Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

Bożena Sztajner/Niedziela

„Pójdźcie – oto wszystko jest gotowe”, pod takim hasłem wieczorem 8 marca w auli redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie odbyło się nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nabożeństwu przewodniczył ks. Mariusz Frukacz, redaktor „Niedzieli” – „We mnie byłeś, ja na zewnątrz Cię poszukiwałem”. Te słowa św. Augustyna uświadamiają nam tę prawdę, że Bóg jest w naszych sercach - mówił ks. Frukacz.

Kazanie wygłosił ks. dr Jarosław Grabowski, kierownik Referatu Dialogu Ekumenicznego, międzyreligijnego, z niewierzącymi Kurii Metropolitalnej w Częstochowie. Przypomniał, że „ani modlitwa katolicka, ani prawosławna, anglikańska lub protestancka nie wystarcza sama dla siebie” - Konieczna jest modlitwa wszystkich i musi to być modlitwa wspólna – mówił ks. Grabowski cytując słowa słowa Paula Couturier, francuskiego księdza katolickiego, pioniera ekumenizmu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- W 1932 r. w Amay-sur-Meuse, w belgijskim klasztorze, w którym wnikano w ducha Kościoła wschodniego na drodze naukowych badań i medytacji, podczas lektury jednego z tekstów szczególne wrażenie zrobił na ks. Couturier cytat autorstwa kard. Desire’ Josepha Merciera: „Żeby się połączyć, trzeba się kochać, żeby się kochać, trzeba się znać, a żeby się poznać, jeden musi wyjść drugiemu naprzeciw”. Ks. Couturier skrupulatnie poddał się ich działaniu. Po powrocie do Lyonu zaczął się zastanawiać jak pozyskać katolików dla sprawy jedności w wierze i jak zachęcić ich do wyjścia naprzeciw braciom innych wyznań. Dojrzało w nim przekonanie, że modlitwy o jedność nie da się kontynuować w dotychczasowym stylu, modląc się jedynie o powrót do Rzymu chrześcijan innych wyznań (unionizm) – kontynuował ks. Grabowski.

Zobacz zdjęcia: Nabożeństwo ekumeniczne w Redakcji

Kapłan podkreślił, że „Kościół katolicki od Vaticanum II odszedł od idei unionizmu i wszedł na drogę ekumenizmu. Obok ekumenizmu doktrynalnego i praktycznego katolicy i większość chrześcijan praktykują ekumenizm duchowy, którego istotą jest modlitwa”.

- Modlitwa jest pierwszorzędną potrzebą ludzi wiary. Nie możemy traktować jej tylko jako religijnego obowiązku. Modlitwa ma być naturalną i regularną potrzebą, gdyż w słowach modlitwy poznajemy Boga i siebie samych. Bez modlitwy nie ma autentycznej wiary, a tylko ideologia – dodał ks. Grabowski.

Reklama

- Dlatego też wspólna modlitwa podzielonych chrześcijan jest koniecznością – zakończył ks. Grabowski.

Nabożeństwo zakończyła wspólna modlitwa „Ojcze nasz” i błogosławieństwo Aaronowe udzielone przez wszystkich duchownych. Modlitwie towarzyszył krucyfiks, który od ponad stu lat jest czczony w domu rodzinnym ks. Mariusza Frukacza, redaktora „Niedzieli”.

Podczas nabożeństwa zabrzmiała również poezja religijna św. Jana Pawła II w wykonaniu artystki Barbary Anny Wierzbickiej.

Materiały liturgiczne na tegoroczny Światowy Dzień Modlitwy przygotowali chrześcijanie ze Słowenii.

Wspólna modlitwa zgromadziła wiernych kościoła katolickiego i kościoła ewangelickiego. Wzięli w niej udział również duchowni innych wyznań chrześcijańskich: ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie, ks. Szczepan Rycharski z polskokatolickiej parafii Matki Bożej Królowej Apostołów w Częstochowie, ks. radca Krzysztof Góral z parafii Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w Kleszczowie oraz siostry brygidki i urszulanki.

Początki Światowego Dnia Modlitwy sięgają roku 1887, gdy wspólną modlitwę kobiet zainicjowała w USA w 1887 r. Mary Ellen James z Kościoła prezbiteriańskiego. Trzy lata później baptystki Helen Barret Montgomery i Lucy Peabody wezwały do obchodzenia Dnia Modlitwy w intencji misji zagranicznych, a także za biednych, bezrobotnych, pokrzywdzonych, emigrantów i ofiary wojny. W 1919 r. oba te, co roku odbywające się dni modlitwy kobiet, połączono i wspólne nabożeństwo odbyło się po raz pierwszy w pierwszy piątek Wielkiego Postu tegoż roku.

W Polsce pierwsze nabożeństwo ŚDMK odbyło się 4 marca 1927 r. w kościele baptystów w Łodzi.

Podziel się:

Oceń:

2019-03-08 20:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wiara nie jest teorią

Beata Pieczykura/Niedziela

Najcenniejszą i najdroższą pamiątkę chrześcijaństwa, będącą nie do końca jeszcze odkrytą tajemnicą, można było zobaczyć w dniach 1-3 grudnia w parafii św. Barbary w Częstochowie

Więcej ...

Wkrótce peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w obu warszawskich diecezjach

2024-04-18 16:38

Karol Porwich/Niedziela

Sięgająca do starożytności cześć oddawana relikwiom, modlitwa w aktualnych potrzebach (m. in. dla mających trudności ze spłatą kredytu), wsparcie i inspiracje dla rodzin oraz integracja parafii i lokalnego środowiska - to jedne z celów stojących za zaplanowaną na maj peregrynacją relikwii bł. Rodziny Ulmów w archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej. W tematykę peregrynacji wprowadzili jej organizatorzy podczas briefingu w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Więcej ...

Peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów

2024-04-19 10:33

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Już jutro rozpocznie się w naszej diecezji peregrynacja relikwii bł. rodziny Ulmów, która przebiegać będzie pod hasłem „Rodzina drogą do świętości”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza