Reklama

Niedziela Kielecka

Szkoła w Pierzchnicy wierna pamięci Prymasa Tysiąclecia

Msza św. w dniu nadania szkole imienia Prymasa Tysiąclecia

Archiwum szkoły

Msza św. w dniu nadania szkole imienia Prymasa Tysiąclecia

„29 maja 2018 r. na długo pozostanie w naszych sercach i pamięci. Tego dnia odbyła się długo wyczekiwana uroczystość nadania naszej szkole imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Byliśmy radzi, iż swoją obecnością zaszczycili nas: Jego Ekscelencja ks. biskup Marian Florczyk, proboszcz parafii Pierzchnica – ks. Marian Gawinek, poseł na Sejm RP – pan Bogdan Latosiński, Świętokrzyski Wicekurator Oświaty – pan Tomasz Pleban, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego – pan Piotr Żołądek…” – można przeczytać na stronie internetowej pierzchnickiej szkoły.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pamięć o Prymasie Tysiąclecia oraz jej dynamika i żywotność w małym środowisku, co podkreśla bp Marian Florczyk – są czymś wyjątkowym, pozytywnym, godnym pochwały. A jest to już pamięć obliczona na lata.

Geneza

Od 2003 r. imię kard. Stefana Wyszyńskiego nosiło Gimnazjum w Pierzchnicy. Inspiratorem tego patronatu był przede wszystkim Marek Zatorski, ówczesny wójt Pierzchnicy, samorządowiec i m.in. członek Zakonu Bożogrobców. Skutecznie udało mu się wówczas zaszczepić ideę zauroczenia postacią Prymasa Tysiąclecia; kolejne roczniki gimnazjalistów u progu każdego roku szkolnego poznawały postać Patrona, ponadto odbywały się konkursy wiedzy, a 28 maja każdego roku – Święto Patrona Szkoły. Przypominał go (i przypomina) okazały pomnik w Pierzchnicy oraz wystawy (bardzo ich dużo na szkolnych korytarzach), prezentacje i pokazy szkolne. Budynek szkoły stoi przy ul. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Po reformie oświaty wygasające oddziały gimnazjalne wchłonęła szkoła podstawowa i wtedy zadaliśmy sobie pytanie: co z patronem? – opowiada dyrektor szkoły, Bożena Petrus. Już we wrześniu w bieżącym roku szkolnym dyrekcja zwróciła się z pytaniem do rodziców i nauczycieli, czy szukamy nowego patrona? – Odpowiedź zwrotna była natychmiastowa: chcemy, aby pozostał kard. Wyszyński – wspomina Bożena Petrus. Rada Gminy jednogłośnie poparła tę decyzję.

A „po drodze” przygotowywano się do uroczystości – i m.in. zapadła decyzja o zakupie sztandaru. W ramach akcji zbierania pieniędzy na ten cel w styczniu 2018 r. odbył się charytatywny koncert kolęd.

– Śpiewali wszyscy, kto tylko mógł: dziadkowie, rodzice, absolwenci, nauczyciele, uczniowie, emeryci – wspomina dyr. Petrus.

Już na początku maja br. w szkole panowała odświętna atmosfera – nauczyciele przygotowali wystawy, zredagowany został kolejny numer gazetki szkolnej poświęcony życiu, działalności i posłudze kard. Stefana Wyszyńskiego.

Reklama

Szkolna i gminna uroczystość

Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył bp Marian Florczyk; uczestniczyli w niej także zaproszeni goście, rodzice, pracownicy szkoły, emerytowani nauczyciele, absolwenci. Słowa Księdza Biskupa na temat historii sztandaru będącego świętością – matką dla nas Polaków, piękna oprawa liturgiczna oraz wzruszający moment poświęcenia sztandaru sprawił poczucie wspólnoty i wyjątkową atmosferę lokalnego święta.

– Drodzy Uczniowie – przekazuję sztandar w Wasze ręce. Niech prowadzi Was ku lepszej przyszłości. Niech zawsze będzie symbolem Waszej godności i powinności uczniowskiej. Strzeżcie jego honoru i otoczcie go powszechnym szacunkiem – mówiła dyr. Bożena Petrus, oddając poświęcony sztandar w ręce uczniów.

Wójt Gminy Pierzchnica – Stanisław Strąk odczytał akt nadania imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego Szkole Podstawowej w Pierzchnicy i złożył go wraz z przewodniczącą Rady Gminy na ręce Pani Dyrektor.

W dalszej części święta przedstawiciele uczniów Szkoły Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar. – Moment ten był dla dzieci, młodzieży oraz wszystkich zebranych niezwykłym, wzruszającym i niezapomnianym przeżyciem – mówi Sylwia Bochenek, koordynatorka uroczystości z ramienia szkoły.

Mottem przewodnim artystycznej części stały się słowa Prymasa Tysiąclecia: „Napełniajmy codzienne życie dobrocią”. W programie uczniowie przedstawili fragmenty życiorysu kard. Stefana Wyszyńskiego oraz zaprezentowali scenki obrazujące wartości, którymi powinien kierować się każdy człowiek. Autorką widowiska była Sylwia Bochenek we współpracy z Teresą Rokicką i Mariolą Radomską. Scenariusz uroczystości został przygotowany w oparciu o teksty prozatorskie oraz wątki z życia i posługi kard. Stefana Wyszyńskiego.

Pojawiło się wiele myśli i cytatów zaczerpniętych z przemówień, rozważań i homilii Sługi Bożego (w którego rolę znakomicie wcielił się Wojciech Strójwąs). Przy komponowaniu programu artystycznego skoncentrowano się przede wszystkim na duchowości i nauczaniu patrona oraz wartościach, jakie szkoła będzie kultywowała i wcielała w życie. Montaż słowno-muzyczny był ilustrowany muzyką sakralną i współczesną, pięknie wykonaną przez chór szkolny i solistów. Nastrój współtworzyły także dekoracje i scenografia – fotel „kardynalski” z biurkiem, zastawiony do obiadu stół…

Reklama

Dyrektor Bożena Petrus zapewniała, że szkoła będzie podążać drogą wskazaną przez patrona – wybitnego Polaka i wielkiego patrioty.

Patron

Przez dziesięciolecia swojej posługi Prymas kard. Stefan Wyszyński (1901 – 1981) zdołał przeprowadzić polski Kościół przez trudne lata komunizmu. Jan Paweł II podczas inauguracji swojego pontyfikatu, 22 października 1978 r. powiedział: Nie byłoby na stolicy tego Papieża Polaka (...) gdyby nie było Twojej wiary nie cofającej się przed więzieniem i cierpieniem, Twojej heroicznej nadziei, Twojego zawierzenia bez reszty Matce Kościoła, gdyby nie było Jasnej Góry i tego całego okresu dziejów Kościoła w Ojczyźnie naszej, który jest związany z Twoim biskupim i prymasowskim posługiwaniem”.

6 lutego 2001 r. zakończony został proces beatyfikacyjny. Dokumenty zebrane w ciągu 12 lat jego trwania przez Trybunał Beatyfikacyjny zostały przekazane do watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacji.

Czego Prymas Wyszyński może nauczyć współczesną młodzież? „Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie; Jeśli wasza światłość, wiedza, nauka, mądrość prowadzi do uczynków dobrych, wówczas pochodzi z miłości. Jeśli jest użyta na mnożenie zła, nie jest ani światłością, ani nauką, ani prawdą, ani miłością; Każda nienawiść, każda pięść wyciągnięta przeciw bratu – jest przegraną; Ludzie mówią – «czas to pieniądz». Ja mówię inaczej – «czas to miłość». Pieniądz jest znikomy, a miłość trwa”.

Dziwna, piękna i wymagająca nauka na współczesne czasy. Obecny rok szkoły w Pierzchnicy kończy 508 uczniów, zdobywających wiedzę pod kierunkiem 47 nauczycieli.

Podziel się:

Oceń:

2018-06-20 08:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Maląg: prawie 1 mln wniosków o "Dobry start"

©pressmaster – stock.adobe.com

Do tej pory złożono prawie 1 mln wniosków o świadczenie "Dobry start", ok. 600 tys. świadczeń zostało już wypłaconych – poinformowała w środę minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Więcej ...

Chełm. Twierdza Pana Boga

2024-04-19 05:51

Tadeusz Boniecki

Więcej ...

Łomża: zakończyło się zgromadzenie plenarne COMECE

2024-04-19 20:41

pixabay.com

W Łomży zakończyło się trzydniowe (17-19 kwietnia) wiosenne zgromadzenie plenarne Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). W 20. rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej, delegaci konferencji biskupich z 27 państw Unii Europejskiej wysłuchali głosów krajów Europy Środkowej i Wschodniej w świetle nadchodzących wyborów europejskich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza

Kościół

W „nowej”, antyklerykalnej Polsce aresztowano księdza