Reklama

Rodzina

J. Krupska: politykę rodzinną buduje się małymi krokami

Bożena Sztajner/Niedziela

Politykę rodzinną buduje się małymi krokami, a wprowadzenie Karty Dużych Rodzin jest dobrym rozwiązaniem - mówi w rozmowie z KAI Joanna Krupska, prezes Związku Dużych Rodzin Trzy Plus przed II Ogólnopolskim Zjazdem Rodzin Wielodzietnych z całej Polski, który odbędzie się w dniach 20-22 czerwca w Lublinie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wprowadzenie Karty Dużych Rodzin, uprawniającej do zniżek w komunikacji publicznej, ułatwiającej dostęp do niektórych usług oraz gwarantującej ulgi w zakresie korzystania z obiektów kultury nie wyczerpuje jednak postulatów środowisk prorodzinnych - uważa prezes Związku Dużych Rodzin. - Cieszymy się, że jeden z naszych postulatów został spełniony, jednak Karta to narzędzie otwarte do wykorzystania i rozwijania, które, mamy nadzieję, będzie rosnąć i będą do niego przystępować kolejne podmioty, co wpłynie na finanse wielodzietnych. Ważne jest, że została wyodrębniona i zauważona grupa społeczna, jaką są takie rodziny - podkreśliła Krupska.

Jej zdaniem nadal jest mnóstwo rzeczy do zrobienia w zakresie polityki prorodzinnej, a najważniejsza z nich to możliwość odpisywania pełnej ulgi czyli 1112 zł na jedno dziecko od kwoty podatku. W sytuacji rodzin wielodzietnych, które mają zazwyczaj niskie dochody, gdyż często matka nie pracuje, rodzice nie odpiszą pełnej ulgi. Przy trójce lub większej liczbie dzieci jest to niemożliwe - wyjaśniła Krupska. Dodała, że należy pamiętać, że ulga jest zwrotem dla rodziny, która zapłaciła wyższe podatki VAT, gdyż ma większą konsumpcję. - To nie jest sprawiedliwe, jeśli rodzina wielodzietna nie otrzymała tego zwrotu - podkreśliła. Chodzi o to żeby te rodziny otrzymały pełen zwrot podatkowy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wyliczając kolejne sprawy do załatwienia, Joanna Krupska zwróciła uwagę, że bardzo ważne jest bezpieczeństwo ekonomiczne dziecka, nie tylko w pierwszym roku życia, ale także do czasu, gdy idzie do przedszkola, czyli do trzech lat. - Dobrze, że powstają żłobki czy kluby dla małych dzieci, czy dofinansowuje się składki dla niań, ale nam się wydaje, że najbardziej sprawiedliwe byłoby przyznanie takiego świadczenia rodzinom, które to świadczenia nazywamy bonem opiekuńczo-wychowawczym. Ta kwota byłaby przekazywania rodzicom, a oni sami mogliby wybrać, na co przeznaczą te pieniądze - na nianię, czy klub dziecięcy czy własną opiekę nad dzieckiem, jeśli matka zechce zostać w domu. To byłoby uznanie wolności wyboru przez rodzinę - podkreśliła Joanna Krupska. Zapewniłoby to bezpieczeństwo materialne rodzinom z dzieckiem do lat trzech. Uważamy, że ten urlop macierzyński powinien być przyznawany wszystkim matkom, a nie tylko tym, które przed porodem były zatrudnione. Chcemy zwrócić uwagę na sytuację studentek, którym mijają najkorzystniejsze dla macierzyństwa lata zanim znajdą intratną posadę. W tych latach nie przysługują im żadne ulgi, jeśli urodzą dziecko. Dlatego uważamy, że urlop macierzyński powinien przysługiwać z tytułu macierzyństwa, a nie pracy - dodała.

Reklama

Uważamy też, że ważna jest pozycja osób, posiadających więcej dzieci, na rynku pracy. Sądzimy, że pracownik "dzietny" powinien być bardziej atrakcyjny dla pracodawcy także ze względu na bezpieczeństwo wychowania dzieci. Oznacza to po pierwsze: zagwarantowanie matkom powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim i konieczność zmniejszenia składki, jaką pracodawca wpłaca za pracownika, który ma dzieci. Sprawiłoby to, że pracownik dzietny będzie bardziej poszukiwany niż bezdzietny.

Nakład pracy, włożony w urodzenie i wychowanie dzieci, powinien też być uwzględniony w systemie emerytalnym. Inwestując w dzieci, zwłaszcza matki skazują się albo na niższe zarobki, albo w ogóle na brak dochodów, gdyż zmniejszają swoją aktywność zawodową. - Kobiety są karane za to, że mają dzieci - stwierdziła Joanna Krupska.

Jej zdaniem trzeba też pomóc rodzinom ubogim, gdyż kryterium dochodowe, uprawniające do zasiłku jest dramatycznie niskie. Zasiłki także. - Jest więc bardzo dużo do załatwienia, naprawdę jest co robić w polityce prorodzinnej, a my będziemy lobbować tak, jak robiliśmy to od siedmiu lat. Cieszymy się też z każdego sukcesu, z wprowadzenia ulgi rodzinnej, za którą lobbowaliśmy, inicjowaliśmy też powstanie Kart Dużych Rodzin. I w tym momencie cieszymy się z tego jednego, kolejnego kroku. Politykę rodzinną możemy budować małymi krokami, wszystkiego nie da się załatwić w sytuacji wielopokoleniowych zapóźnień i zaniedbań.

Reklama

Joanna Krupska poinformowała, że będą to tematy poruszane na II Ogólnopolskim Zjeździe Dużych Rodzin, który odbędzie się w Lublinie między 20 a 22 czerwca. Zaplanowane są warsztaty, spotkania, spływ kajakowy, zwiedzanie kaplicy na Zamku Lubelskim, zaś rodziców czekają warsztaty z psychologii i polityki prorodzinnej. Głównym tematem konferencji jest bon wychowawczy, bo zdaniem członków Związku Dużych Rodzin Trzy Plus to jedna z najpilniejszych spraw do załatwienia.

Karta Dużej Rodziny przyznawana jest rodzinie, która utrzymuje przynajmniej trójkę dzieci. Dotyczy to także rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka. Karta Dużej Rodziny przyznawana jest dzieciom do ukończenia 18. lub do 25. roku życia, jeśli uczą się jeszcze w szkole lub studiują. Rodzice natomiast mogą korzystać z karty dożywotnio. Dzieciom niepełnosprawnym z rodzin wielodzietnych karta wydawana jest na czas obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności. Dochód rodziny nie jest kryterium przyznania karty.

Podziel się:

Oceń:

2014-06-18 16:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zła metoda na stresy

Boyarkina Marina/pl.fotolia.com

Czy zajadanie stresu i emocji, jedzenie jako pocieszenie i ucieczka przed decyzjami i trudnościami może być problemem społecznym? Nie może być, ale... nim jest, bo – w mniejszym lub większym stopniu – dotyczy większości z nas. Jedzenie emocjonalne stało się powszechnym zaburzeniem wysoko rozwiniętych społeczeństw

Więcej ...

Ks. Halík na zgromadzeniu COMECE: Putin realizuje strategię Hitlera

2024-04-19 17:11
Ks. Tomas Halík

wikipedia/autor nieznany na licencji Creative Commons

Ks. Tomas Halík

Prezydent Rosji Władimir Putin realizuje strategię Hitlera, a zachodnie iluzje, że dotrzyma umów, pójdzie na kompromisy i może być uważany za partnera w negocjacjach dyplomatycznych, są równie niebezpieczne jak naiwność Zachodu u progu II wojny światowej - powiedział na kończącym się dziś w Łomży wiosennym zgromadzeniu plenarnym Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE) ks. prof. Tomáš Halík. Wskazał, że „miłość nieprzyjaciół w przypadku agresora - jak czytamy w encyklice «Fratelli tutti» - oznacza uniemożliwienie mu czynienia zła, czyli wytrącenie mu broni z ręki, powstrzymanie go. Obawiam się, że jest to jedyna realistyczna droga do pokoju na Ukrainie”, stwierdził przewodniczący Czeskiej Akademii Chrześcijańskiej.

Więcej ...

Konkurs biblijny dla szkół podstawowych [Zaproszenie]

2024-04-19 17:46

Karol Porwich/Niedziela

Szkoła Podstawowa nr 158 im Jana Kilińskiego w Warszawie zaprasza do udziału w VII Międzyszkolnym Konkursie Biblijnym pod tytułem „Z Biblią na co dzień”. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i dotyczy treści związanych z czterema Ewangeliami. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ok 150 uczestników z 27 szkół.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous