Reklama

Watykan

W Watykanie ogłoszono nowy statut Papieskiej Akademii Życia

Mazur/episkopat.pl

W Watykanie ogłoszono 5 listopada nowy statut Papieskiej Akademii Życia, który Franciszek podpisał 18 października. Będzie on ważny przez najbliższych pięć lat. Instytucję tę założył św. Jan Paweł II na mocy motu proprio "Vitae mysterium" z 11 lutego 1994. Jej głównym zadaniem jest podejmowanie badań nad promocją i obroną ludzkiego życia oraz godności osoby. Nadanie nowego statutu wiąże się ze zmianami strukturalnymi przeprowadzonymi przez papieża w Watykanie. Od 1 września Akademia, której prezesem od połowy sierpnia jest abp Vincenzo Paglia, wchodzi w skład utworzonej w tym dniu Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowy dokument przypomina główne zadania tej instytucji. Są to przede wszystkim interdyscyplinarne badania dotyczące wspierania i obrony życia ludzkiego, tworzenie kultury życia zgodnej z nauczaniem Kościoła oraz przygotowywanie jasnych i bieżących informacji z tego zakresu dla instytucji kościelnych, biomedycznych, społecznych i mediów.

Działalność Akademii ma przede wszystkim charakter naukowy. W szczególności chodzi o badanie różnych aspektów ochrony godności osoby na każdym etapie jej życia, o promowanie wzajemnego szacunku między osobami różnych płci i pokoleń, a także jakości życia ludzkiego. Składają się na nią wartości materialne i duchowe z punktu widzenia prawdziwej „ekologii ludzkiej”, która z kolei pomaga przywrócić pierwotną równowagę stworzenia między człowiekiem a całym wszechświatem. W tym zakresie Akademia ma współpracować z innymi organami Kurii Rzymskiej, jak również z instytucjami naukowymi o podobnym charakterze na całym świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Członkowie zwyczajni Akademii, których liczba została ograniczona do 70, będą mianowani na 5 lat z możliwością przedłużenia ich mandatu na kolejną kadencję. Ponadto będą też członkowie honorowi i zewnętrzni. Specjalny status będą mieli młodzi badacze, których wiek nie może przekroczyć 35. roku życia. Wszyscy oni mają być wybierani bez jakiejkolwiek dyskryminacji religijnej spośród osób duchownych i świeckich. Winni reprezentować różne narodowości i być ekspertami w dziedzinach związanych z życiem ludzkim: medycyną, biologią, teologią, filozofią, antropologią, socjologią czy prawem. Ze względu na naukowy charakter placówki nie mogą piastować żadnych funkcji politycznych zarówno w ich krajach pochodzenia, jak i poza nimi.

Dla realizacji swoich celów statutowych Papieska Akademia Życia ma organizować corocznie walne zgromadzenie wszystkich członków. Będzie też powoływać, a później także koordynować, grupy robocze o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Będzie ponadto analizować prawodawstwo różnych krajów dotyczące polityki zdrowotnej i tego, co wpływa na współczesną kulturę życia. Jej badania i analizy będą ogłaszane i udostępniane przez środki masowego przekazu. Zadaniem Akademii będzie wreszcie organizowanie krajowych i międzynarodowych konferencji, szkoleń czy spotkań.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2016-11-05 20:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jakie nowości zawiera znowelizowany statut Konferencji Episkopatu Polski?

Flickr/episkopat.pl

Znowelizowany statut Konferencji Episkopatu Polski pozwala, aby funkcję sekretarza generalnego KEP pełnił zwykły ksiądz. Umożliwi też – w sytuacjach nadzwyczajnych - obrady tego gremium w formie on-line. Nowelizacja dokumentu została przyjęta wczoraj przez Radę Biskupów Diecezjalnych, a do wprowadzenia w życie wymaga jeszcze „recognitio” (przejrzenia) przez Stolicę Apostolską.

Więcej ...

Abp Galbas do kapłanów: biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem

2024-03-28 13:23

Episkopat News/Facebook

Biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem. Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, jakąkolwiek postać miałoby ono mieć, powinien to jak najszybciej przerwać - powiedział abp Adrian Galbas do kapłanów. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas liturgii błogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo.

Więcej ...

Aby pomóc żołnierzom na froncie

2024-03-29 15:21

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Wiara

Ponad 50 tysięcy widzów w polskich kinach na pokazach 4....

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Wiara

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...