Kamil Stoch Sportowcem Roku 2017

Kamil Stoch w Bischofshofen (2017)

wikipedia.pl

Triumfator dwóch ostatnich edycji Turnieju Czterech Skoczni i drugi w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w sezonie 2016/17 Kamil Stoch został najlepszym sportowcem Polski 2017 roku w 83. plebiscycie „Przeglądu Sportowego”, organizowanego wspólnie z telewizją Polsat.

Drugie miejsce - podobnie jak w poprzedniej edycji - zajął kapitan piłkarskiej reprezentacji i zawodnik Bayernu Monachium Robert Lewandowski. Ostatnie miejsce na podium należało do mistrzyni świata w rzucie młotem Anity Włodarczyk.

Tuż za nią znalazł się triumfator wielkoszlemowego Wimbledonu w grze podwójnej tenisista Łukasz Kubot, który wraz ze swoim partnerem Brazylijczykiem Marcelo Melo zajmują też pierwsze miejsce w światowym rankingu debli. Czołową piątkę uzupełnił mistrz globu w rzucie młotem Paweł Fajdek.

Kolejne miejsca w „10” zajęli żużlowiec Patryk Dudek, lekkoatleci Adam Kszczot i Piotr Lisek, skoczek narciarski Piotr Żyła i kolarz Michał Kwiatkowski.

Najlepszych sportowców wybierali czytelnicy „PS” i telewidzowie, a oddawanie głosów odbywało się w dwóch etapach. W pierwszym - za pomocą wysyłanych pocztą kuponów oraz drogą internetową - wyłoniono czołową dziesiątkę, którą ogłoszono na początku sobotniej gali w Warszawie. W czasie jej trwania można było głosować za pośrednictwem SMS-ów.

Kolegium redakcyjne „Przeglądu Sportowego” przyznało też dodatkowe wyróżnienia. Drużyną Roku zostali skoczkowie narciarscy Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Maciej Kot i Kamil Stoch, którzy w lutym wywalczyli tytuł mistrzów świata. Trenerem Roku wybrano zaś ich szkoleniowca Austriaka Stefana Horngachera.

Superczempionem uhonorowano najbardziej utytułowanego polskiego żużlowca Tomasza Golloba. W 2010 roku został indywidualnym mistrzem świata, a w drużynie wywalczył sześć tytułów. Łącznie ma w dorobku 17 medali MŚ. 23 kwietnia miał wystartować w motocrossowych mistrzostwach strefy północnej w Chełmnie. Podczas treningu przed zawodami uległ jednak poważnemu wypadkowi.

Najlepszym Sportowcem Niepełnosprawnym została niewidoma Joanna Mazur, która wraz ze swoim przewodnikiem wywalczyła złoty medal mistrzostw świata w Londynie w biegu na 1500 m.

Imprezą Roku wybrano igrzyska sportów nieolimpijskich The World Games, które w ubiegłym roku odbyły się we Wrocławiu. W kategorii „Serce Dla Sportu” doceniono pracę Fundacji Ludzki Gest piłkarza Jakuba Błaszczykowskiego.

Dziesięciu najlepszych sportowców Polski 2017 roku w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” i Polsatu:

Wyróżnienia:

Drużyna Roku - skoczkowie narciarscy: Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Maciej Kot i Kamil Stoch

PAP/Marcin Cholewiński

Dawid Kubacki zajął siódme miejsce w niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Lake Placid. Aleksander Zniszczoł był 21., a Piotr Żyła 25. Wygrał Norweg Halvor Egner Granerud. Na podium stanęli też Niemiec Andreas Wellinger i Austriak Stefan Kraft.

Brazylia: Sąd zakazał cytowania Biblii w urzędzie miejskim

2024-04-23 07:32

Sąd stanu Sao Paulo, na wschodzie Brazylii, zakazał cytowania fragmentów Biblii podczas sesji rady miejskiej w 400 tys. mieście Bauru. Dominującą religią jest tam chrześcijaństwo, które wyznaje ponad 87 proc. miejscowej ludności.

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.