Reklama

Koncert kolęd 2019 nowy termin

W mocy Bożego Ducha

Caritas, apostolat w mocy Bożego Ducha

2018-12-18 11:05

Ks. Paweł Konieczny, zastępca Dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej Robert Sycz , pracownik Caritas
Edycja przemyska 51/2018, str. VI

Archiwum Caritas
Biuro Caritas w Przemyślu

Zgodnie z zapowiedziami, w nowym roku duszpasterskim, któremu towarzyszy hasło: „W mocy Bożego Ducha” podejmujemy cykl artykułów dotyczących działalności Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Ta kościelna agenda od 28 lat w naszych mikrośrodowiskach diagnozuje, a następnie zaspokaja potrzeby osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. To wielkie i bardzo potrzebne dzieło Caritas realizowane jest w różnych miejscach i formach, o których warto pokrótce opowiedzieć.

Prezentację placówek Caritas Archidiecezji Przemyskiej wypada rozpocząć od siedziby tej kościelnej agendy. Od 2004 r. znajduje się ona w Przemyślu przy ul. Kapitulnej 1. Biuro Caritas czynne jest od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 16.00.W tym czasie pracownicy starają się rozwiązać doraźne problemy zgłaszających się osób oraz wyjść naprzeciw potrzebom o charakterze chronicznym.

Przykładem doraźnej pomocy jest prowadzony przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej program żywnościowy PEAD. W ciągu roku do około 10 000 osób trafia 506 ton produktów spożywczych. Prowadzona w tej materii aktywność pozwala osobom będącym w trudnej sytuacji ekonomicznej zaspokoić swoje podstawowe potrzeby związane z codziennym wyżywieniem.

Reklama

W siedzibie Caritas niemal każdego dnia potrzebujący otrzymują także konkretne wsparcie w uregulowaniu rachunków za energię elektryczną, gaz, zakup środków medycznych czy opału na zimę. W sekretariacie przychodzący otrzymują też merytoryczną pomoc w wypełnieniu wniosków i podań potrzebnych w uzyskaniu różnego rodzaju środków wsparcia.

W przemyskim biurze znajduje się także wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Osoby niepełnosprawne mogą bezpłatnie otrzymać do użytkowania m.in.: różnego rodzaju ortezy, materace, łóżka elektryczne, wózki inwalidzkie, podnośniki czy pionizatory.

Poza wyżej wspomnianą doraźną pomocą, przy Centrum Caritas od 2013 r. działa Agencja Zatrudnienia. Pośredniczy ona w znalezieniu pracy osobom bezrobotnym. W ostatnim czasie dzięki realizowanym projektom i zaangażowaniu wykwalifikowanych pracowników, ok. 500 osób wróciło na rynek pracy, zapewniając sobie i bliskim godziwe utrzymanie, lepszy status społeczny, a także, co za tym idzie, wzrost poczucia własnej wartości.

Bardzo wymierną pomoc wobec potrzebujących niesie także działające w Przemyślu tzw. Caritasowe Centrum Charytatywne, w skład którego wchodzi jadłodajnia, magazyny dla potrzebujących oraz łaźnia.

Jadłodajnia działa od 2004 r. Przychodzą do niej najczęściej osoby bezdomne, ubogie, których nie stać na ciepły posiłek. Z tej podstawowej formy pomocy każdego dnia korzysta ponad 400 osób. Najczęściej dla nich to jedyny ciepły posiłek w ciągu doby. Spotkanie przy zastawionym stole to nie tylko możliwość zaspokojenia głodu fizycznego, ale to także możliwość kontaktu z innymi.

Oprócz jadłodajni, Centrum prowadzi także magazyny. Gromadzona jest w nich m.in.: odzież dla dzieci i dorosłych, obuwie, zabawki, pościel, kołdry, poduszki, koce. Rzeczy te przekazywane są przez sklepy, hurtownie, a także od osób indywidualnych z terenu Przemyśla i okolic. Zbierane materiały przeznaczone są głównie dla bezdomnych oraz dla osób doświadczonych, losową sytuacją, jak np. pożar czy powódź. Największym zainteresowaniem osób przychodzących do magazynu, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym cieszy się odzież męska (kurtki, spodnie, buty). Gromadzone rzeczy wysyłane są także poza granice Polski. Systematycznie, w ramach potrzeb, materiały trafiają do Mołdawii, Ukrainy, Rumunii oraz Afryki. Wspierane są tam działające przedszkola, szkoły, domy pomocy społecznej, domy dziecka oraz szpitale. Warto wspomnieć, że w 2017 r. z magazynu wydano aż 7,5 tys. ton odzieży.

Od 2005 roku w Caritasowym Centrum Charytatywnym działa też łaźnia. Spora grupa korzystających z tego miejsca to bezdomni, a także osoby mające zamieszkanie, ale z racji na niskie dochody nieposiadające dostępu do ciepłej czy bieżącej wody. W tygodniu z łaźni korzysta ok. 60 osób, w większości mężczyzn. W okresie zimowym korzystających jest dwukrotnie więcej. Potrzebujący mają też do swojej dyspozycji pralnię, z której chętnie i często korzystają.

W magazynach oraz w łaźni od 17 lat pracuje Pan Robert, jeden z najstarszych pracowników przemyskiej Caritas. Jak zauważa: „posługa wobec pacjentów, bo tak nazywam korzystających z Centrum Caritas, jest bardzo trudna, ale przynosi wielką satysfakcję z faktu niesienia konkretnej pomocy bliźniemu. Moi pacjenci przychodzą głodni, brudni, często bez podstawowej odzieży, a odchodzą umyci, ogoleni, przebrani, a przede wszystkim nakarmieni. To jest podstawowa misja tego miejsca i moje powołanie, by nieść tym ludziom konkretną pomoc. Dla bezdomnych, wykluczonych to często jedyne miejsce azylu, dostępu do ciepłego posiłku, czystej wody i odzieży”.

Warto wspomnieć, że pracownicy Caritas każdego roku uczestniczą w zorganizowaniu wigilii oraz śniadań wielkanocnych dla osób samotnych, ubogich i bezdomnych. Z okazji świąt Bożego Narodzenia Caritas przygotowuje dla potrzebujących także paczki żywnościowe. Wigilijne spotkania w grudniu 2018 r. odbyły się w Przemyślu, Sanoku, Krośnie, Leżajsku i Tryńczy. W czasie spotkań rozdano 2000 paczek z żywnością.

Dobrze wiemy, że ta konkretna pomoc warunkowana jest zasobami materialnymi. Dlatego wszystkim Ofiarodawcom, ludziom wspierającym działalność Caritas pragniemy wyrazić wielką wdzięczność za okazane zainteresowanie i wszelkie formy wsparcia. To dzięki Wam Caritas każdego dnia może podejmować choćby te zasygnalizowane wyżej działania, które dla potrzebujących stają się często jedynym środkiem na przeżycie. Zainteresowanych pomocą zapraszamy do kontaktu osobistego lub telefonicznego z biurem Caritas (16 676-90-60).

Niech czas Bożego Narodzenia budzi w nas jeszcze większą wrażliwość i mobilizuje do radosnego dzielenia się.

Tagi:
Caritas

350 toreb charytatywnych zostało przekazanych na Ukrainę

2019-01-17 12:31

Kamil Krasowski

Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej przekazała torby charytatywne na Ukrainę. Akcja w naszej diecezji została zorganizowana po raz czwarty, natomiast torby trzeci rok z rzędu zostały przekazane do dyspozycji naszych sąsiadów i tamtejszej Caritas Spes.

caritaszg.pl
Siostra Anastazja i Siostra Teresa przyjechały, aby zabrać torby przekazane przez liczne instytucje, organizacje, urzędy i firmy.

– Potrzeby na Ukrainie są bardzo duże. Mamy bieżący kontakt z br. Sebastianem z Caritas Spes. Wiemy, że jeżdżą z termosami i wożą zupę dla bezdomnych, jak im pomagają, jakie są dochody i potrzeby na Ukrainie. Nasze torby trafiają przede wszystkim w rejon Donbasu, gdzie tak naprawdę trwa jeszcze wojna – mówi Anna Maria Fedurek, rzecznik prasowy diecezjalnej Caritas. 

Caritas wydrukowała i rozdysponowała w tym roku 700 toreb. 250 sztuk zostało przekazane do Parafialnych Zespołów Caritas i parafii, które wykorzystały je na pomoc dla swoich podopiecznych. Natomiast ok. 350 pełnych toreb jeszcze przed świętami pojechało na Ukrainę. W torbach znalazła się przede wszystkim sucha żywność, środki czystości, odzież i artykuły dla dzieci. Do akcji w ramach torby charytatywnej włączyło się ok. 60 instytucji, ale też firmy, przedsiębiorstwa, placówki oświaty, redakcje medialne, jak i osoby prywatne. – Myślę, że akcja będzie kontynuowana, bo jest bardzo pozytywny oddźwięk. Ludzie widzą taką potrzebę wsparcia. Swego czasu my jako Polska dostawaliśmy takie wsparcie też od innych krajów, więc teraz warto, żeby to poszło w drugą stronę – dodaje Anna Maria Fedurek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 1/2 2019

Gdańsk: trwają uroczystości żałobne prezydenta Pawła Adamowicza

2019-01-18 09:23

aw, lk / Gdańsk (KAI)

W piątek w Gdańsku trwają uroczystości żałobne prezydenta Pawła Adamowicza. Do popołudnia w Europejskim Centrum Solidarności jest wystawiona trumna z ciałem śp. prezydenta, którego żegnają tysiące mieszkańców miasta. Wieczorem w Bazylice Mariackiej sprawowana będzie liturgia żałobna, a w sobotę o godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. W pogrzebie weźmie udział prezydent Andrzej Duda, o czym poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.

screen/TVN24

Organizatorem uroczystości pogrzebowych jest miasto Gdańsk przy udziale rodziny.

W czwartek odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Gdańska w Dworze Artusa. Uczestniczyli w niej wszyscy radni, którzy pełnili funkcje od 1990 r. Wielu z nich wspominało w publicznych wystąpieniach Pawła Adamowicza. Do godz. 17.00 w Europejskim Centrum Solidarności będzie wystawiona trumna prezydenta Adamowicza. Gdańszczanie mogą pożegnać prezydenta Gdańska i wpisać się do księgi kondolencyjnej. Do ECS przychodzą tłumy mieszkańców. Do trumny stoi od rana bardzo długa kolejka. Księga kondolencyjna w Urzędzie Miejskim wystawiona z kolei do piątku do godz. 20.00.

O godz. 17.00 z ECS wyruszy kondukt żałobny, który odprowadzi trumnę Pawła Adamowicza do Bazyliki Mariackiej. Wieczorem zostanie odprawiona Msza św. żałobna i jeszcze do północy w świątyni będzie możliwość pożegnania prezydenta.

W sobotę 19 stycznia o godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem metropolity gdańskiego abp. Sławoja Leszka Głódzia. Proboszcz Bazyliki Mariackiej ks. Ireneusz Bradtke poinformował, że tego dnia od godz. 7.00 świątynia będzie otwarta i będzie można modlić się przy prochach Zmarłego. Wiceprezydent Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że rodzina Zmarłego prosi, by nie kupować kwiatów i zniczy, a pieniądze przekazać na dwa cele: hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku oraz Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

Podkreśliła, że dzieła te są żywym pomnikiem prezydenta Adamowicza, który je wspierał i umiłował w sposób szczególny.

Dla tych, którzy nie będą mogli wziąć udział w uroczystościach pogrzebowych w świątyni, zostaną w różnych punktach miasta ustawione telebimy. W piątek i sobotę komunikacja miejska w Gdańsku będzie bezpłatna.

W całym kraju od piątku od godz. 17.00, czyli od momentu, gdy nastąpi wyprowadzenie trumny z ciałem prezydenta Adamowicza do Bazyliki Mariackiej, do soboty do godz. 19.00 obowiązywać będzie żałoba narodowa. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zmarł w poniedziałek 14 stycznia wskutek ciężkich ran odniesionych poprzedniego wieczora po ataku nożownika podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Miał 53 lata.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Refleksyjno-modlitewne spotkanie z muzyką i słowem na Jasnej Górze

2019-01-19 21:44

Magda Nowak/Niedziela

Wczoraj rozpoczął się Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym roku doroczne święto ekumenizmu obchodzone jest pod hasłem „Dąż do sprawiedliwości”. Chrześcijanie różnych wyznań uczestniczą wspólnie w modlitwach, nabożeństwach i koncertach, także w Częstochowie.

Magda Nowak/Niedziela

W sobotę 19 stycznia w jasnogórskiej bazylice zabrzmiał szczególny koncert. Pierwotnie miało to być wspólne radosne kolędowanie. Jednak z uwagi na trwającą żałobę narodową stało się ono refleksyjno-modlitewnym spotkaniem z muzyką i słowem. Wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych im. M. J. Żebrowskiego w Częstochowie. Młodzi artyści zaśpiewali nastrojowe kolędy i piosenki o tematyce bożonarodzeniowej. Również kompozycje muzyczne, które zagrali, były dla słuchających sprzyjającą chwilą do refleksji. Między utworami recytowano wiersze.

Zobacz zdjęcia: Refleksyjno-modlitewne spotkaniem z muzyką i słowem na Jasnej Górze

Słowa powitania skierowali do obecnych o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry oraz ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie. Krótką modlitwę przed koncertem poprowadził abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. W spotkanie wprowadziła Beata Młynarczyk.


Zobacz materiał wideo


– Potrzebujemy jedności, potrzebujemy wspólnej miłości, potrzebujemy wspólnego zrozumienia i poszanowania drugiego człowieka, potrzebujemy pokoju, potrzebujemy przebaczenia – powiedział ks. Adam Glajcar – Chcemy przez refleksję, zadumę i modlitwę podziękować z jednej strony Panu Bogu za służbę prezydenta Gdańska, a z drugiej strony chcemy prosić: Boże połącz nas. – Jesteśmy dziećmi jednego Ojca przez Chrystusa w Duchu Świętym – podkreślił abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Akcja dom

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem