Reklama

Niedziela Rzeszowska

Święto Niepodległości z Piłsudskim

Pomnik Józefa Piłsudskiego na pl. Wolności w Rzeszowie

Ks. T. Nowak

Pomnik Józefa Piłsudskiego na pl. Wolności w Rzeszowie

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości w Rzeszowie po raz pierwszy odbędą się przy nowym pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego na pl. Wolności. Na rzeszowskim Rynku zabrzmią również najpiękniejsze pieśni w ramach koncertu „Rzeszów śpiewa patriotycznie”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przez wiele lat obchody Święta Niepodległości w Rzeszowie odbywały się przy pomniku pułkownika Leopolda Lisa-Kuli na pl. Farnym. W bieżącym roku wzrok rzeszowian będzie skierowany w stronę marszałka Józefa Piłsudskiego. Choć to różne postaci, będzie to wzrok skierowany w tę samą stronę, której horyzont wyznacza walka o niepodległość Polski. Ale to nie jedyny wspólny mianownik wybitnych Polaków. Zanim Lisa-Kulę pochowano w Rzeszowie, trumnę oficera pożegnano w Warszawie. Na jednym z wielu wieńców widniał napis: „Mojemu dzielnemu chłopcu – Piłsudski”. Również żona Piłsudskiego, Aleksandra, dawała wyraz uznania dla legionisty urodzonego w Kosinie. W przedmowie do biografii Lisa-Kuli wydanej w 1932 r. pisała: „Życie jego i praca to zaprzeczenie przysłowia: «Głową muru nie przebijesz»”.

Mur oporu i przeciwności udało się również przebić twórcom pomnika Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie. Pomysł upamiętnienia marszałka pojawił się w 1935 r. po jego śmierci. Przed II wojną światową udało się tylko dodać patrona istniejącemu od 1919 r. pl. Wolności, który stał się placem im. Józefa Piłsudskiego. Skomplikowane dzieje historii Polski pokazują kolejne nazwy tego miejsca. Po wkroczeniu do Rzeszowa Niemców w 1939 r. plac został nazwany imieniem Adolfa Hitlera, a po wkroczeniu Armii Czerwonej przemianowany na pl. Józefa Stalina, aż do 1957 r., kiedy powrócił do przedwojennej nazwy plac Wolności, ale bez patrona w postaci marszałka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Piłsudski wracał do Rzeszowa powoli. Najpierw przez al. Józefa Piłsudskiego, która zastąpiła ul. Lenina w 1990 r. W 2005 r., z okazji 70. rocznicy śmierci marszałka, Podkarpacki Związek Piłsudczyków wmurował kamień węgielny pod przyszły pomnik. W 2008 r. zarejestrowano Komitet Budowy Pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie, a w 2014 r. rozpoczęła się społeczna zbiórka pieniędzy na jego budowę. 31 lipca 2019 r. zaprojektowany przez krakowskiego rzeźbiarza Władysława Dudka pomnik został przywieziony do Rzeszowa. Monument przedstawia postać Piłsudskiego siedzącą na Kasztance. Pomnik jest odlany z brązu, ma 4,80 m wysokości i waży 2,5 tony. Całość postawiono na 3,5-metrowym postumencie. W cokole monumentu wmurowano urnę z ziemią z Zułowa na Litwie, rodzinnej miejscowości marszałka, oraz kapsułę czasu z listem dla potomnych. W liście zawarto przesłanie, aby przyszłe pokolenia troszczyły się o Polskę, jej tradycje, kulturę, bohaterów i pamiętały o Bożej Opatrzności. Warto odnotować taki szczegół: ustawieniu pomnika na cokole przyglądali się mieszkańcy i przechodnie, którzy nagrodzili prace brawami.

11 listopada, w Święto Niepodległości, odbędzie się odsłonięcie i poświęcenie pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego. Po Mszy św. w kościele farnym w Rzeszowie o godz. 10.00 (Msza św. będzie transmitowana przez Katolickie Radio „Via” i Radio Rzeszów) jej uczestnicy przejdą na pl. Wolności, gdzie po odsłonięciu i poświęceniu odbędzie się część patriotyczna uroczystości. W tym samym dniu o godz. 15.00 na rzeszowskim Rynku odbędzie się koncert „Rzeszów śpiewa patriotycznie”. Zabrzmią najpiękniejsze patriotyczne pieśni, a dzięki specjalnie przygotowanym śpiewnikom śpiewać będzie mógł każdy. Koncertowi towarzyszyć będą pokazy musztry Związku Strzeleckiego Strzelec. Organizatorami koncertu są: Fundacja Jednego Serca Jednego Ducha oraz Miasto Rzeszów.

Podziel się:

Oceń:

2019-11-05 13:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łączy nas wspólne dobro

W tym roku uroczystości odbyły się przed pomnikiem Zaporczyków

Patryk Kułaga

W tym roku uroczystości odbyły się przed pomnikiem Zaporczyków

Więcej ...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Niedziela łowicka 51/2004

Więcej ...

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06
Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

Kościół

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous