Reklama

Włochy

Franciszkanie zadowoleni z nominacji kard. A. Valliniego na legata ds. Asyżu

Bożena Sztajner

Z wielką radością franciszkanie z Asyżu powitali ogłoszoną 4 listopada w Watykanie nominację kard. Agostino Valliniego na papieskiego legata ds. bazyliki św. Franciszka i bazyliki Najświętszej Marii Panny od Aniołów. We wspólnej nocie dziękują za tę decyzję Franciszkowi kustosze obu bazylik: ojcowie Mauro Gambetti i Giuseppe Renda, zapewniając go jednocześnie o modlitwie w intencji nowego urzędu emerytowanego wikariusza papieskiego dla diecezji Rzymu. „Przeżywamy ten moment radości ze słowami św. Franciszka: «Posłuszeństwo i szacunek papieżowi Innocentemu i jego następcom»” - napisali obaj przełożeni.

Ze swej strony dyrektor biura prasowego franciszkańskiego klasztoru w Asyżu, o. Enzo Fortunato stwierdził, że „Kościół, w którego centrum znajduje się Franciszek, staje się coraz bardziej Kościołem, który słucha Ewangelii i żyje nią, który troszczy się o ostatnich, troszczy się o człowieka”.

Bazylika św. Franciszka z Asyżu jest miejscem, w którym od 1230 przechowywane są jego doczesne szczątki. Grzegorz IX (1227-41) określił ją jako "specialis ecclesia" a później nadał jej tytuł "Głowa i Matka Zakonu Braci Mniejszych" (Caput et Mater Ordinis Fratrum Minorum) oraz powierzył ją na wieczne czasy franciszkanom. Zarządzają nią tzw. "bracia wspólnoty", z których później wyodrębniła się oddzielna gałąź zakonu - franciszkanie konwentualni. W 1754 Benedykt XIV (1740-58) podniósł świątynię do godności bazyliki patriarchalnej (dziś papieskiej) i kaplicy papieskiej.

Bazylika Najświętszej Marii Panny od Aniołów (Anielskiej) powstała znacznie później w pobliżu Asyżu na polecenie Piusa V (1566-72), budowano ją w latach 1569-1679. W jej wnętrzu znajduje się m.in. kościółek Porcjunkuli, a więc kolebka zakonów franciszkanów i klarysek. W 1909 Pius X nadał świątyni rangę bazyliki patriarchalnej (papieskiej).

Reklama

Paweł VI motu proprio "Inclita toto" z 8 sierpnia 1968 wyznaczył dla tej pierwszej bazyliki kardynała legata, urzędującego w Rzymie i mającego uprawnienia do sprawowania, w imieniu papieża, "jurysdykcji zwyczajnej i bezpośredniej nad bazyliką". Z kolei Benedykt XVI zarządził na mocy motu proprio "Totius orbis" z 9 listopada 2005 przyznał biskupowi diecezji Asyż-Nocera Umbra-Gualdo Tadino " przewidzianą przez prawo kanoniczne jurysdykcję nad kościołami i domami zakonnymi w zakresie wszelkiej działalności duszpasterskiej prowadzonej w obu bazylikach i związanych z nimi klasztorach". Ustanowił także jednego legata dla nich.

Pierwszym takim wspólnym legatem był w latach 2005-06 kard. Lorenzo Antonetti, a po nim urząd ten pełnił od 21 lutego 2006 do swej śmierci 22 kwietnia br. kard. Attilio Nicora.

Kard. Agostino Vallini ma 77 lat, członkiem Kolegium Kardynalskiego jest od 24 marca 2006, a od 27 czerwca 2008 do 26 maja br. był wikariuszem generalnym Jego Świątobliwości dla diecezji rzymskiej.

2017-11-05 11:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ks. prałat Henryk Jagodziński nuncjuszem apostolskim w Ghanie

kolegium.opoka.org

Ks. prałat dr Henryk Jagodziński – prezbiter diecezji kieleckiej, pochodzący z parafii w Małogoszczu, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka, nuncjuszem apostolskim w Ghanie i arcybiskupem tytularnym Limosano. Komunikat Stolicy Apostolskiej ogłoszono 3 maja 2020 r.

Więcej ...

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

2020-08-06 09:24

Youtube.com

Rygory ponownie wprowadzane w 9 powiatach woj. wielkopolskiego, małopolskiego, łódzkiego i śląskiego - m.in. obowiązkowe maseczki w przestrzeni publicznej; łagodniejsze rygory w 10 kolejnych powiatach m.in. w woj. podkarpackim.

Więcej ...

Abp Głódź: nie ustawajmy w trwaniu przy prawdzie

2020-08-08 21:23

Bożena Sztajner

Nie ustawajmy w trwaniu przy prawdzie, służbie pamięci, modlitwie o opamiętanie, o zejście z drogi nienawiści, oskarżeń i pomówień - powiedział metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź w czasie Mszy św. w sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kościół

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory