Reklama

Polska

Prymas Polski: Bóg stał się człowiekiem – oto sens Bożego Narodzenia

Kl. Kamil Siuta

„Bóg stał się człowiekiem. Oto sens tej świętej nocy, w której z radością i wdzięcznością wspominamy Boże Narodzenie. Oto sens Bożego Narodzenia” – przypomniał Prymas Polski abp Wojciech Polak podczas Mszy św. pasterskiej sprawowanej o północy w bazylice prymasowskiej w Gnieźnie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Swoją homilię metropolita gnieźnieński rozpoczął od znaczącego wołania św. Augustyna „przebudź się człowiecze, dla ciebie Bóg stał się człowiekiem (…) dla ciebie, powtarzam, Bóg stał się człowiekiem”. Boże Narodzenia – mówił Prymas – nie jest pobożną pamiątką, nie jest wydarzeniem z przeszłości wspominanym z rozrzewnieniem. Ono przypomina nam o obecności Boga wśród nas. Mówi – jak przypomniał dalej za papieżem Franciszkiem – że w Jezusie Chrystusie Bóg „postawił się” na zawsze po stronie człowieka, aby go zbawić, aby go podnieść z prochu nieszczęść, trudności i grzechów, a więc wszystkiego tego – dodał abp Polak – co jest w naszym życiu prawdziwą ciemnością.

„Słowo Boże tej dzisiejszej nocy mówi nam, że odpowiedzią Boga na te wszystkie nasze sytuacje, na nasze życie jest narodzenie Jezusa Chrystusa” – podkreślił arcybiskup gnieźnieński. Nie jest to – kontynuował – jedynie jakieś Boskie pouczenie, że powinno być w nas więcej światła niż ciemności. Nie jest to też przypomnienie o naszej ludzkiej godności, o tym, że Bóg stworzył nas na swój obraz i podobieństwo. Nie jest to również tylko zachęta do bardziej uczciwego życia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Odpowiedzią – powtórzył za papieżem abp Polak – jest obecność Boga pośród nas, w tym realnym świecie, naznaczonym tak często złem, podziałami, okrucieństwem, nędzą, despotyzmem i wojną. On sam – mówił dalej Prymas – postanowił wejść w historię naszego życia taką, jaka ona jest, z całym ciężarem naszych win i grzechów, naszych zmagań i naszych pragnień, a jedynym motywem Jego działania jest miłość do nas. Z naszej zaś strony owocem tego spotkania może być i jest przemiana serca, „energia duchowa”, która jak wskazuje Ojciec Święty nie pozwala nam pogrążyć się w trudzie, rozpaczy i smutku.

Reklama

„Słusznie ktoś powiedział – i swej książce napisał – że do Boga nie dojdziemy przez wiarę bez miłości, to znaczy wiarę w sensie samego przekonania o istnieniu Boga. Nie ogarniemy Go w ten sposób nigdy naszymi przekonaniami czy wyobrażeniami, ale możemy Go objąć jedynie naszą miłością i tęsknotą. Ta więc duchowa energia, wielki dar Dzieciątka z Betlejem, która rozgrzewa i przemienia nasze serca, otwiera nas na miłość Boga i uczy odpowiedzi miłości” – mówił abp Polak.

Nawiązał też do minionego Synodu Biskupów o rodzinie wskazując, że rodzina jest wspólnotą, która w sposób szczególny daje Bogu odpowiedź miłości i doświadcza obecności Boga. Doświadcza jej – podkreślił metropolita gnieźnieński – „słuchając wspólnie Słowa Bożego i modląc się razem, w codziennym trudzie wychowania do wiary oraz do dobrego i pięknego życia Ewangelią. Doświadcza Bożej obecności w przebaczaniu sobie nawzajem i w ciągłym dojrzewaniu w wierze i miłości” – podkreślił Prymas zachęcając na koniec do zawierzenia rodzin, wspólnot i całego Kościoła Bożej miłości.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2014-12-25 01:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rzecznik KEP o wypowiedzi Prymasa dla "Tygodnika Powszechnego"

Marian Sztajner / Niedziela

W wywiadzie dla Tygodnika Powszechnego, dotyczącym m.in. kwestii pomocy uchodźcom, Prymas Polski abp Wojciech Polak przypomina naukę płynącą z Ewangelii. Zaznacza jednocześnie, że chodzi o pomoc odpowiedzialną – podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Więcej ...

Historia według Kossaka

2024-03-28 10:54

fot. Armando Alvarado

Mało która postać historyczna odcisnęła tak mocno swój ślad w dziejach świata, i tak bardzo wpływa na wyobraźnię współczesnych ludzi, jak Napoleon. Pisano o nim książki, wiersze, kręcono filmy, ale bodaj żadne z tych dzieł nie jest tak wymowne jak obraz Wojciecha Kossaka poświęcone temu geniuszowi wojny.

Więcej ...

Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować

2024-03-29 06:20

Adobe. Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...