Reklama

Niedziela Małopolska

Radiowe Dzieło Miłosierdzia

W tym sklepie można zaopatrzyć się w potrzebne produkty, ale i otrzymać
dobre słowo; Nietypowa waluta w sklepie miłosierdzia

Małgorzata Poparda

W tym sklepie można zaopatrzyć się w potrzebne produkty, ale i otrzymać dobre słowo; Nietypowa waluta w sklepie miłosierdzia

W Tarnowie, przy ul. Urszulańskiej 9, znajduje się wyjątkowy sklep. Zakupy mogą tu robić najubożsi mieszkańcy miasta i okolic, a płacą za to bonami towarowymi, które ktoś im podarował

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ten sklep powstał po to, by pomagać! – mówi Magdalena Iwaniec, która zajmuje się wydawaniem artykułów, ale też zawsze wysłucha smutnych historii klientów. – Przychodzą tu ludzie naprawdę potrzebujący naszej pomocy. Często ze łzami w oczach opowiadają o swojej sytuacji, dzielą się tym, co się w ich życiu dzieje – zauważa. Są to bezdomni, osoby samotne, starsze, bezrobotne, matka z trójką dzieci, emeryci, którzy większą część niewielkiej emerytury wydają na lekarstwa... – wymienia.

Ślad po Roku Miłosierdzia

RDM, czyli Radiowe Dzieło Miłosierdzia (ale także Rozumne Dzieło Miłosierdzia), to „jedyny taki sklep bezgotówkowy”. Powstał z inicjatywy RDN Małopolska (rozgłośni diecezji tarnowskiej). Rozpoczął działalność 3 października 2016 r. Przygotowania trwały kilka miesięcy. To efekt pracy grupy kilku osób, wrażliwych na potrzeby innych, pełnych energii i wiary, że to, co robią, ma sens.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Działają wspólnie, z ks. Krzysztofem Orłem, wicedyrektorem radia, na czele! Magdalena Iwaniec stoi za ladą, zamawia towar, Anna Kowal zajmuje się sprzedażą bonów, Bogusława Kuta – księgowością. Nad wszystkim czuwa ks. Jacek Miszczak, dyrektor radia. Skąd pomysł? – Zainspirowała nas podobna inicjatywa w jednym z miast. Stwierdziliśmy, że możemy sami, w kręgu radiowym, wszystko zorganizować. Chcieliśmy, aby po Roku Miłosierdzia pozostał jakiś ślad, do czego zachęcał papież Franciszek. Związało się to także z Rokiem św. Brata Alberta – przyznaje ks. Krzysztof Orzeł.

Bon zamiast pieniędzy

Przychodzą tu podopieczni Caritas, gminnych ośrodków pomocy społecznej (współpracę nawiązały już placówki z Tarnowa, Pleśnej i Skrzyszowa), wszyscy, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. W wybranych punktach Caritas, parafiach i instytucjach niosących pomoc materialną na terenie diecezji tarnowskiej otrzymują bony towarowe o różnych nominałach. W sklepie wymieniają je na żywność. Jest on niewielki, ale każdy znajdzie tu wszystkie produkty potrzebne do przygotowania posiłku.

Reklama

Potwierdza to pani Krystyna. W sklepie przy Urszulańskiej zakupy robi od dwóch miesięcy. – Przechodziłam tędy przypadkiem. Zobaczyłam sklep i wstąpiłam. Bony otrzymałam od pani ekspedientki. Zaglądam tu dość często. Zawsze dostanę chlebuś i coś do chlebka. Uważam, że to bardzo dobry pomysł – wyznaje.

Bony dla potrzebujących może kupić każdy, kto chce pomóc. Wystarczy odwiedzić siedzibę radia RDN, gdzie prowadzona jest ich sprzedaż. Darczyńca może obdarować takim kuponem osobę ubogą albo zostawić bon w sklepie. – Ludzie usłyszeli o naszej działalności na antenie radia i przychodzą dopytać o szczegóły. Chwalą tę inicjatywę i kupują talony dla kogoś potrzebującego – przyznaje Anna Kowal. – Radiowe Dzieło Miłosierdzia to rodzaj misji, niesienie prawdziwej, odpowiedzialnej pomocy. Zdarza się, że na ulicy ktoś nas poprosi o wsparcie; gdy dajemy pieniądze, nie jesteśmy pewni, że zostaną one wydane na jedzenie, a nie na alkohol. Wręczając bon, wiemy, że pieniądze są spożytkowane na właściwy cel.

Pozytywne opinie

Do sklepu łatwo trafić, znajduje się w centrum miasta, naprzeciwko kościoła św. Maksymiliana. I dociera tu coraz więcej osób. – Staramy się pomóc każdemu, kto poprosi o wsparcie. Do wszystkich zakupów dodajemy chleb. Jeśli ktoś jest potrzebujący, a nie ma kuponu, chleb dostanie zawsze. Może też skorzystać z talonów, które ktoś zostawił w sklepie – mówi Magdalena Iwaniec. Przyznaje, że czasem trudno rozstrzygnąć, kto naprawdę jest w ciężkiej sytuacji. – Ale to widać w oczach – stwierdza. – To nie jest sklep jak każdy inny, tu nikt się nie spieszy, mamy czas na rozmowę.

Ks. Krzysztof Orzeł zwraca także uwagę na socjologiczny i psychologiczny wymiar działalności sklepu. – Ważne, że ludzie mają możliwość wyboru. Sami decydują, jakie produkty chcą kupić. Nie muszą zadowolić się tym, co ktoś im da. Bon staje się walutą, za którą mogą nabyć to, co wybiorą – wyjaśnia. Przyznaje, że zawsze ma przy sobie taki kupon dla kogoś, kto poprosi o pomoc.

Potrzebujących jest wielu, pomysł zbiera pozytywne opinie, dlatego inicjatorzy przedsięwzięcia, osoby zaangażowane w działalność Radiowego Dzieła Miłosierdzia, zapraszają kolejne ośrodki i parafie do współpracy. Osobiście odwiedzają wiernych w kościołach i opowiadają o projekcie, drukują ulotki, przekazują informacje na antenie i stronie internetowej radia RDN. I z radością zauważają, że w ciągu trzech miesięcy wydano już ponad 5 tysięcy bonów!

Podziel się:

Oceń:

0 0
2017-01-18 14:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Część sieci spożywczych zmieniła czas pracy swoich sklepów

PAP

W związku z rozwojem epidemii i wynikającymi z tego ograniczeniami w handlu, niektóre sieci spożywcze zmieniają czas pracy swoich placówek.

Więcej ...

Nowi kanonicy

2024-03-28 12:00

Karol Porwich/Niedziela

Podczas Mszy Krzyżma bp Tadeusz wręczył nominacje i odznaczenia kapłanom diecezji.

Więcej ...

Zatęsknij za Eucharystią

2024-03-28 23:37
Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Marzena Cyfert

Mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczył bp Maciej Małyga

Tęsknimy za różnymi rzeczami (…) Czy jednak kiedyś tęskniłem za przyjęciem Komunii świętej? To jest chleb pielgrzymów przez świat do królestwa nie z tego świata – mówił bp Maciej Małyga w katedrze wrocławskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Sercanie: niepokoją nas doniesienia o sposobie prowadzenia...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...