Reklama

Niedziela Wrocławska

Palma po dolnośląsku

Archiwum Weroniki Bordulak

Prace wykonane przez uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Górze

Tworzy się ją z trzciny, wierzby, ziół, kwiatów suszonych i sztucznych. Technik wykonania palemek jest tak wiele, jak wiele osób, które je wykonują – profesjonalnie i amatorsko. W wykonanie własnoręcznych palm wielkanocnych włącza się wiele parafii, szkół i stowarzyszeń z archidiecezji wrocławskiej. Chętnych rąk do pracy nie brakuje

Wśród wspomnianych wyżej technik wykonania palemek są techniki bardziej lub mniej pracochłonne. O tym, że warto poznawać i jedne i drugie przekonują członkowie Stowarzyszenia Klubu Seniora „Humorek” w Żmigrodzie, które po raz trzeci organizuje Konkurs na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną. – Naszym celem jest popularyzacja tradycji i zwyczajów wielkanocnych związanych z Niedzielą Palmową oraz Wielkanocą. Organizując konkurs chcieliśmy pogłębić wiedzę na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej, rozbudzić inwencję twórczą mieszkańców gminy oraz zintegrować w ten sposób naszą lokalną społeczność – mówi Zofia Waścińska, prezes Stowarzyszenia Klubu Seniora „Humorek”. Ubiegłoroczna 2,5-metrowa palma wykonana przez Stowarzyszenie, okazała się zwycięską. Wykonanie takiego dzieła to nie lada zadanie. – Liczy się inwencja twórcza, bogactwo użytych materiałów oraz estetyka wykonania pracy. Pracujemy zespołowo. Nawet mój mąż Mieczysław chętnie się przyłącza – uśmiecha się żmigrodzianka.

Na szczytne cele

– Dochód ze sprzedaży ubiegłorocznych palemek przekazaliśmy na szkolny wolontariat – mówi Weronika Bordulak z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Górze. 19-latka razem ze swoimi siostrami zainicjowała w szkole tradycję wykonywania własnoręcznych palemek. – Nauczyłyśmy się z siostrami własnoręcznie je wykonywać. Ogromnie cieszę się, że mogłam podzielić się tą wiedzą z innymi – dodaje nastolatka. Do inicjatywy włączyło się ok. 10 osób, w tym szkolna pedagog. – Palmy wielkanocne wykonywaliśmy w ramach zajęć dodatkowych – mówi Aneta Zmuda, pedagog placówki. Wykonane palemki uczniowie wystawili na szkolnym kiermaszu. – Palmy cieszyły się dużym zainteresowaniem, mam nadzieję, że i w tym roku tak będzie – dodaje szkolna pedagog.

Reklama

Ubogacają świątynię

Od 4 lat panie ze Stowarzyszenia Przyjaciół Gniechowic wykonują kilkumetrowe palmy, które w Niedzielę Palmową zdobią ich świątynię. W tym roku kobiety wykonały także mniejsze palemki, które można będzie nabyć podczas pierwszego Jarmarku Wielkanocnego w Kątach Wrocławskich.

2019-04-03 10:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Konkurs na palmę wielkanocną

Julia A. Lewandowska

W Niedzielę Palmową w parafii pw. św. Rocha Wyznawcy w Rębielicach Królewskich odbył się konkurs na najwyższą i najładniejszą, własnoręcznie wykonaną, palmę wielkanocną.

Więcej ...

USA/ W Georgii na Covid-19 zmarł siedmiolatek

2020-08-07 19:55

Adobe Stock

W Georgii na Covid-19 zmarł siedmiolatek - podały w piątek amerykańskie media. Chłopczyk nie miał żadnych chorób współistniejących. To najmłodsza ofiara śmiertelna epidemii w tym stanie.

Więcej ...

Toruń: poświęcono Park Pamięci Narodowej

2020-08-08 21:27

PAP/Tytus Żmijewski

Park Pamięci Narodowej został dziś poświęcony w Toruniu. Jest to inicjatywa środowiska, skupionego wokół rozgłośni Radia Maryja i jej dyrektowa o. Tadeusza Rydzyka. Nad wejściem do Parku widnieje napis "Zachowali się jak trzeba". Jest to także upamiętnienie Polaków, którzy w czasie niemieckiej okupacji ratowali Żydów mimo że groziła za to kara śmierci.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Kościół

Abp Gądecki apeluje o stworzenie możliwości przyjmowania...

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory