Reklama

Niedziela Rzeszowska

Kolbuszowskie sanktuarium maryjne

Archiwum parafii

W uroczystość Wszystkich Świętych kolbuszowska kolegiata rozpoczęła kolejny etap odnowy istniejącego tu od dawna, ale z różnych powodów nieco zapomnianego ośrodka kultu Najświętszej Maryi Panny. Ordynariusz rzeszowski bp Jan Wątroba poświęcił odnowiony obraz Matki Bożej (umieszczony w nastawie ołtarzowej), a po Mszy św. poświęcił po remoncie kaplicę cmentarną z nową nastawą ołtarzową, w której umieszczony jest obraz Matki Bożej Bolesnej

Przed wspomnianą Mszą św. ks. dr Sławomir Zych z KUL-u wygłosił referat na temat dawnego sanktuarium maryjnego w Kolbuszowej. W uroczystości wzięli udział kapłani z dekanatu kolbuszowskiego wschód i księża-rodacy. Obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni goście oraz parafianie, którzy przygotowywali się duchowo do uroczystości poprzez trzydniowe rekolekcje, prowadzone przez ks. Pawła Batorego. Uroczystości rozpoczął koncert chóru Państwowej Szkoły Muzycznej I st. z Kolbuszowej pod dyrekcją Aleksandry Niezgody.

Parafia kolbuszowska powstała w średniowieczu. Jej rozkwit przypadł na XVIII wiek. Obecny kościół powstał w 1760 r i był wielokrotnie przebudowywany. W ołtarzu głównym znajdowały się wtedy dwa obrazy: Matki Bożej Niepokalanie Poczętej oraz Wszystkich Świętych i Świętej Trójcy. Jak podaje autor dziejów parafii ks. dr Sławomir Zych, „Obraz Najświętszej Maryi Panny cieszył się wielką czcią wiernych. Urzędowe akta wizytacyjne z 1748 r. podają, że jest to obraz łaskami słynący. Był on przybrany w srebrną sukienkę (...) Przed 1748 r. zawieszono na nim liczne wota srebrne. Na skronie Najświętszej Maryi Panny nałożono srebrną koronę”.

Niestety, w okresie rozbiorów kult Maryi Panny zanikł. Ponadto w 1852 r pożar zniszczył świątynię, a w niej obraz Matki Bożej. Co prawda wspólnym wysiłkiem parafian i właścicieli okolicznych dóbr ziemskich świątynię odbudowano, ale przez dziesiątki lat nie mogła ona powrócić do dawnej świetności.

Reklama

Obraz do głównego ołtarza zamówił hrabia Janusz Tyszkiewicz. Namalowany w Wiedniu w 1892 r. przez Tadeusza Rybkowskiego, stanowił kopię XVII-wiecznego obrazu hiszpańskiego malarza Murilla. Przedstawia Matkę Bożą w biało-niebieskiej szacie ze skrzyżowanymi na piersiach dłońmi. U Jej stóp półksiężyc, a wokół zastępy aniołów.

Trzy lata temu parafia w Kolbuszowej obchodziła 500-lecie powstania. Podczas przygotowań do jubileuszu odkryto dokumenty świadczące o istnieniu tutaj sanktuarium maryjnego. Nowa nastawa ołtarzowa mieści obraz Apoteoza Matki Bożej – Królowej Wszystkich Świętych. W zamyśle obecnego proboszcza ks. Lucjana Szumierza kolejnym etapem odnowy ośrodka kultu Najświętszej Maryi Panny jest umieszczenie w nastawie ołtarzowej obrazu Matki Bożej, który znajdował się w ostatnich latach w kaplicy cmentarnej Tyszkiewiczów, a wizerunek Matki Bożej – Królowej Wszystkich Świętych, tzw. apoteoza Najświętszej Maryi Panny, stanowi zasłonę tamtego obrazu.

Dopełnienie celebracji nastąpiło w niedzielę, 3 listopada, kiedy to bp Edward Białogłowski dokonał wprowadzenia do kolbuszowskiej świątyni relikwii św. Andrzeja Boboli – Patrona jedności, Patrona na trudne czasy, a od 2002 r. Patrona Polski.

2013-11-13 13:49

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W polskim Ars

2020-07-28 10:38

Niedziela częstochowska 31/2020, str. IV

Beata Pieczykura/Niedziela

W każdy czwartek jest odmawiana koronka za kapłanów

Był mocarzem ducha. Pracował w małej, zaniedbanej parafii. Przyciągał ludzi z wielkich miast i utytułowanych. Święty proboszcz pozostawił drogowskazy w Mzykach.

Więcej ...

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Adobe.Stock

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Biskupi kierują poszczególnych księży na nowe parafie. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Do Kluczborka na jubileusz [40.PPW - dzień piąty]

2020-08-07 20:33

ks. Tomasz Płukarski

księża jubilaci

Tegoroczna Piesza Pielgrzymka Wrocławska ma swój jubileusz. Po raz 40-ty pątnicy z Wrocławia idą na Jasną Górę. Jednak nie ten jubileusz świętowano dziś w Kluczborku. Pielgrzymi dziś w sposób szczególny modlili się za ks. bpa Jacka Kicińskiego, ks. Jacka Tomaszewskiego i ks. Tomasza Czabatora, którzy obchodzili swoje 25-lecie kapłaństwa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dwóch księży i raper parodiują znany hit

W wolnej chwili

Dwóch księży i raper parodiują znany hit "Przejmujemy...

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

W diecezjach

Zmarł śp. ks. prof. dr hab. Henryk Szmulewicz

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Niedziela Wrocławska

Orzech pozdrawia pielgrzymów 40. PPW

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Kościół

Od 25 lat chodzi z krzyżem po Polsce i Europie, wcześniej...

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Kościół

Chłopak z krzyżem dotarł na Jasną Górę

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Zmiany wikariuszy i proboszczów w 2020 r.

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory

Wiadomości

Szumowski: wprowadzamy dodatkowe obostrzenia i rygory