Reklama

Kościół

Powołanie uszyte na miarę

Umiejętnością każdej siostry należącej do zgromadzenia jest szycie

Archiwum Zgromadzenia

Umiejętnością każdej siostry należącej do zgromadzenia jest szycie

Siostry Uczennice Boskiego Mistrza świętują właśnie 100-lecie istnienia zgromadzenia. Kim są i czym się w Polsce zajmują?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ich ukryte apostolstwo to przede wszystkim modlitwa. W centrum duchowości zgromadzenia jest Boski Mistrz – Droga, Prawda i Życie, uwielbiany w tajemnicy Eucharystii i w codziennej adoracji Najświętszego Sakramentu. Należą do Rodziny Świętego Pawła, czyli wspólnoty zgromadzeń i instytutów założonych przez bł. ks. Jakuba Alberionego. Obecnie na świecie posługuje ok. 1,2 tys. sióstr, najwięcej w Azji i Ameryce Południowej. W Polsce jest ich ok. osiemdziesięciu: w Warszawie, Lublinie, Olsztynie i Częstochowie.

Książki, kino i... zakonnice na motorach

W sylwestrową noc przełomu XIX i XX wieku podczas adoracji Najświętszego Sakramentu włoski kleryk doznaje wizji. Otrzymuje od Boga łaskę zobaczenia perspektyw i zagrożeń stojących przed ludzkością wchodzącą w nowy wiek. Ten moment wyznacza kierunek jego późniejszej misji wprowadzenia Kościoła w przestrzeń nowoczesnych środków komunikacji. Już kilka lat po święceniach kapłańskich ks. Jakub Alberione zostaje wyznaczony na dyrektora tygodnika Gazzetta d’Alba. Rok później otwiera szkołę drukarską, a krótko potem powołuje do życia Towarzystwo Świętego Pawła – pierwsze zgromadzenie zakonne, któremu zleca misję ewangelizowania za pomocą druku. Nie poprzestaje jednak na tym. Tworzy kolejne zgromadzenia i dzieła, których celem jest wykorzystywanie do ewangelizacji nowych środków masowego przekazu. Zakłada np. San Paolo Film – instytucję produkującą i dystrybuującą filmy o tematyce religijnej. Nie boi się nowatorskich rozwiązań także w innych dziedzinach życia. W czasach, gdy kobiety mają ograniczone prawa, podejmuje decyzje, aby w celu przyspieszenia kolportażu siostry jako pierwsze spośród ówczesnych kobiet wsiadły na motocykle. – Nasz założyciel już wtedy przewidział, że te nowoczesne środki przekazu będą kształtowały mentalność całych społeczeństw. Dlatego uważał, że trzeba je włączyć do głoszenia Ewangelii. Nie tyle żeby ludziom bezpośrednio mówić o Bogu, ile by o wszystkim, co dotyczy życia społecznego, ekonomicznego, mówić po chrześcijańsku – wyjaśnia s. Dolores Nowak, uczennica Boskiego Mistrza. – Korzystał ze wszystkich środków, które były wtedy dostępne, łącznie z kinem – jeszcze wtedy było kino nieme – a siostry i braci przygotowywał do tego, żeby byli aktorami. Już wtedy przewidział, że ludzi trzeba będzie przyciągać do Pana Boga i do liturgii w bardzo różny sposób, także przez media – opowiada s. Aleksandra Szyborska, uczennica Boskiego Mistrza. – To, co robił ks. Alberione, często było krytykowane czy wręcz potępiane, dlatego że ówczesne nowe technologie były uważane przez Kościół za nieczyste, wręcz szatańskie. Dzisiaj widzimy, że jednak miał rację, a jego działania były prorocze – dodaje s. Dolores.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zobacz, oni Cię potrzebują!

Przenikliwość ks. Alberionego pozwoliła mu dostrzec potrzebę stworzenia zaplecza modlitewnego dla dzieł, które powstają, ze szczególnym uwzględnieniem modlitwy za kapłanów i powołania kapłańskie. Dlatego 10 lutego 1924 r. powołał do istnienia Zgromadzenie Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza. – Jesteśmy zgromadzeniem przeznaczonym do modlitwy opartej na ciągłej adoracji Najświętszego Sakramentu. To nie jest nasza osobista modlitwa, to nasze apostolstwo. Idziemy na adorację, niosąc ze sobą cały świat – zaznacza s. Dolores. – I nawet pierwsza matka naszego Zgromadzenia, s. Scholastyka, najczęściej szła na adorację z gazetą, a czytając Jezusowi o bolączkach świata, mówiła: zobacz, oni Cię potrzebują! W taki sposób jej modlitwa dotykała rzeczywistości – wyznaje i dodaje z uśmiechem: – Myślę, że dzisiaj s. Scholastyka chodziłaby na adorację ze smartfonem. Drugą misją zgromadzenia jest dbanie o piękno liturgii. – Ze spotkania z Bogiem w liturgii wynika wszystko – i duchowość, i teologia, i nasze relacje. Z liturgii rodzi się chrześcijaństwo – podkreśla s. Aleksandra. – Dla nas apostołowanie to jest formowanie ludzi do życia duchowego. A co to jest życie duchowe? To jest właśnie liturgia, ponieważ ja dzisiaj żywego Chrystusa spotykam w liturgii Kościoła – tłumaczy s. Dolores. Ze smutkiem jednak stwierdza, że coraz więcej osób ma coraz mniejszą świadomość uczestniczenia w świętym misterium Eucharystii. – Współczesny człowiek stał się analfabetą w kwestii czytania i rozumienia symbolu liturgicznego. Trzeba go od nowa tego nauczyć i tu otwiera się dla naszego zgromadzenia ogromne pole do działania – zauważa.

Reklama

Zszyte z życiem

W trosce o piękno liturgii uczennice Boskiego Mistrza przygotowują i rozpowszechniają wszystko, co służy kultowi świętemu, dlatego też podstawową umiejętnością każdej siostry należącej do zgromadzenia jest szycie. Jako wykwalifikowane krawcowe szyją szaty liturgiczne, m.in.: ornaty, sutanny, komże, alby, stuły. W wydobywaniu piękna liturgii naczelne miejsce zajmuje sztuka. W tym celu siostry rozwijają talenty w: malarstwie, muzyce, rzeźbie, architekturze, hafcie. Wszystko po to, by wnętrze świątyni, przedmioty, które się w niej znajdują, a także strój kapłana sprawującego Mszę św. były przekaźnikami wiary, by nie zatrzymywały tylko na formie zewnętrznej, ale przenikały głębię liturgii. Działalność projektowo-wytwórcza odbywa się w ramach Centrum Apostolstwa Liturgicznego. Siostry angażują się również w pomoc misjom. W ramach akcji „Powołanie utkane na miarę” przekazują 1% ze sprzedaży koszul i komeż na formację kleryków misyjnych. Poza tym prowadzą rekolekcje liturgiczne, współuczestniczą w organizowaniu warsztatów medialnych dla młodzieży, zajmują się opieką nad chorymi kapłanami, a od ponad 50 lat posługują w zakrystii na Jasnej Górze.

Jasnogórskie świętowanie

Dokładnie w 100. rocznicę powstania zgromadzenia, czyli 10 lutego, siostry zgromadzą się na modlitwie dziękczynnej w jasnogórskim sanktuarium. Mszy św. sprawowanej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej o godz. 11 będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a o godz. 15.30 w bazylice jasnogórskiej rozpocznie się część artystyczna spotkania. Jubilatki przedstawią przygotowane specjalnie na tę okazję misterium o charyzmacie zgromadzenia, zatytułowane Ziarno w ziemi. Wszystko zakończy celebracja Nieszporów, wykonanych według melodii do Liturgii Godzin, skomponowanych m.in. przez siostry oraz innych współczesnych muzyków kościelnych. Warto dodać, że pracę nad stworzeniem zbioru melodii do śpiewu Jutrzni i Nieszporów całego roku liturgicznego siostry zaczęły już kilkanaście lat temu. Jest nadzieja, że długo oczekiwany owoc tych prac, wydany w formie nutowej i w wersji audio, ujrzy światło dzienne jeszcze w tym roku.

Podziel się:

Oceń:

+2 -1
2024-01-29 18:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ukryte, ale nie schowane

Niedziela Ogólnopolska 5/2022, str. 24-25

Staramy się, aby nasz klasztor był domem, w którym ludzie żyjący w świecie mogliby spotkać się z Bogiem – mówią siostry benedyktynki

Archiwum sióstr benedyktynek

Staramy się, aby nasz klasztor był domem, w którym ludzie żyjący w świecie mogliby spotkać się z Bogiem – mówią siostry benedyktynki

To, jak jesteśmy w klasztorze szczęśliwe, jest jednym z wielu dowodów na istnienie i ciągłe udzielanie się Boga w nas i wokół – mówi m. Elżbieta Sander, klaryska, wiceprzewodnicząca Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych.

Więcej ...

Św. Pius V

Antonio Ghislieri, zwany Aleksandrinus, urodził się 17 stycznia 1504 r. w Bosco Marengo w Piemoncie (Włochy). Drogowskazem jego całego życia była najdoskonalsza pobożność chrześcijańska.

Więcej ...

Wołam Twoje Imię, Matko… Śladami „Polskiej litanii” ks. Jana Twardowskiego

2024-04-30 21:00

Artur Stelmasiak

Najpiękniejszy miesiąc maj, Twoim Matko jest od lat – śpiewamy w jednej z pieśni. I oto po raz kolejny w naszym życiu, swoje podwoje otwiera przed nami ten szczególny miesiąc, tak pięknie wpisujący się w maryjną pobożność Polskiego Narodu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego