Reklama

Niedziela Świdnicka

Ludzie pracy w Henrykowie

Janusz Wolniak

Poczty sztandarowe zakładów pracy z Dolnego Śląska

Około tysiąca osób z całego Dolnego Śląska wzięło udział w II Archidiecezjalnej Pielgrzymce Ludzi Pracy do Henrykowa, a wśród nich przedstawiciele z diecezji świdnickiej, m.in. z Wałbrzycha, Świdnicy, Dzierżoniowa i Kłodzka

Do klasztoru Ojców Cystersów przybyli przedstawiciele wielu zakładów pracy, związkowcy z NSZZ „Solidarność”, przedsiębiorcy, duchowni, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Podobnie jak to miało miejsce w ubiegłym roku, spotkaniu przewodniczył metropolita wrocławski arcybiskup Józef Kupny.

Głównym punktem pielgrzymki była uroczysta Msza św. w intencji ludzi pracy naszego regionu. – Sprawiacie mi wielką radość, przybywając do Henrykowa ze swoimi duszpasterzami. Zapraszam do wspólnej modlitwy za cały świat pracy i do uważnego wsłuchiwania się w słowo Boże – na początku swej homilii abp Kupny zwrócił się do zebranych. Dalej nawiązał do słów Jezusa Chrystusa: „Nie zostawię was sierotami” i wyjaśniał, że Bóg nie jest obojętny na sprawy, którymi żyją ludzie, zarówno te osobiste jak i społeczne a słowa obietnicy Zbawiciela aktualne są również w dzisiejszych czasach. Jezus w mowie pożegnalnej pomaga uczniom zrozumieć sens i wartość swojego odejścia do ojca a także pociesza w bólu (…). Pocieszycielem posłanym przez Ojca do pogrążonej w mroku grzechu ludzkości jest Jezus Chrystus. Bóg Ojciec posyła Syna, który przez swoje wcielenie przynosi nadzieję. Chrystus przez cały czas swojej publicznej działalności niósł nadzieję chorym, cierpiącym, skrzywdzonym, ubogim i potrzebującym i tym którzy jak prorokini Anna i starzec Symeon pełni pokory oczekiwali przyjścia Mesjasza. Spełnieniem nadziei była męka, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. W dalszej części homilii arcybiskup Kupny podkreślał, że nie ma prawdziwego rozwiązywania problemów społeczno-gospodarczych bez odniesienia do uniwersalnych wartości chrześcijańskich wynikających z nauki Ewangelii i że nigdy nie znajdziemy w sobie dość wewnętrznej motywacji i determinacji do kształtowania porządku gospodarczego odpowiadającego godności człowieka, jeśli nie będzie nam towarzyszyła świadomość obecności Boga w naszym życiu – Jego spojrzenia pełnego miłości i troski o nasze szczęście. (…) Demokracja, wolność gospodarcza potrzebują światła Ewangelii, aby przyczynić się do zbudowania społeczeństwa, w którym każdy człowiek, każda rodzina i wszystkie społeczności pośrednie znajdą dla siebie właściwe życiowe przestrzenie oraz włączą się aktywnie w harmonijne budowanie wspólnego dobra – kontynuował metropolita.

Na zakończenie homilii powiedział: – Pragnę w tym miejscu wyrazić moje wielkie uznanie dla działaczy związku zawodowego Solidarność i dla przedsiębiorców, że tutaj na Dolnym Śląsku wraz z przedstawicielami świata akademickiego, wypracowują godny rozpowszechnienia model współpracy i dialogu. Obecność jednych i drugich na tej pielgrzymce świata pracy jest tego wymownym przykładem. Wszystkim za to z całego serca bardzo dziękuję. Ksiądz arcybiskup docenił także zaangażowanie środowisk biorących udział w pielgrzymce w akcję pomocy poszkodowanym przez tragiczne działania wojenne w Aleppo.

Reklama

Po zakończeniu Mszy św. do zgromadzonych uczestników pielgrzymki swoje przesłanie wystosował ks. Rafał Cyfka, dyrektor Biura Regionalnego w Krakowie „Pomocy Kościołowi w Potrzebie”: – Jest takie stare afrykańskie powiedzenie, które mówi, że gdzie walczą dwa słonie, tam najbardziej cierpi trawa. To powiedzenie najmocniej sprawdza się właśnie w Syrii, w Aleppo. Walczące ze sobą dwa słonie podeptały ludzi tak mocno, że dzisiaj potrzebna jest ogromna pomoc – medyczna i finansowa, by tym ludziom przywrócić normalne życie i godność. Dlatego bądźmy z nimi solidarni, zechciejmy odpowiedzieć na ten apel księdza arcybiskupa i Papieskiego Stowarzyszenia „Pomoc Kościołowi w Potrzebie”. Pomóżmy przywrócić szpital Świętego Ludwika, aby mógł działać i nieść pomoc cierpiącym Syryjczykom i cierpiącym mieszkańcom Aleppo.

Wybór Henrykowa na miejsce pielgrzymki ludzi pracy nie był przypadkowy. Wspaniała atmosfera panująca podczas pierwszej pielgrzymki w ubiegłym roku oraz inspiracja wynikająca z obecności i działalności Ojców Cystersów zadecydowała, że właśnie do tego miejsca postanowiono się udać, by u stóp figury Matki Bożej dziękować za łaski i prosić o nowe dla wszystkich ludzi pracy naszego regionu. Już wcześniej abp Józef Kupny zauważał, że wszystko, co było i jest związane z klasztorem w Henrykowie, w świetle wiary wyraźnie pozwala dostrzec działanie Ducha Świętego. Analizując fakty historyczne, wskazujące na powstanie klasztoru cysterskiego i późniejszą jego działalność widać, że zakon ten umiejętnie łączył pracę fizyczną z modlitwą. To sprawia, że miejsce to doskonale nadaje się na spotkanie ludzi pracy, ponieważ tutaj tej pracy uczono – cystersi byli nie tylko głosicielami wiary, ale również mistrzami w uprawie roli, sadów, hodowli zwierząt. Uczyli gospodarności i wprowadzali w ówczesnej zachodniej Europie – innowacyjne metody pracy. Łączenie modlitwy z pracą powinno być ważne również dla współczesnych pracowników. W działalności cystersów należy bowiem szukać inspiracji do odbudowy etosu pracy. Łącząc pracę z modlitwą można kształtować jej duchowość, która pozwala przybliżać się do Boga. I trzeba mieć świadomość, że codzienna, zwykła praca wykonywana rzetelnie, jest kontynuacją dzieła Stwórcy.

Poza wspólną modlitwą uczestnicy pielgrzymki mieli możliwość zwiedzania cysterskiego klasztoru a nadto okazję do wymiany doświadczeń, nawiązania nowych kontaktów oraz zabawy podczas okolicznościowego koncertu zespołu „Lombard”.

Reklama

Serdeczna atmosfera i radość panująca podczas pielgrzymki oraz pragnienie ponownego spotkania sprawiły, iż podjęto decyzję, że wydarzenie to na stałe wpisze się w życie Kościoła na Dolnym Śląsku. Zdecydowano, że pielgrzymki ludzi pracy całej archidiecezji będą odbywały się zawsze w trzecią niedzielę maja każdego roku.

2017-06-13 11:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Matko, która nas znasz, z ludźmi pracy bądź!

PremierRP

37. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy trwa w dniach 14-15 września na Jasnej Górze. Doroczne spotkanie przebiega pod hasłem „Matko, która nas znasz, z dziećmi swymi bądź”. Na centralną Mszę św. w niedzielę, 15 września przybyło ok. 20 tys. osób

Więcej ...

Liban/ Prezydent: obca ingerencja możliwą przyczyną wybuchu w Bejrucie

2020-08-07 13:34

PAP/EPA/NABIL MOUNZER

Prezydent Libanu Michel Aoun oświadczył w piątek, że przyczyna wtorkowej eksplozji w porcie w Bejrucie jest wciąż nieznane, ale mogła być nią "obca ingerencja" pod postacią rakiety, bomby, lub innego czynu.

Więcej ...

Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt nowej listy leków refundowanych

2020-08-07 20:57

Adobe Stock

Ministerstwo Zdrowia opublikowało w piątek projekt nowej listy leków refundowanych, która miałaby obowiązywać od września. Po raz pierwszy znalazła się tam wstępna lista bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Kościół

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory