Reklama

Niedziela Małopolska

Miłość motywem i siłą ewangelizacji

Małgorzata Cichoń

Nie chcemy Panu Bogu mówić „co i jak”, chcemy Go słuchać „co i jak” - zapowiadał bp Grzegorz Ryś w lutym podczas Mszy św. dziękczynnej za ubiegłoroczną ewangelizację Krakowa. Podkreślił, że kryzys wiary to nie motyw do ewangelizacji. Kluczem jest doświadczenie Bożej miłości, to, że słyszę od Boga: „jesteś kimś”. Nieprzypadkowo Eucharystię odprawiono wtedy w Nowej Hucie

Ta część naszego miasta, gdzie bł. Jan Paweł II po raz pierwszy użył słowa „nowa ewangelizacja”, przez kilkanaście najbliższych miesięcy staje się miejscem szczególnej realizacji tej misji. Zgodnie z zapowiedzią, rozpoczęto od intensywnego „słuchania”: 16-22 czerwca w nowohuckiej Arce Pana trwało nieustające modlitewne Jerycho.

Stawanie w wyłomie

Jesteśmy w kościele parafialnym p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Hucie-Bieńczycach, zwanym Arką Pana. To miejsce-symbol, o znaczącym adresie: ul. Obrońców Krzyża 1. We wnętrzu świątyni uwagę przykuwa ekspresyjna rzeźba Bolesława Chromego przedstawiająca Chrystusa zmartwychwstającego z krzyża. Zbawiciel ma duże ręce i dłonie, jego pierś jest mocno wysunięta do przodu, jakby odsłaniająca serce.

Reklama

Kaplica Pojednania, na ołtarzu wystawiony Najświętszy Sakrament, w tle obraz Jezusa Miłosiernego. Rozważania prowadzi właśnie wspólnota „Nazaret” z Myślenic. Jeden z mężczyzn czyta słowa rodziców, którzy zauważają różne deficyty u swoich dzieci, wynikające z braku otrzymanej przez nie miłości. Dorośli proszą Chrystusa, by na nowo potrafili okazywać ją swoim dzieciom. Patrzę na osoby w kaplicy. Spostrzegam siwo-srebrne włosy, głównie pań… Zupełnie inne postury widać podczas adoracji prowadzonej w nocy z piątku na sobotę przez wspólnotę „Mężczyźni św. Józefa”. Swoje czuwanie nazwali „Męską nocą stawania w wyłomie”, a ich mottem były słowa z Księgi Ezechiela: „I szukałem wśród nich męża, który by wystawił mur i stanął w wyłomie przede mną, by bronił tej ziemi” (Ez 22, 30).

Jezusa w Najświętszym Sakramencie w poszczególnych godzinach adorują krakowskie wspólnoty: „Janki”, Przymierza Rodzin „Mamre”, „Ruah”, „Sykomora”, „Charisma”, „Metanoia”, „Przemienienie”, „Liberatio”, „Głos na Pustyni”, „Misericordia”, „Betania”, „Nowe Jeruzalem”, „Wieczernik”, „Krzew Winny”, „Emmanuel”, a także: Szkoła Nowej Ewangelizacji Ojców Pallotynów, Szkoła Nowej Ewangelizacji „Ain-Karim”, Ruch Światło-Życie, Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej, Grupa Modlitewna Ojców Pijarów. Obecne są również wspólnoty spoza Krakowa: „Magnificat” (Węgrzce), modlitewna - „Karmel” (Czerna), „Galilea” (Stryszawa - Kraków), Wspólnota Św. Krzyża (Zakopane) oraz wspomniana - „Nazaret” z Myślenic.

Jak walczyć z idolami?

„Jerycho” kończy się Eucharystią odprawioną w Arce Pana pod przewodnictwem biskupa Grzegorza Rysia odpowiedzialnego za Sekretariat ds. Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Krakowskiej, który był organizatorem nowohuckiego czuwania.

Reklama

- Nie można wybrać lepszej Ewangelii na zakończenie modlitwy, która trwała niemal tydzień, 24 godziny na dobę, bo Ewangelia mówi nam o Jezusie, który jest na modlitwie i o uczniach, którzy są z Nim - zaczął homilię bp Grzegorz. - Jezus zwrócił się do uczniów z zapytaniem: „Za kogo uważają mnie tłumy?”. Łukasz nie napisał, gdzie to było, natomiast napisał, że dialog, który się wydarzył, narodził się z modlitwy. Biskup zaznaczył, że z relacji innych ewangelistów wiemy, że rozmowa miała miejsce w Cezarei Filipowej, będącej „syntezą idolatrii, bałwochwalstwa”: - Dookoła nas idoli nie brakuje. Co ma robić człowiek, który jest skonfrontowany z taką rzeczywistością? Modlić się. Musisz, tak jak Jezus, wejść w tę konfrontację przez modlitwę. Gdyby nie modlitwa, zmagalibyśmy się ze złem w kompletnie nie Jezusowy sposób.

Bp Ryś zwrócił uwagę na postawę Zbawiciela: - Jak On od tej modlitwy wstaje, już wie, co robić. „Syn człowieczy musi wiele wycierpieć”: Ja muszę pokazać miłość, która jest radykalna. Dokonać przejścia ze śmierci do życia, by pokazać, czym jest miłość Boga do człowieka. Miłość, która jest zdolna do ofiary z siebie samego, potrafi unieść, wziąć na siebie konsekwencje wszystkich ludzkich, idiotycznych decyzji. Biskup Grzegorz podkreślił też kończące ten dialog z uczniami słowa Jezusa: „Nikomu o tym nie mówcie”, a następnie wezwanie: „Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje”. Wyjaśnił, że w ten sposób Jezus zaprasza uczniów, by weszli w Jego doświadczenie Paschy: - Chodźcie za mną. A potem będziecie o tym mówić. Ale dopiero wtedy, jak doświadczycie, że Jam zmartwychwstał.

Wydarzy się w Nowej Hucie…

Tak jak wydarzenie „Bliżej Mocniej Więcej” na stadionie Cracovii i w sanktuarium Bożego Miłosierdzia było wejściem Archidiecezji Krakowskiej w Rok Wiary, tak jego zamknięciem będzie nowohuckie Forum Nowej Ewangelizacji pod hasłem: „Cały Kościół - Całą Ewangelię - Całemu Światu”. - 14-16 listopada spotkamy się w cysterskim klasztorze w Mogile - informuje Karol Sobczyk z Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji. - Będzie to wydarzenie ogólnopolskie, pod patronatem KEP. Spodziewamy się blisko tysiąca zarejestrowanych uczestników. Każdy dzień będzie się składał z dwóch części - zamkniętej, dla uczestniczących w forum liderów wspólnot i kapłanów, oraz wieczornej, ogólnodostępnej, kiedy to odbywać się będą celebracje. Zaprosiliśmy osoby z całego świata, które mają swój wkład w dzieło nowej ewangelizacji. Będziemy pogłębiać refleksję na temat jej obecnego kształtu, a także rozeznawać kierunki na przyszłość. Karol Sobczyk dodaje, że w czerwcu 2014 r. planowane jest duże wydarzenie ewangelizacyjne na terenie Nowej Huty.

2013-07-03 12:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ewangelizację trzeba zacząć od siebie

M. SZTAJNER/NIEDZIELA

Więcej ...

Ostatnia droga Franciszka

2021-07-30 09:25
Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

ks. Mirosław Benedyk

Msza św. pogrzebowa małego Franciszka

Od kilku miesięcy 7-letni Franek ze Świdnicy zmagał się z nieuleczalną chorobą nowotworową. Rodzice chłopca nie tylko walczyli o jego życie ziemskie, ale zrobili wszystko, aby zapewnić mu życie wieczne.

Więcej ...

Turcja: Cztery osoby zginęły w pożarach na południu kraju

2021-07-30 17:59

PAP

Cztery osoby zginęły w pożarach w południowej Turcji - poinformowały w czwartek tamtejsze media. Ogień dotarł do zaludnionych obszarów w pobliżu kilku miejscowości turystycznych. Ewakuowano kilkadziesiąt wiosek.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

Kościół

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

Prenumerata Tygodnika Katolickiego

Prenumerata

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

Niedzielski: Nie szczepisz się? Szef będzie mógł cię...

Wiadomości

Niedzielski: Nie szczepisz się? Szef będzie mógł cię...

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Polska

Prostyń – miejscowość, gdzie objawiła się babcia...

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Kościół

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

Franciszek na Jasnej Górze

Franciszek

Franciszek na Jasnej Górze

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

Jasna Góra

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę -...

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust

Wiara

W Dniu Dziadków można uzyskać specjalny odpust