Reklama

Niedziela Kielecka

W Jędrzejowie jest kaplica adoracji

Powstała w obrębie klasztorno-kościelnych murów, a uroczystego przeniesienia Najświętszego Sakramentu dokonał bp Jan Piotrowski w asyście kapłanów i zakonników.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wieczysta adoracja stawia nie tylko Jezusa Eucharystycznego w centrum, ale stanowi nawiązanie do wydarzeń właśnie tutaj, 8 wieków temu, gdy współbrat bł. Wincenty Kadłubek, zapalił wieczystą lampkę. Inspiratorem powstania tej kaplicy był bp Jan Piotrowski, który – jak mówiono podczas uroczystości – bardzo cystersów w tym kierunku motywował.

Bp Piotrowski przewodniczył uroczystej Sumie w kościele klasztornym i wygłosił homilię, przypominając znaczenie Eucharystii w życiu Kościoła i wiernych, dziękując „Bogu w Trójcy Jedynemu za dar jego pokornej obecności w Najświętszym Sakramencie”, podkreślając „tajemnicę Eucharystii”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Eucharystia jest darem najczystszej miłości Boga Ojca, który dał swojego Syna, abyśmy mieli życie i mieli je w obfitości – mówił biskup. Zachęcając, szczególnie w czasie wielkopostnym, do oddawania czci Jezusowi w nowo poświęconej kaplicy, zalecał: – Patrzmy z tęsknotą na Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, trwajmy przy Nim, jak płomienie lampki wieczystej, którą właśnie tu przed ośmioma wiekami zapalił bł. Wincenty Kadłubek.

Reklama

Eucharystię biskup kielecki określił jako „centrum życia Kościoła, który zawsze odradza się na nowo”, jak „to wszystko, co jest potrzebne do naszego godnego życia”.

Po zakończeniu Mszy św. bp Piotrowski w asyście księży i zakonników przeniósł uroczyście Najświętszy Sakrament, a maleńka kaplica, zaadoptowana z kościelnego sklepiku, wypełniła się tłumem wiernych.

Opat o. Rafał Ścibiorowski dziękował biskupowi kieleckiemu za „towarzyszenie w tej inicjatywie i stymulowanie do działania”, a bp. Piotrowski – wspólnocie monastycznej „za cenną inicjatywę w Roku Eucharystii”.

Kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu w archiopactwie cystersów to pierwsze tego typu miejsce w mieście, w którym Najświętszy Sakrament będzie wystawiony na stałe.

Pomieszczenie zostało wyremontowane i wyposażone dzięki finansowemu wsparciu mieszkańców. W kaplicy zbudowano prosty ołtarz stylizowany w duchu architektury romańskiej wykonany z kamienia pińczowskiego, jako nawiązanie do budulca kościoła i klasztoru. Nad mensą ołtarzową znajduje się obraz „Jezu, ufam Tobie”, który namalował Janusz Antczak, uznawany za jednego z najwybitniejszych w Polsce malarzy obrazów Bożego Miłosierdzia. Ułożona została nowa posadzka, wstawiono kilka nowych dębowych ław oraz witraż z wizerunkiem baranka apokaliptycznego. Mosiężne tabernakulum wykonał kowal Zenon Śmietański ze „Starej Kuźni” w Jędrzejowie.

– To bardzo potrzebne miejsce, i mieszkańcom Jędrzejowa i pielgrzymom – mówi pan Józef. Inni nazywają kaplicę „spełnieniem marzeniem”, „mieszkaniem dla Pana”, podkreślają, że jest piękna i „dobra na chwilę modlitwy”.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2020-03-31 14:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Budapeszt: adoracja i męczennicy Eucharystii w centrum kongresu

Adobe Stock

Nie tylko będziemy mówić o Eucharystii, ale przede wszystkim będziemy adorować Najświętszy Sakrament i się Nim karmić. W przededniu Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego wskazuje na to prymas Węgier podkreślając, że w centrum tego ważnego dla życia Kościoła wydarzenia znajdą się również współcześni męczennicy Eucharystii.

Więcej ...

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Więcej ...

Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował, ale jej ślady nosił na ciele

2024-03-28 23:15
O. Pio

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

Mistycy wynagrodzenia za grzechy są powołani do wzięcia w milczeniu grzechów i cierpienia świata na siebie, w zjednoczeniu z Jezusem z Getsemani. Rzeczywiście, Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował i boleśnie przeżywał, ale jej ślady nosił na własnym ciele, aby w zjednoczeniu ze swoim Boskim Mistrzem współdziałać w wynagradzaniu za ludzkie grzechy. Jako czciciel Męki Pańskiej chciał, aby i inni korzystali z jego dobrodziejstwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...