księża.

W sobotę w Brańszczyku nad Bugiem koło Wyszkowa prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w charytatywnym pikniku rodzinnym "Pomagam z radością" organizowanym przez zgromadzenie księży orionistów.

Celem akcji charytatywnej „Pomagam z Radością” jest wspieranie dobroczynności poprzez przekazywanie darów na określone potrzeby konkretnych ośrodków i osób. Jest to akcja o charakterze ciągłym, ale swoją kulminację będzie miała co roku na początku wakacji.

Zgromadzenie Zakonne Małe Dzieło Boskiej Opatrzności (orioniści) zostało założone przez ks. ks. Alojzego Orione w 1893 r. we Włoszech. Zgromadzenie ma na celu pracę wśród ubogich, bezdomnych i odtrąconych przez społeczeństwo. Prowadzi także działalność wychowawczą i misyjną. Polska prowincja zgromadzenia od prawie stu lat służy osobom potrzebującym i wykluczonym społecznie w kilkunastu swoich ośrodkach rozsianych po całej Polsce.

Do zgromadzenia księży orionistów należał niedawno zmarły po ciężkiej chorobie śp. ks. Michał Łos FDP. Kilka dni przed śmiercią w szpitalu przyjął on święcenia kapłańskie. Kapłana odwiedził prezydent Andrzej Duda, a ks. Łos udzielił prezydentowi prymicyjnego błogosławieństwa.

2019-07-04 13:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

2020-08-13 10:17

15 sierpnia przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wiara we wniebowzięcie Maryi w tradycji chrześcijańskiej obecna jest od pierwszych wieków, choć stała się ona jednym z dogmatów dopiero w roku 1950 i to tylko w Kościele katolickim. W Kościołach wschodnich święto obchodzone jest jako „Zaśnięcie Matki Bożej”.

Więcej ...

USA: Joe Biden wybrał Kamalę Harris

2020-08-14 18:35

PAP/EPA/BIDEN HARRIS CAMPAIGN / HANDOUT

Walka o Biały Dom, w której rywalem Donalda Trumpa jest Joseph Biden weszła właśnie w ostatnią fazę. Demokratyczny kandydat wskazał, że wiceprezydentem, jeżeli wygra, będzie Kamala Harris, 55-letnia demokratyczna senatorka z Kalifornii

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Znamy nowego administratora archidiecezji gdańskiej

Kościół

Znamy nowego administratora archidiecezji gdańskiej

„Utopia tęczowej rewolucji” . Bezpłatna broszura...

Niedziela w Warszawie

„Utopia tęczowej rewolucji” . Bezpłatna broszura...

Bp Kawa: czas, abyśmy z odwagą mówili: „jestem...

Kościół

Bp Kawa: czas, abyśmy z odwagą mówili: „jestem...

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Kościół

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Ordo Iuris: pacjenci umierają w szpitalach bez sakramentów

Kościół

Ordo Iuris: pacjenci umierają w szpitalach bez sakramentów

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kościół

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...