Reklama

Świat

Ogłoszono konkurs literacki nt. Całunu Turyńskiego

JANUSZ ROSIKON/©ROSIKONPRESS/STURP: "ŚWIADKOWIE PRAWDY", "OBLICZE PRAWDY"

Do 14 lutego można nadsyłać utwory – prozą lub poetyckie – poświęcone Całunowi Turyńskiemu. Międzynarodowy konkurs literacki ogłosiło działające w Turynie Bractwo Świętego Całunu z okazji zapowiedzianego na okres od 19 kwietnia do 24 czerwca 2015 wystawienia tej niezwykłej relikwii chrześcijańskiej. Zgłaszane prace, napisane po włosku, nie mogą przekraczać 5 stron w wypadku prozy lub 40 wersów w odniesieniu do poezji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Według organizatorów konkurs ma za zadanie zarówno „dowartościowanie nowych autorów”, jak i „popularyzowanie różnych obszarów działalności Bractwa, Muzeum Całunu i Międzynarodowego Ośrodka Syndologii za pośrednictwem inicjatyw, rozwijanych w świecie kultury z myślą o zbliżającym się wystawieniu Całunu”.

Rywalizacja jest otwarta dla wszystkich osób powyżej 16. roku życia – Włochów i cudzoziemców. W dziale prozy motywem przewodnim jest hasło „Całun: historia, opowieść i odkrycie”, podczas gdy utworom poetyckim przyświecają słowa: „Rozważania nad Całunem”. Każdy uczestnik może wysłać tylko jedną pracę w każdym z działów. Należy je nadsyłać pocztą elektroniczną na adres concorso.letterario@sindone.it i w formacie pdf. Zwycięzców wyłoni 6-osobowe jury, powołane przez radę zarządzającą Bractwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wręczenie nagród nastąpi 11 kwietnia przyszłego roku podczas uroczystości publicznej w kościele Świętego Całunu. Zdobywcy dwóch pierwszych miejsc w każdej kategorii otrzymają dyplomy i talony na zakup książek o treści religijnej oraz wysokiej wartości kopie wizerunku Całunu. Laureaci trzecich nagród zostaną obdarowani roczną prenumeratą czasopisma poetycko-literackiego.

Bractwo Świętego Całunu powołał do życia 25 maja 1598 ówczesny arcybiskup Turynu Carlo Broglia w celu „szerzenia kultu i czci Całunu oraz płynącego zeń nauczania o sensie cierpienia, prowadzącego do silnego zaangażowania w dziedzinie społecznej”. Od tamtego czasu stowarzyszenie istnieje nieprzerwanie do dziś, a jego działalność skupia się wokół Mszy św., odprawianej w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, a także w obchodach święta Całunu 4 maja każdego roku wraz z Drogą Krzyżową w okresie Wielkiego Postu. Organizuje ponadto liczne konferencje i spotkania w szkołach nt. Całunu oraz włączą się w różne dzieła miłosierdzia i „braterskiej solidarności”. W jego gestii pozostaje także kierowanie Muzeum Całunu, w którym zgromadzono najważniejsze pamiątki związane z tą relikwią.

Reklama

Najbliższe nadzwyczajne wystawienie Całunu wiąże się z trwającym obecnie Rokiem Jubileuszowym św. Jana Bosko (sierpień 2014-sierpień 2015) z okazji 200. rocznicy jego urodzin. Oba te wydarzenia związane są ściśle z Turynem. 21 czerwca przyszłego roku miasto to odwiedzi papież Franciszek.

Przyszłoroczne wystawienie będzie drugim w tym stuleciu – poprzednie odbyło się w 2010. Wcześniej Płótno wystawiano jeszcze w latach 1978, 1998 i 2000, przy czym to pierwsze było pierwszym po II wojnie światowej. Wcześniej wystawiono je w 1933, w ramach Roku Jubileuszowego z okazji 1900. rocznicy Odkupienia. Wystawienie z 1978 było też pierwszym „duszpasterskim”, tzn. nie związanym z rocznicami Domu Sabaudzkiego (do którego Całun należał przez kilka wieków; w 1984 książę Hubert II Sabaudzki podarował go Stolicy Apostolskiej), ale wybranym przez papieża i kustosza Całunu (którym jest każdorazowy arcybiskup Turynu) ze względów duchowych. Ponadto był on wystawiany telewizyjnie: po raz pierwszy w 1983 i ostatnio – 30 marca 2013.

Płótno to wielokrotnie odwiedzali papieże. Jan Paweł II pielgrzymował tam 24 maja 1998, a wcześniej – jako kard. Karol Wojtyła odwiedził to miejsce w październiku 1978, gdy udawał się na pamiętne konklawe, które wybrało go na papieża. Poza tym gdy 13 kwietnia 1980 przebywał z wizytą w Turynie, ówczesny kustosz kard. Anastasio Ballestrero (1913-98) polecił wystawić na krótko Całun po Mszy na placu przed katedrą. Benedykt XVI nawiedził Kaplicę Całunu 2 maja 2010.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2014-12-16 16:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świdnica: Wyjątkowa prezentacja Całunu Turyńskiego

2024-03-14 21:03
Ks. dr Matusz opowiadał o jednej z najbardziej zagadkowych relikwii chrześcijaństwa

archiwum prywatne

Ks. dr Matusz opowiadał o jednej z najbardziej zagadkowych relikwii chrześcijaństwa

Wierni parafii NMP Królowej Polski mieli niezwykłą okazję uczestniczyć w wyjątkowej prezentacji historii Całunu Turyńskiego, którą przeprowadził ks. dr Mateusz Hajder.

Więcej ...

Francja: wyjątkowa Wielkanoc z rekordową liczbą nowych katolików

2024-03-26 18:40

twitter.com

Kościół we Francji przygotowuje się w do wyjątkowej Wielkanocy z kolejną rekordową liczbą katechumenów. Choć dokładne dane nie zostały jeszcze ogłoszone, to szacuje się, że chrztów dorosłych będzie w tym roku o co najmniej 30 proc. więcej. To prawdziwa epidemia, a raczej niespodziewany cudowny połów - przyznaje ks. Pierre-Alain Lejeune, proboszcz z Bordeaux.

Więcej ...

Kard. Ryś: zawsze możesz spełnić czyn miłości! | Wielki Czwartek

2024-03-28 20:30

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

Wiara

Tak, proszę, Jezu Chryste, obmyj mnie

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...