Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 46/2022, str. 5

Karol Porwich/Niedziela

Piłka nożna na Jasnej Górze

Odbyły się IV Mistrzostwa Paulińskiej Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej o Puchar Generała Zakonu. Po raz pierwszy zmagania miały charakter międzynarodowy. Uwieńczyły je Msza św. na Jasnej Górze oraz ceremonia wręczenia pucharów i medali. W turnieju wzięło udział dziesięć drużyn z Polski i ze Słowacji. Ojciec Michał Lukoszek, wikariusz generalny Zakonu Paulinów, podkreślił, że mistrzostwa to bardzo ważne wydarzenie w ramach paulińskiego duszpasterstwa wśród młodzieży – to sposobność, by być z młodymi i prowadzić ich do Chrystusa. Przypomniał, że charyzmatem „białych mnichów” jest dzielenie się z innymi osobistym doświadczeniem spotkania z Bogiem.

Zwycięzcami zostali: w kategorii ministranci: I miejsce – drużyna z Leśnej Podlaskiej, II – z Torunia, III – ze Skórzewa; w kategorii lektorzy młodsi: I miejsce – drużyna z Wągrowca, II – z Torunia, III – ze Słowacji; w kategorii lektorzy starsi: I miejsce zajęli klerycy z krakowskiej Skałki, a II – młodzi ze Skórzewa.

Chrystus dla was stał się ubogim

Te słowa, które są mottem tegorocznego VI Światowego Dnia Ubogich, zostały przywołane także na Jasnej Górze. Paulini pamiętają nie tylko o tych, którzy choć mają dach nad głową, to brakuje im codziennego chleba, ale również o tych, którzy musieli zostawić wszystko i uciekać przed wojną. Na jasnogórskich Halach wciąż z paulińskiej gościnności korzysta dwadzieścia siedem ukraińskich matek z dziećmi. Kilka osób znalazło tu również zatrudnienie. Wcześniej, w pierwszej grupie uchodźców, w Domu Pielgrzyma mieszkało nawet ok. 100 osób. O ile liczba tych, którzy schronili się pod jasnogórskim dachem, zmienia się według potrzeb, o tyle modlitwa za doświadczonych dramatem wojny i o pokój na Ukrainie nie ustaje. – Trudno jest znaleźć słowa pociechy wobec tego okrucieństwa, które tam się dzieje, ale modlimy się, zawierzamy wszystkich Maryi i musimy mieć nadzieję, że będzie lepiej, że po coś to wszystko jest – powiedziała Hanna z Warszawy. Modlitwa za ubogich, za ludzi bez dachu nad głową trwa na Jasnej Górze od dawna. Przy okazji różnych pielgrzymek, np. bezdomnych czy przedstawicieli Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta, rozbrzmiewa mocniej.

Reklama

Od 1994 r. działa Jasnogórski Punkt Charytatywny. Z jego wsparcia korzystają głównie starsi, samotni ludzie, ale nie brakuje też rodzin. Tutaj pomoc to przede wszystkim wydawanie chleba i innej żywności, ubrań, środków czystości. Na ich zakup, obok zakonnych pieniędzy, mnisi przeznaczają też fundusze składane przez pielgrzymów do specjalnych skarbonek.

O społecznej pomocy bliźnim

„Chrześcijańska pomoc nie ma być formą społecznego, nawet szlachetnego aktywizmu, ale ma być oparta na: głębokiej wierze, trwaniu w Kościele i przeświadczeniu, że w każdym człowieku spotykamy Jezusa” – przypomniano na Jasnej Górze podczas październikowego czuwania „Z bł. Prymasem czuwamy w Domu Matki”. Nocna modlitwa połączona jest z rozważaniami „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” kard. Wyszyńskiego. Nocną modlitwę poprowadzili Pomocnicy Matki Kościoła, których założycielem jest Prymas Tysiąclecia. Dziewiąty punkt „Krucjaty”, zachęcający do tego, aby „włączyć się w społeczną pomoc bliźnim, otworzyć się ku ubogim i chorym, użyczać ze swego”, podjął Tomasz Nakielski z Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Jasnogórski flesz

• 14-15 listopada – pielgrzymka Unii Apostolskiej Kleru Najświętszego Serca Pana Jezusa;

• 14-17 listopada – rekolekcje polskich biskupów;

• 18-20 listopada – IMPULS 2022. Forum Świeckich w Kościele;

• 19-20 listopada – pielgrzymka Rycerzy Orderu Jasnogórskiej Bogarodzicy;

• 19 listopada – pielgrzymki: klubów inteligencji katolickiej, ludzi gór; modlitwa o beatyfikację ks. Dolinda Ruotola i koncert jego utworów; spotkanie z cyklu sobotnie wykłady maryjne – „Maryja we wspólnocie świętych”.

• 20 listopada – pielgrzymka górników, jubileusz 70-lecia Jasnogórskiego Chóru Mieszanego.

2022-11-07 11:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka inna niż zwykle

Bożena Sztajner/Niedziela

Pielgrzymi z archidiecezji częstochowskiej są wierni wieloletniej tradycji i w tym roku również przybędą do Czarnej Madonny. Jak w czasie pandemii będzie wyglądało ich pielgrzymowanie?

Więcej ...

Co naprawdę świętujemy?

adobe.stock.pl

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy? Po co przygotowania i karp, i choinki?

Więcej ...

Papież prosi o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie

2023-01-29 13:20

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę...

Kościół

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę...

Błogosławiona Bolesława Lament

Niedziela Podlaska

Błogosławiona Bolesława Lament

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Wiara

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Polska

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...