Reklama

Polska

Szczęść Boże rolnikom

Karol Porwich/Niedziela

Tegoroczne prace polowe zwieńczyły Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie, którym towarzyszyła 30. Krajowa Wystawa Rolnicza.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Trzydniowe uroczystości (3-5 września) rozpoczął Apel Jasnogórski, który zgromadził przedstawicieli rolników na czele z bp. Leszkiem Leszkiewiczem, delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników.

Następnego dnia Grzegorz Puda, minister rolnictwa i rozwoju wsi, otworzył 30. Krajową Wystawę Rolniczą. Odczytano też listy od premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tym roku większość pawilonów i stoisk usytuowano tuż pod murami Jasnej Góry. Duża przestrzeń wystawowa pozwoliła przedsiębiorcom hodowlanym po raz pierwszy zaprezentować w pełnej krasie swój dorobek. Wystawowymi debiutantami okazali się również myśliwi. Z tej okazji Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Częstochowie zaoferował zwiedzającym degustację potraw kuchni myśliwskiej, wystawę psów myśliwskich i ptaków łownych oraz uraczył ich koncertem muzyki myśliwskiej w wykonaniu sygnalistów. W programie wystawy znalazły się m.in.: targi nasienne, pszczelarskie, kiermasze kwiatów i krzewów ozdobnych oraz rolnictwa ekologicznego. Na stoiskach swoje dokonania zaprezentowały m.in.: nauki rolnicze, instytucje rządowe, Agencje Rolne oraz wiele innych podmiotów.

Jedną z głównych atrakcji święta rolników był finał konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów”. W ostatnim etapie zmagań spośród 618 Kół Gospodyń Wiejskich (KGW) wybrano 16 najlepszych. Podczas gdy na jednej scenie jurorzy degustowali konkursowe potrawy, na drugiej trwały prezentacje artystyczne zespołów folklorystycznych. Zwycięzcą kulinarnej bitwy zostały... „dzyndzałki z wędzoną sielawą i kaszą w świętojańskim wianku z sezonowych ziół w dwóch sosach”, przygotowane przez KGW w Durągu (woj. warmińsko-mazurskie).

Dużo poważniejsza atmosfera panowała natomiast w jasnogórskiej Auli Jana Pawła II, gdzie odbywała się konferencja, na której rozmawiano o woli dialogu między rządem, prezydentem a rolnikami. Głos zabrali min. Grzegorz Puda, Jan Krzysztof Ardanowski – przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich, oraz Teresa Hałas – przewodnicząca NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych. Biskup Leszek Leszkiewicz, chwaląc ten koncyliacyjny trójgłos, wskazywał na niebezpieczeństwa tzw. ekologizmu. W trakcie konferencji wręczono odznaczenia, puchary i wyróżnienia zasłużonym dla polskiej wsi. Drugi dzień dożynkowych uroczystości zwieńczyły Msza św. i koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w bazylice jasnogórskiej.

Reklama

Na niedzielne centralne nabożeństwo pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, przyjechali rolnicy z całej Polski, przywożąc dożynkowe wieńce i kosze z owocami ziemi i ludzkiej pracy. Powitał ich przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. W święcie dziękczynienia za plony uczestniczyli także przedstawiciele rządu, samorządów, parlamentu oraz prezydent RP Andrzej Duda, który powiedział:

– Troską prezydenta jest całościowe spojrzenie na Rzeczpospolitą i na tę jej niezwykle ważną część, którą jest polska wieś. Jesteśmy tutaj, aby podziękować wam, polskim rolnikom, i razem z wami pochylić głowę przed wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej i modlić się za ojczyznę, naród, o pomyślność we wszystkich polskich domach.

Mocno wybrzmiały ostatnie słowa homilii abp. Wacława Depo, będące cytatem z wypowiedzi Jana Pawła II: – „Niech z ust polskiego rolnika nie znika to piękne pozdrowienie: «Szczęść Boże», «Daj Boże», «Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus». Pozdrawiajcie się tymi słowami, przekazując w ten sposób najlepsze życzenia, bo w nich zawarta jest nasza chrześcijańska godność. I nie dopuśćcie, aby ją wam odebrano”.

Organizatorem jasnogórskich dożynek było Krajowe Duszpasterstwo Rolników, a starostami Maria i Robert Matyszczakowie ze wsi Zbory (woj. ślaskie).

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2021-09-07 11:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Władczyni Jaślisk

Wieńce dożynkowe podczas głównego odpustu

Alicja Majdosz

Wieńce dożynkowe podczas głównego odpustu

Pomiędzy wzgórzami Beskidu Niskiego, w miejscu gdzie potok Bełcza wpływa do Jaskółki, panuje Ona – Królowa Nieba i Ziemi – Pani Jaśliska.

Więcej ...

Wielki Piątek zostawia nas nagle samych na środku drogi... Zapada cisza

Agnieszka Bugała

Te godziny, które dzieliły świat od śmierci do zmartwychwstania musiały być czasem niepojętego napięcia...

Więcej ...

Fenomen kalwarii – przegląd polskich Golgot

2024-03-29 13:00
Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

Wojciech Dudkiewicz

Kalwaria Pacławska. Tu ładuje się akumulatory

- Jeśli widzimy jakiś spadek wiernych w kościołach, to przy kalwariach go nie ma - o fenomenie polskich kalwarii, mówi KAI gwardian, o. Jonasz Pyka. Dzięki takim miejscom, ludzie, którzy nie mogą nawiedzić Ziemi Świętej, korzystają z łaski duchowego uczestnictwa w Męce Jezusa Chrystusa i przeżywania w ten sposób tajemnicy odkupienia rodzaju ludzkiego. - To złota nić, która łączy wszystkie kalwarie w Polsce - podkreśla profesor Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu, o. Mieczysław Celestyn Paczkowski. Wielki Piątek, to drugi dzień Triduum Paschalnego, podczas którego w Kościele katolickim odprawiana jest liturgia Męki Pańskiej, upamiętniająca cierpienia i śmierć Chrystusa na krzyżu. Jest to jedyny dzień w roku, w którym nie jest sprawowana Eucharystia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Wiara

Całun Turyński – badania naukowe potwierdzają, że nie...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...