Reklama

Porady

Psycholog radzi

Jak pokonać lęk przed szkołą

Niedziela Ogólnopolska 39/2021, str. 56

Adobe.Stock

W jaki sposób rodzice powinni psychicznie przygotować dziecko do nowych warunków i pomóc mu w adaptacji do nowego otoczenia?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Relacje z rodzicami

Pójście do szkoły po wakacjach powoduje silny lęk, wywołany tak ważnymi pytaniami, jak: co rodzice mają na myśli, kiedy twierdzą, że teraz już w szkole żarty się skończyły? Do kogo mam się zwrócić o pomoc z matematyki, jeżeli nikt w domu nie umie mi pomóc? Dlaczego tata nie chce obejrzeć ze mną serialu o dorastaniu, tylko wciąż gada o maturze?...

Demonizowanie obowiązków szkolnych i wizja pełnego wyzwań życia dorosłych mogą wywoływać w dzieciach lęk przed przyszłością. Dlatego lepiej, jeśli rodzice będą przybliżać młodzieży specyfikę swojej pracy, sprawę finansów, potrzebę oszczędzania, ustawicznego uczenia się i doskonalenia oraz zachęcać do pracy nad sobą i znajdowania czasu na realizację pasji niż straszyć dorosłością.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jeżeli rodzice nie potrafią pomóc dzieciom w lekcjach, co jest normalne, szczególnie kiedy młodzież w liceach i w technikach ma przedmioty rozszerzone, trzeba to głośno powiedzieć. „Doszliście w szkole do takiego poziomu z chemii, że ja już ci nie pomogę”. I dalej: „Na tym etapie mogę ci pomóc systematycznie się uczyć, a jeśli tego będzie zbyt mało, to sfinansujemy ci korepetycje – ale dopiero wtedy, jak pokażesz, że mimo zaangażowania nie osiągasz określonych przez szkołę wyników”. Pamiętajmy, że młodzież czasami oczekuje, iż ktoś poda jej na tacy łatwe rozwiązania, np. sfinansuje drogie korepetycje. Upewnijmy się, że dziecko efektywnie się uczy, zanim zdecydujemy się na taką pomoc.

Reklama

Na koniec wreszcie pamiętajmy, żeby uczestniczyć w życiu naszych dzieci, czyli wiedzieć, co lubią jeść, pić, oglądać i o czym marzą, bo bez tego będziemy się od nich oddalać, a one będą się czuły zalęknione i osamotnione.

Nowe sytuacje

Drodzy rodzice, jeżeli założycie, że nie ma zjawisk patologicznych w szkole i w rodzinie, to proszę, zwróćcie uwagę, ile pytań pojawia się w zalęknionych umysłach dzieci, które poruszają się po znanym już środowisku, którym jest szkoła. A wyobraźmy sobie, że pojawiają się nowa sytuacja czy nowe środowisko. Jakie pytania zada sobie dziecko i jakie lęki zrodzą się w młodej psychice? Myślę, że można by zapisać wiele stron takich pytań, a i tak nie wyczerpiemy tematu. Jestem przekonany, że podobne pytania zadajemy sobie sami, kiedy zmieniamy pracę, poznajemy nowych ludzi, podejmujemy nowe wyzwania, rozpoczynamy życie w innym miejscu itp. Żeby sobie poradzić, prowadzimy dialog wewnętrzny, w którym zadajemy sobie pytania i staramy się na nie odpowiadać. Tego samego powinniśmy nauczyć nasze dzieci. Właśnie zadawanie im pytań i poszukiwanie odpowiedzi na nie oraz nauka takiego dialogu stworzą w dzieciach mechanizm radzenia sobie – przez koncentrację na problemach, a nie na sobie i swoich ograniczeniach, przez redukcję niewiadomego i analizę wszystkich możliwości, które jesteśmy w stanie wymyślić.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-09-22 07:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja warszawska zachęca katechetów do nauki języka migowego

Bożena Sztajner/Niedziela

- Apelujemy do katechetów świeckich o rozszerzanie swoich kompetencji zawodowych, w szczególności jeśli chodzi o szkoły specjalne czy duszpasterstwo osób głuchoniemych – mówi ks. Łukasz Przybylski

Więcej ...

Projekt zmian kodeksu karnego: zakazana dyskryminacja m.in. ze względu na tożsamość płciową i orientację seksualną

2024-03-27 20:19

Adobe Stock

Na stronach RCL opublikowano projekt ministerstwa sprawiedliwości nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada rozszerzenia katalogu przesłanek zakazanej dyskryminacji o kwestie płci, tożsamości płciowej, wieku, niepełnosprawności oraz orientacji seksualnej.

Więcej ...

Wielki Czwartek [Wideo]

2024-03-28 17:07

Materiał prasowy

Rozpoczynamy Triduum Paschalne. Do wspólnego przeżywania tego czasu zapraszają Krzysztof Garczarek i Krzysztof Bagiński, czyli Organiści po godzinach. Gościnnie wspomaga ich ks. Mariusz Szypa - dyrektor Wydziału Katechetycznego Archidiecezji Wrocławskiej, a także Ceremoniarz Archikatedralny. W pierwszym odcinku specjalnym - poświęconym Wielkiemu Czwartkowi oraz jego wieczornej liturgii.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...