Reklama

Jasna Góra

Rok 2017 na Jasnej Górze czasem wielkiego świętowania

Bożena Sztajner/Niedziela

Świętowanie jubileuszu 300-lecia koronacji częstochowskiego Obrazu, tworzenie w darze dla Maryi „Żywej Korony”, modlitwa prezydenta RP, uchwały Sejmu i Senatu, okolicznościowy banknot i znaczek a także kilkadziesiąt różnych inicjatyw, dotyczących królowania Matki Bożej w polskim narodzie, tak w skrócie wyglądał rok 2017 na Jasnej Górze. - To był czas wielkiego dziękczynienia za obecność Maryi pośród nas i impuls do przemiany życia każdego z nas - podsumowuje wydarzenia jubileuszowe przeor częstochowskiego klasztoru.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok 2017 był wspomnieniem i nawiązaniem do historycznego wydarzenia z 8 września 1717 r., kiedy to odbyła się pierwsza poza Rzymem koronacja obrazu Pani Jasnogórskiej, papieskimi diademami Klemensa XI. Ta pierwsza koronacja ugruntowała przekonanie o królewskości Maryi Częstochowskiej. Po tym fakcie Jasna Góra stała się głównym ośrodkiem kultu Matki Bożej w Polsce.

- Przez jubileusz zostaliśmy otwarci i zaproszeni do przyjęcia kolejnych strumieni łask, które Pan przygotował dla nas - powiedział o. Marian Waligóra. Przeor Jasnej Góry podkreślił, że „świętowany jubileusz w różnym wymiarze, nie tylko religijnym, ale i kulturalnym czy narodowym, powinien być impulsem do tego, by coś nowego wydarzyło się w naszym życiu”. - Twórzmy dalej żywą koronę Maryi, bądźmy Jej diamentami - wzywa zakonnik. Jasnogórski przeor zachęca, by „korzystać z daru łaski, które na pewno spływają na nas, kiedy otwieramy nasze serca przed Panem, szczególnie tutaj na Jasnej Górze, zapatrzeni w oczy Najświętszej Dziewicy”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Także przełożony generalny Zakonu Paulinów, o. Arnold Chrapkowski zachęca, by włączenie się w inicjatywę „Żywa korona Maryi” trwale zmieniało nasze życie i stanowiło „powszechną” mobilizację również w życiu społecznym. - Chodzi o to, byśmy pomimo różnic potrafili wznieść się ponad to, co małe, różnić się mądrze, cieszyć się odzyskaną wolnością i dobrze ją zagospodarowywać - podkreśla o. Arnold Chrapkowski. Przypomina, że Jasna Góra jest tym miejscem na mapie Polski, które zawsze jednoczyło naród.

Celem inicjatyw duszpasterskich Jubileuszu 300-lecia Koronacji Obrazu było zaproszenie Polaków do tego, abyśmy z dnia na dzień przez staranie o nawrócenie stawali się Żywą Koroną Maryi. Paulini zachęcali do składania Maryi duchowych darów. Poprzez Inicjatywę „Żywa Korona Maryi” na Jasną Górę wpłynęło kilkadziesiąt tysięcy zdjęć. Z tych nadesłanych elektronicznie powstało „Selfie dla Maryi”.

Reklama

Został uruchomiony specjalny kanał youtobowy z katechezami maryjnymi: Korona Maryi, czyli co to znaczy żyć według Ewangelii. Stworzona została też strefa świadectw - dowód chwały”. Do pobrania była też aplikacja na telefon „Diament z korony”.

Pod hasłem: „Moja Mama jest Królową” odbył się 9-miesięczny cykl „Wieczorów Maryjnych”. To Msze św., katechezy i świadectwa zaproszonych gości w odniesieniu do kolejnych tajemnic życia Najświętszej Maryi Panny.

Jubileusz 300-lecia koronacji częstochowskiego Obrazu na nowo ożywił związki Jasnej Góry ze Stolicą Apostolską. W specjalnym przesłaniu na główne uroczystości, które odbyły się 26 sierpnia, papież Franciszek podkreślił, że „święty Wizerunek ukazuje, że Maryja nie jest jakąś odległą królową, która siedzi na tronie, lecz że jest matką, która obejmuje Syna, a wraz z Nim nas wszystkich, swoje dzieci”. - Jest to prawdziwa Matka ze zranionym obliczem, matka, która cierpi, gdyż naprawdę bierze sobie do serca problemy naszego życia. Jest to Matka bliska, która nigdy nie spuszcza nas z oczu. Jest to Matka czuła, która trzyma nas za rękę podczas codziennej wędrówki - podkreślił Ojciec Święty w wideo orędziu. Papież zauważył, że „jeśli Częstochowa jest w centrum Polski, oznacza to, że Polska posiada matczyne serce; oznacza to, że każdy puls życia złączony jest z Matką Bożą” .

Szczególnym darem Franciszka były odpusty specjalnie dedykowane pielgrzymom przybywającym do Sanktuarium na Rok Jubileuszowy. - Odpust to otwieranie naszego serca na łaskę, która chce z nieba jak najgłębiej dosięgnąć serca każdego człowieka - przypominał jasnogórski przeor.

Papież pobłogosławił także nowe korony na Cudowny Obraz. To replika pierwszych papieskich koron ofiarowanych 300 lat temu przez Klemensa XI. Są one darem włoskiej diecezji Crotone.

Reklama

W związku z jubileuszem Parlament RP ustanowił rok 2017 Rokiem 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Zarówno posłowie, jak i senatorowie są przekonani o szczególnym znaczeniu kultu maryjnego dla naszej Ojczyzny i to nie tylko w aspekcie religijnym, ale i społecznym, patriotycznym oraz kulturowym. Zwieńczeniem tego szczególnego czasu było otwarcie w Senacie RP wystawy „Jubileusz trzechsetlecia koronacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej”. Marszałek Izby Wyższej Parlamentu, Stanisław Karczewski przypomniał, że „pierwsza koronacja, która miała miejsce poza Włochami była wielkim wyróżnieniem dla Polski i Polaków”. - Na tamte uroczystości przybyło 200 tys. osób, co w przeliczeniu na obecną populację dawałoby prawie 1 mln. To znak, jak wielką wagę Polacy przywiązywali do Jasnej Góry, która jest stolicą duchową Polski - powiedział marszałek. Dodał, że do Częstochowy pielgrzymujemy i tam „prosimy i dziękujemy także za to, że Maryja jest naszą Królową, na którą zawsze można liczyć, na którą liczyło tak wiele pokoleń Polaków”.

W minionym roku na Jasnej Górze trwała nieustanna zachęta do dziękczynienia Bogu za dar Matki dla naszej Ojczyzny. W Kaplicy Cudownego Obrazu płonęła specjalna świeca. Podczas Apelu Jasnogórskiego codziennie odmawiana była jubileuszowa modlitwa do Tej, która wciąż otacza troską i miłością Naród polski.

Wizerunek Jasnogórskiej Maryi ozdobiła suknia diamentowa zwana także brylantową. To jedna z dwóch zachowanych sukienek z czasów koronacji, niemy świadek wydarzeń z 1717 r.

Wyrazem czci wobec Królowej jest wciąż prezentowana w jasnogórskim Arsenale wystawa „Regalia Matki Bożej Królowej Polski”. Ekspozycja jest m.in. odpowiedzią na pytania o: wygląd komnaty Królowej Polski w XVIII w., ile kosztowała papieska korona na jasnogórski Wizerunek oraz dlaczego obraz Józefa Chełmońskiego mógł mieć wartość nawet dla kronik policyjnych. Wystawa ma na celu przybliżyć zwiedzającym tło i historię ukoronowania papieskimi diademami Obrazu 8 września 1717 r. Jest przede wszystkim wielką opowieścią o miłości Polaków do swej Królowej.

Reklama

Wyrazy jubileuszowego dziękczynienia, były prezentowane także np. w Warszawie na Zamku Królewskim. NBP uczcił wydarzenie koronacji okolicznościowym banknotem, a Poczta Polska - znaczkiem.

Do tytułu Maryi Królowej w nauczaniu jasnogórskim nawiązywali polscy biskupi. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki wyjaśniał, że królewska władza Maryi „nie jest absolutna, lecz jest ona władzą miłości”. - Kochając Syna, najwyższego i jedynego Króla Wszechświata, i całkowicie Mu się poddając, może u Niego wszystko wyprosić i w ten sposób, w postawie nieustannej służby, spełnia władzę nad światem - mówił metropolita poznański.

- Potrzeba nam większej modlitwy i ufności w pomoc Boga i Bogarodzicy a nie wiary w nasze plany - zauważył abp Wacław Depo. Przewodniczący Komisji Maryjnej Episkopatu Polski podkreślał, że nabieramy nowych sił duchowych, po to, by żyć nie dla siebie, ale dla innych, aby „inni szli tą samą drogą tzn. wybierali Maryję jako swoją Matkę, a nie tylko jako Królową obecną na naszych drogach z woli Chrystusa” - mówił metropolita częstochowski.

Rok jubileuszowy był okazją do podjęcia szeregu inicjatyw edukacyjnych adresowanych do młodego pokolenia Polaków. Specjalne programy roratnie dla dzieci przygotowały redakcje „Małego Gościa Niedzielnego” i Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Odbyły się m.in. Dzień Dziecka pt. „Audiencja u Królowej”, konkursy organizowane przez Radę Szkół Katolickich adresowane do gimnazjów i liceów oraz przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Częstochowie do uczniów szkół podstawowych, czy konkurs „Sukienka dla Matki Bożej” Promyczka Dobra. Ok. 600 uczestników zgromadził Ogólnopolski Festiwal Twórczości Dzieci i Młodzieży „Maryja Królowa Polski”.

Reklama

O. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów, odpowiedzialny za wydarzenia jubileuszowe podkreślił, że głównym celem wszystkich działań podejmowanych w różnych obszarach było przypomnienie, że „mamy Maryję, Mamę, która jest Królową”. - Jeśli jest jakiś program - to Ona. Chcieliśmy to bardzo mocno wyakcentować. W Jej komnacie, na Jasnej Górze spotkać z Nią innych, ale także wyjść poza tę maryjną twierdzę z tym przesłaniem właśnie, że „moja Mama jest Królową” - powiedział o. Tabulski. Podkreślił, że „jubileusz był sięgnięciem do jasnogórskiego skarbca i wydobyciem z niego rzeczy starych i nowych, by przekonać się kolejny raz, że to zawierzenie Maryi, to pielgrzymowanie tutaj, jest pieczęcią Kościoła w Polsce”.

Kulminacyjnym punktem obchodów 300. rocznicy Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej były ogólnopolskie uroczystości z udziałem Prezydenta RP i innych władz państwowych i kościelnych - 26 sierpnia. Pod przewodnictwem Prymasa Polski odprawiona została uroczysta Msza św. Zaprezentowane zostało także wielkie widowisko zrealizowane przez Telewizję Polską „Jasna Góra - Polska Kana”.

Jubileuszowy rok był wielką mobilizacją dla pielgrzymów. Znacząco wzrosła liczba wiernych przybywających w tym roku na Jasną Górę, zarówno uczestników pieszych pielgrzymek, jak i grup rowerowych. Tylko na odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, 15 sierpnia dotarło o ponad 3 tys. pątników więcej niż rok temu.

Rok 2017 był zatem czasem wielkiego dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach naszego Narodu a nade wszystko przypominania, że posiadamy największą królewską godność synów i córek Bożych pod berłem Jasnogórskiej Pani.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2017-12-30 11:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka kolejarzy na Jasną Górę

Ania i Artur Nowaccy / photo on flickr

Więcej ...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na własne oczy rozdarło mi serce

2024-03-26 21:00

Archidiecezja Krakowska

Film "Unplanned – Nieplanowane" był prawdziwym ciosem dla Planned Parenthood - największej sieci klinik aborcyjnych w USA.

Więcej ...

Msza Krzyżma. W Chrystusie wzrastamy i przynosimy owoce

2024-03-28 13:30

Archikatedra lubelska

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...