Reklama

Rodzina

Dzieci bez stałego dostępu do miłości

BOŻENA SZTAJNER zdjęcie ilustracyjne

JOANNA SZUBSTARSKA: - Alienacja rodzicielska (PA) to zespół świadomych lub nieświadomych zachowań prowadzących do powstania zaburzeń w relacjach pomiędzy dzieckiem a drugim rodzicem. Jakie mogą to być zachowania?

MACIEJ WOJEWÓDKA: - Występuje dość szeroki zakres postaw z zakresu alienacji rodzicielskiej. Od stosunkowo nieskomplikowanych, polegających na braku zgody na kontakt dziecka z drugim rodzicem do wyrafinowanego oddziaływania na psychikę dziecka w celu doprowadzania do unikania przez niego tego kontaktu. Podczas działań z zakresu alienacji rodzicielskiej mogą występować takie, jak manipulowanie lękami i strachem dziecka, szantaż emocjonalny. Indukowane są dziecku negatywne postawy, przekonania i emocje w stosunku do drugiego rodzica. Alienacja rodzicielska to przemoc wobec dziecka i drugiego rodzica.

- Do czego może doprowadzić alienacja rodzicielska? Jakie skutki może mieć sprawowanie wrogiej, agresywnej władzy rodzicielskiej nad dzieckiem?

- Alienacja rodzicielska może prowadzić do wystąpienia u dziecka problemów emocjonalnych, rozwojowych i dotyczących zachowania zarówno w dzieciństwie, jak i w jego dorosłym życiu. Również Kościół katolicki wskazuje na wiele negatywnych skutków alienacji, które możemy rozpatrywać z punktu przekazu zawartego w Ewangeliach oraz nauczania Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz znajdującego się w encyklikach i adhortacjach bł. Jana Pawła II oraz Benedykta XVI, a także przekazu dotyczącego aktualnego Roku Wiary.
W mojej ocenie problem może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie społeczeństwa, w tym na obniżenie się przyrostu demograficznego.

Reklama

- Jaka jest skala zjawiska alienacji w naszym kraju? Jakie działania zostały przedsięwzięte ze strony państwa?

- Niestety, nie jest znana skala tego zjawiska w naszym kraju ani nie zostały powzięte adekwatne działania zapobiegające problemowi alienacji rodzicielskiej. Ponadto bardzo często usiłuje się ukryć problem pod pozorem występowania konfliktu rodzicielskiego, który niejednokrotnie nie jest konfliktem, a w sam problem jest zaangażowanych znacznie więcej osób, a także niektóre instytucje, które swoją postawą wspierają jego występowanie.
Pierwszym działaniem, zajmującym się problemem, o ile mi wiadomo, jest mój projekt badawczy - alienacja rodzicielska (PA) - wstępne badania nad problemem i jego skutkami w Polsce, który został objęty patronatem Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacji w Polsce.

- Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej w Polsce objęty jest honorowym patronatem Rzecznika Praw Dziecka. Jaka jest jego misja?

- Międzynarodowy Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej jest nieformalną inicjatywą. W tym dniu nagłaśniamy problem alienacji rodzicielskiej oraz jego negatywne efekty, a także problemy dzieci, które wychowują się bez stałego dostępu do miłości i obecności w ich życiu obojga rodziców. W tym roku w Polsce był obchodzony po raz szósty.

- Obchody Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej (25 kwietnia) odbywają się w różnych miastach w Polsce. Prowadzona była m.in. akcja publicznego czytania bajek dla dzieci, bezpłatne porady pedagoga, mediatora rodzinnego, psychologa i prawnika, organizowane są sympozja i konferencje z udziałem specjalistów. Można również dołączyć się z propozycją własnej inicjatywy czy akcji - gdzie należałoby się zgłosić?

- Oczywiście, własne pomysły są mile widziane. Jednak ważne jest ich uzgodnienie, aby nie odbiegały od idei akcji. Osoby chętne proszone są o kontakt telefoniczny ze mną pod numerem telefonu: 694-912-255. Dyskusja na temat samej akcji odbywa się także na forum alienacja rodzicielska na portalu Goldenline oraz na forum Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej - Polska na Facebooku.
Od 2010 r. organizujemy również na kilku kontynentach Kampanię Baniek Miłości, podczas której łączymy dobrą zabawę z ważnym przesłaniem społecznym, wskazując, że miłość nas wznosi tak, jak wznoszą się bańki mydlane i która nie może być przerywana tak, jak to się dzieje podczas alienacji rodzicielskiej. Podczas tej akcji wypuszczamy małe i duże bańki mydlane oraz rozdajemy ulotki na temat problemu. Bardzo cenny jest udział dzieci w akcji, które w ubiegłym roku przygotowały część ulotek i transparentów oraz rozdawały ulotki w Krakowie.
Natomiast akcja publicznego czytania dzieciom jest prowadzona przez poddawanych alienacji rodzicielskiej i wyalienowanych rodziców i jest połączona z odbywającym się seminarium dla osób dotkniętych problemem alienacji rodzicielskiej, specjalistów i innych zainteresowanych. Akcja nosi nazwę „Wyalienowani rodzice czytają dzieciom”, a obie części odbywają się tego samego dnia, chociaż w odseparowaniu od siebie. Oczywiście, podczas części przeznaczonej dla dzieci nie poruszamy tematów przeznaczonych dla dorosłych. Akcja została zainaugurowana podczas Dnia Świadomości Alienacji Rodzicielskiej 25 kwietnia 2009 r. i obecnie jest prowadzona niezależnie, z wyjątkiem 25 kwietnia 2010 r., kiedy jej edycja odbyła się w szpitalu dziecięcym.

2013-05-09 14:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Müller: w przypadku rozwodów nie wolno zapominać, że największy dramat przeżywają dzieci

Włodzimierz Rędzioch

Więcej ...

Specjalny serwis "Niedzieli" o Prymasie Wyszyńskim na 120. rocznicę urodzin

2021-08-03 09:42

Red.

Redakcja Internetowa Tygodnika Katolickiego „Niedziela” z okazji 120. rocznicy urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego, który już 12 września zostanie oficjalnie ogłoszony błogosławionym, uruchomiła specjalny serwis tematyczny przybliżający postać i duchowość Prymasa.

Więcej ...

Film „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie" – oficjalnym filmem beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 17:49

Materiał prasowy

- Chcieliśmy pokazać nie tylko młodego księdza, ale przede wszystkim młodego człowieka, który w czasie wojny spotyka się z dylematami zemsty i przebaczenia – mówił Tadeusz Syka, reżyser i producent podczas konferencji prasowej 3 sierpnia prezentującej kulisy powstania filmu fabularnego „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie". Film jest oficjalną produkcją przygotowaną na wrześniową beatyfikację Prymasa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Tokio: olimpijskie złoto studenta UKSW

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do...

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do...

Abp Gądecki: Synod ogłoszony przez papieża Franciszka...

Kościół

Abp Gądecki: Synod ogłoszony przez papieża Franciszka...

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: odnajdź z nami drogę do Maryi!

Odpust Porcjunkuli

Święta i uroczystości

Odpust Porcjunkuli

Zmiany kapłanów 2021 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2021 r.

Franciszek na Jasnej Górze

Franciszek

Franciszek na Jasnej Górze

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Polska

Warszawa: Ks. abp Henryk Hoser w szpitalu w ciężkim stanie

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów

Kościół

Rzym: zmarł najstarszy z kardynałów