Reklama

Niedziela Podlaska

Konkurs palm – 20 lat tradycji

Niedziela podlaska 15/2017, str. 4-5

Archiwum Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Niedziela Palmowa otwiera Wielki Tydzień. Wspominając wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, przygotowujemy palmy, które przynosimy do kościoła i idziemy w radosnej procesji, oddając hołd Synowi Bożemu. Palmy niesione w procesji są bardzo różne

Kiedyś były to gałązki z różnych drzew, które wycinano kilka tygodni wcześniej, w domu wstawiano do wody, by wypuściły zielone listki. Takie witki z listkami i baziami dekorowano dodatkowo kwiatami z bibułki i wstążkami. I właśnie takie palmy przyniesiono na pierwszy Konkurs na Wykonanie Palmy Wielkanocnej zorganizowany przez Muzeum Rolnictwa im. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

Skąd taki pomysł?

Jak doszło do organizacji pierwszej edycji konkursu, przypomina Stanisław Kryński z działu etnograficznego ciechanowieckiego muzeum. – Pierwszy konkurs miał skromy charakter i lokalny zasięg. Wśród pierwszych palm przeważały tradycyjne, nawiązujące do robionych od lat na Podlasiu. Z czasem te palmy z baziami i rozwiniętymi liśćmi zaczęły zanikać i pojawiły się bardziej dekoracyjne, większe, bardziej okazałe, nawiązujące wyglądem do palm kurpiowskich. Wśród palm, jak w każdej innej dziedzinie życia, zapanowała określona moda, w pewien sposób kreowana przez media. Ale konkurs pięknie się rozwijał, z lokalnego spotkania przerodził się w wydarzenie, w którym podziwiać można około pół tysiąca palm, a ich wykonawcy to mieszkańcy 4-5 powiatów sąsiadujących z powiatem wysokomazowieckim. Choć czasem do Ciechanowca trafiają nawet palmy z okolic Białegostoku czy Hajnówki.

Od pierwszej edycji konkursu odbywa się on pod patronatem biskupa drohiczyńskiego. – Zarówno bp Antoni Dydycz, jak i bp Tadeusz Pikus chętnie przyłączają się do konkursu i odwiedzają Ciechanowiec w Niedzielę Palmową. Na Mszę św. i procesję w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej pod przewodnictwem biskupa drohiczyńskiego zapraszamy uczestników konkursu i większość z nich z radością korzysta z naszego zaproszenia. Widowiskowość tego wydarzenia przyciąga też liczne grono obserwatorów. Potem palmy wracają do muzeum, tam tworzą przepiękną wystawę, którą można oglądać do maja. W kolejnym roku służą jako dekoracja placu przykościelnego – mówi etnograf.

Reklama

A kto robi konkursowe palmy? – Konkurs budzi zainteresowanie od przedszkolaków do seniorów. Nie ma tu grup wiodących ani ograniczeń wiekowych. Do konkursu przyjmowane są wszystkie palmy, które spełniają warunki regulaminu. Palmy powinny mieć naturalne, własnoręcznie wykonane zdobienia, np. z bibuły, kolorowego papieru, suszonych roślin itp. Z oceny wykluczone są palmy z gotowymi ozdobami z tworzyw sztucznych i palmy zdobione roślinami chronionymi. Ten punkt wprowadzono do regulaminu, bo kiedyś nasze babcie często wykorzystywały do palm rośliny, które dziś są chronione, i szukanie ciekawych pomysłów na dekorowanie palm mogło prowadzić do sięgania po takie właśnie rośliny. Nie są też oceniane w konkursie gotowe, kupione palmy wielkanocne, nawet jeśli są ładne – dodaje.

Cele konkursu

Konkurs przygotowywania palm wielkanocnych jest też swoistym spotkaniem integracyjnym. Spotkaniem ludzi, którzy cenią tradycję, chcą ją podtrzymywać, którzy w ten wyjątkowy sposób chcą wkroczyć w czas Wielkiego Tygodnia, by jeszcze głębiej przeżyć z Chrystusem Jego triumf, mękę, śmierć i zmartwychwstanie. A jakie znaczenie ma konkurs plam w działalności muzeum? – 20 lat tradycji zobowiązuje, bo konkurs trwa nieprzerwanie, nawet jeśli bywały lata, kiedy palm i uczestników było mniej. Robiąc palmy konkursowe i mogąc później porównać je z innymi, wyrabia się zachowania estetyczne, plastyczne, a młode pokolenie poznaje tradycję – to zadania ważne w działalności placówki. Dla muzeum jest to także znakomita promocja – podkreśla Stanisław Kryński.

Tradycyjnie palmy po poświęceniu zatykano za krzyże i obrazy, by strzegły domu od nieszczęść i zapewniały błogosławieństwo Boże. Gospodarze, pierwszy raz wiosną wypędzając bydło na pastwiska, używali gałązek z Niedzieli Palmowej. Po roku palmy palono podczas poświęcenia ognia w Wielką Sobotę.

Reklama

W Muzeum Rolnictwa palmy uczestniczące w konkursie tworzą kolorową ekspozycję, która na początku wiosny przyciąga wzrok i zainteresowanie zwiedzających. Organizacja konkursu zbiega się w czasie z początkiem wiosennego ruchu turystycznego, a barwne palmy wyeksponowane w zabytkowym, drewnianym kościele pw. Wszystkich Świętych wyglądają pięknie.

Organizatorem konkursu palm jest Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, współorganizatorami są Starostwo Powiatowe w Wysokiem Mazowieckiem i Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. Patronat duchowy nad tym wydarzeniem sprawuje biskup drohiczyński Tadeusz Pikus.

2017-04-06 09:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziś Niedziela Palmowa – początek Wielkiego Tygodnia

Bożena Sztajner/Niedziela

Tegoroczne obchody, z powodu pandemii koronawirusa, zostały w wielu diecezjach świata przełożone lub odwołane.

Więcej ...

Indie: Samolot pasażerski rozbił się podczas lądowania

2020-08-07 19:40

PAP

Lądujący podczas ulewnego deszczu w Kalikacie na południu Indii lecący z Dubaju samolot pasażerski ze 191 ludźmi na pokładzie wypadł z pasa startowego i rozpadł się na dwie części - informują władze.

Więcej ...

Do Kluczborka na jubileusz [40.PPW - dzień piąty]

2020-08-07 20:33

ks. Tomasz Płukarski

księża jubilaci

Tegoroczna Piesza Pielgrzymka Wrocławska ma swój jubileusz. Po raz 40-ty pątnicy z Wrocławia idą na Jasną Górę. Jednak nie ten jubileusz świętowano dziś w Kluczborku. Pielgrzymi dziś w sposób szczególny modlili się za ks. bpa Jacka Kicińskiego, ks. Jacka Tomaszewskiego i ks. Tomasza Czabatora, którzy obchodzili swoje 25-lecie kapłaństwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Kościół

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory