Reklama

Niedziela Małopolska

Miłość motywem i siłą ewangelizacji

Małgorzata Cichoń

Nie chcemy Panu Bogu mówić „co i jak”, chcemy Go słuchać „co i jak” - zapowiadał bp Grzegorz Ryś w lutym podczas Mszy św. dziękczynnej za ubiegłoroczną ewangelizację Krakowa. Podkreślił, że kryzys wiary to nie motyw do ewangelizacji. Kluczem jest doświadczenie Bożej miłości, to, że słyszę od Boga: „jesteś kimś”. Nieprzypadkowo Eucharystię odprawiono wtedy w Nowej Hucie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ta część naszego miasta, gdzie bł. Jan Paweł II po raz pierwszy użył słowa „nowa ewangelizacja”, przez kilkanaście najbliższych miesięcy staje się miejscem szczególnej realizacji tej misji. Zgodnie z zapowiedzią, rozpoczęto od intensywnego „słuchania”: 16-22 czerwca w nowohuckiej Arce Pana trwało nieustające modlitewne Jerycho.

Stawanie w wyłomie

Jesteśmy w kościele parafialnym p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Nowej Hucie-Bieńczycach, zwanym Arką Pana. To miejsce-symbol, o znaczącym adresie: ul. Obrońców Krzyża 1. We wnętrzu świątyni uwagę przykuwa ekspresyjna rzeźba Bolesława Chromego przedstawiająca Chrystusa zmartwychwstającego z krzyża. Zbawiciel ma duże ręce i dłonie, jego pierś jest mocno wysunięta do przodu, jakby odsłaniająca serce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kaplica Pojednania, na ołtarzu wystawiony Najświętszy Sakrament, w tle obraz Jezusa Miłosiernego. Rozważania prowadzi właśnie wspólnota „Nazaret” z Myślenic. Jeden z mężczyzn czyta słowa rodziców, którzy zauważają różne deficyty u swoich dzieci, wynikające z braku otrzymanej przez nie miłości. Dorośli proszą Chrystusa, by na nowo potrafili okazywać ją swoim dzieciom. Patrzę na osoby w kaplicy. Spostrzegam siwo-srebrne włosy, głównie pań… Zupełnie inne postury widać podczas adoracji prowadzonej w nocy z piątku na sobotę przez wspólnotę „Mężczyźni św. Józefa”. Swoje czuwanie nazwali „Męską nocą stawania w wyłomie”, a ich mottem były słowa z Księgi Ezechiela: „I szukałem wśród nich męża, który by wystawił mur i stanął w wyłomie przede mną, by bronił tej ziemi” (Ez 22, 30).

Jezusa w Najświętszym Sakramencie w poszczególnych godzinach adorują krakowskie wspólnoty: „Janki”, Przymierza Rodzin „Mamre”, „Ruah”, „Sykomora”, „Charisma”, „Metanoia”, „Przemienienie”, „Liberatio”, „Głos na Pustyni”, „Misericordia”, „Betania”, „Nowe Jeruzalem”, „Wieczernik”, „Krzew Winny”, „Emmanuel”, a także: Szkoła Nowej Ewangelizacji Ojców Pallotynów, Szkoła Nowej Ewangelizacji „Ain-Karim”, Ruch Światło-Życie, Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Krakowskiej, Grupa Modlitewna Ojców Pijarów. Obecne są również wspólnoty spoza Krakowa: „Magnificat” (Węgrzce), modlitewna - „Karmel” (Czerna), „Galilea” (Stryszawa - Kraków), Wspólnota Św. Krzyża (Zakopane) oraz wspomniana - „Nazaret” z Myślenic.

Reklama

Jak walczyć z idolami?

„Jerycho” kończy się Eucharystią odprawioną w Arce Pana pod przewodnictwem biskupa Grzegorza Rysia odpowiedzialnego za Sekretariat ds. Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Krakowskiej, który był organizatorem nowohuckiego czuwania.

- Nie można wybrać lepszej Ewangelii na zakończenie modlitwy, która trwała niemal tydzień, 24 godziny na dobę, bo Ewangelia mówi nam o Jezusie, który jest na modlitwie i o uczniach, którzy są z Nim - zaczął homilię bp Grzegorz. - Jezus zwrócił się do uczniów z zapytaniem: „Za kogo uważają mnie tłumy?”. Łukasz nie napisał, gdzie to było, natomiast napisał, że dialog, który się wydarzył, narodził się z modlitwy. Biskup zaznaczył, że z relacji innych ewangelistów wiemy, że rozmowa miała miejsce w Cezarei Filipowej, będącej „syntezą idolatrii, bałwochwalstwa”: - Dookoła nas idoli nie brakuje. Co ma robić człowiek, który jest skonfrontowany z taką rzeczywistością? Modlić się. Musisz, tak jak Jezus, wejść w tę konfrontację przez modlitwę. Gdyby nie modlitwa, zmagalibyśmy się ze złem w kompletnie nie Jezusowy sposób.

Bp Ryś zwrócił uwagę na postawę Zbawiciela: - Jak On od tej modlitwy wstaje, już wie, co robić. „Syn człowieczy musi wiele wycierpieć”: Ja muszę pokazać miłość, która jest radykalna. Dokonać przejścia ze śmierci do życia, by pokazać, czym jest miłość Boga do człowieka. Miłość, która jest zdolna do ofiary z siebie samego, potrafi unieść, wziąć na siebie konsekwencje wszystkich ludzkich, idiotycznych decyzji. Biskup Grzegorz podkreślił też kończące ten dialog z uczniami słowa Jezusa: „Nikomu o tym nie mówcie”, a następnie wezwanie: „Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje”. Wyjaśnił, że w ten sposób Jezus zaprasza uczniów, by weszli w Jego doświadczenie Paschy: - Chodźcie za mną. A potem będziecie o tym mówić. Ale dopiero wtedy, jak doświadczycie, że Jam zmartwychwstał.

Wydarzy się w Nowej Hucie…

Tak jak wydarzenie „Bliżej Mocniej Więcej” na stadionie Cracovii i w sanktuarium Bożego Miłosierdzia było wejściem Archidiecezji Krakowskiej w Rok Wiary, tak jego zamknięciem będzie nowohuckie Forum Nowej Ewangelizacji pod hasłem: „Cały Kościół - Całą Ewangelię - Całemu Światu”. - 14-16 listopada spotkamy się w cysterskim klasztorze w Mogile - informuje Karol Sobczyk z Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji. - Będzie to wydarzenie ogólnopolskie, pod patronatem KEP. Spodziewamy się blisko tysiąca zarejestrowanych uczestników. Każdy dzień będzie się składał z dwóch części - zamkniętej, dla uczestniczących w forum liderów wspólnot i kapłanów, oraz wieczornej, ogólnodostępnej, kiedy to odbywać się będą celebracje. Zaprosiliśmy osoby z całego świata, które mają swój wkład w dzieło nowej ewangelizacji. Będziemy pogłębiać refleksję na temat jej obecnego kształtu, a także rozeznawać kierunki na przyszłość. Karol Sobczyk dodaje, że w czerwcu 2014 r. planowane jest duże wydarzenie ewangelizacyjne na terenie Nowej Huty.

Podziel się:

Oceń:

2013-07-03 12:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wielka Brytania: zwierzchnik anglikanów wspiera katolicką inicjatywę ewangelizacyjną

ANNA CICHOBŁAZIŃSKA

Prymas anglikańskiego Kościoła Anglii abp Justin Welby modli się o sukces podjętej przez Kościół katolicki inicjatywy reewangelizacji Anglii i Walii. Zapewnienie to zawarł w przesłaniu do 900 uczestników Krajowej Konferencji Ewangelizacyjnej „Proclaim ’15” (Głosić 2015) w Birmingham.

Więcej ...

Cisco podpisał apel o etykę AI: Watykan bardzo zadowolony

2024-04-24 17:21

Adobe Stock

"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Cisco dołączyło do Apelu Rzymskiego, ponieważ jest to firma, która odgrywa kluczową rolę jako partner technologiczny we wprowadzaniu i wdrażaniu sztucznej inteligencji (AI)". Tymi słowami arcybiskup Vincenzo Paglia, przewodniczący Papieskiej Akademii Życia i Fundacji RenAIssance, skomentował akces Cisco.

Więcej ...

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...