Reklama

Zakupy z sercem

Modlitwa Uzdrowienia

2017-11-22 12:45

AR
Edycja przemyska 48/2017, str. 7

Klaudyna Konarzewska
Posługa Zespołu „Mocni w Duchu” podczas VII Podkarpackiego Forum Charyzmatycznego

VII Podkarpackie Forum Charyzmatyczne w Krośnie było przeżywane w tym roku pod hasłem: „Modlitwa uzdrowienia”. Spotkanie poprowadził o. Remigiusz Recław SJ.

Gościem głównym był Marcin Zieliński, wsparcie modlitewne i muzyczne zapewnił zespół Mocni w Duchu. Pierwszego dnia Eucharystii przewodniczył bp Stanisław Jamrozek, zaś drugiego abp Adam Szal, metropolita przemyski. Jezus Chrystus uzdrawia dziś swoje dzieci, zmienia ich życie na błogosławione. Jezus daje nadzieję wszystkim, którzy mają odwagę wierzyć, że On, który umarł na krzyżu, zmartwychwstał, żyje i dlatego wszystko jest możliwe. Wystarczy nawiązać relację przyjaźni z Jezusem jako Panem i Zbawicielem, powierzyć swoje życie Jego opiece, a doświadczymy działającej w nas mocy Ducha Świętego. „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus” (Ga 5, 13), więc pozwólmy Bogu działać w naszym życiu. Na to pozwoliła Alicja, która podzieliła się tym doświadczeniem.

Tagi:
charyzmatycy

Papież pragnie jedności w ruchu charyzmatycznym

2018-11-12 17:24

vaticannews.va / Watykan (KAI)

To sam papież Franciszek pragnie większej jedności w katolickim ruchu charyzmatycznym. Stąd powołanie przy Stolicy Apostolskiej instytucji CHARIS, która zastąpi istniejące dotąd dwa różne międzynarodowe organizmy koordynacyjne – powiedział ks. Miguel Delgado Galindo, który w watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia jest odpowiedzialny za ruchy i wspólnoty kościelne.

BOŻENA SZTAJNER

Podkreśla on, że ta zjednoczeniowa tendencja w Odnowie w Duchu Świętym wynika również z samego rozumienia charyzmatu. Z założenia jest darem przeznaczonym dla całego Kościoła – mówi ks. Delgado.

- CHARIS ma służyć bardzo zróżnicowanej rzeczywistości Odnowy w Duchu Świętym. Bo istnieją w niej stowarzyszenia wiernych świeckich, szkoły ewangelizacji, grupy modlitewne… Ta różnorodność jest bardzo duża i stąd potrzeba specyficznej posługi ze strony Kościoła, na przykład na polu formacji. W tym względzie wkład tego nowego organizmu CHARIS będzie bardzo ważny. Chociaż i do tej pory już coś takiego robiono – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Delgado. – A zatem jest to narzędzie innowacyjne, ale nie całkiem nowe. Ta instytucja powołana z inicjatywy Papieża ma służyć przede wszystkim zjednoczeniu, zgodnie z tym, o co apelował Franciszek w ubiegłym roku podczas spotkania z Odnową Charyzmatyczną w Rzymie na Circo Massimo: niech nastanie jedność w tej zróżnicowanej rzeczywistości charyzmatycznej.

CHARIS zastąpi dwie dotychczas istniejące instytucje: International Catholic Charismatic Renewal Service i Catholic Fraternity of Charismatic Covenant Communities and Fellowships. 8 grudnia mają zostać zatwierdzone jej statuty na okres próbny. Wejdą one w życie w uroczystość Zesłania Ducha Świętego 9 czerwca 2019 r. i wówczas obie wspomniane instytucje przestaną istnieć. CHARIS obejmie więc wszystkie formy Odnowy w Duchu Świętym. Nie będzie jednak ich organem władzy. Każda forma Odnowy pozostanie pod jurysdykcją kościelną, jakiej dotychczas podlega i z zachowaniem własnej tożsamości. Będzie mogła natomiast swobodnie korzystać z pomocy CHARIS w pełnieniu swojej misji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 7/8 2018

Jasna Góra: podsumowanie projektu „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”

2018-11-21 15:48

it / Jasna Góra (KAI)

Na Jasnej Górze odbyło się dziś podsumowanie działań projektowych „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje”. Jego najważniejszą częścią były obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, świętowane w sanktuarium 4 listopada. Uroczystości odbywały się pod narodowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy a projekt zyskał wsparcie programu Niepodległa. Przygotowali go: delegatura w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach, Kat. Stow. „Civitas Christiana” i jasnogórski klasztor.

Bożena Sztajner/Niedziela

Projekt miał charakter edukacyjny i adresowany był głównie do dzieci i młodzieży. Jego celem było dotarcie z przekazem o wydarzeniach z czasów zaborów i z 4 listopada 1918 r. kiedy to Jasną Górę z rąk austriackich zaborców przejęło polskie wojsko pod dowództwem kpt. Artura Wiśniewskiego, i która po przeszło wiekowej niewoli stała się niejako „skrawkiem” wolnej Polski, a której niepodległość ogłoszono 11 listopada.

Aby lepiej zrozumieć rolę Jasnej Góry „w drodze” do niepodległości, znaczenie sanktuarium w dziejach naszej ojczyzny, aby poznać nieznaną dotąd kartę historii z 4 listopada 1918 r. i jasnogórskiego bohatera narodowego, uczniowie podejmowali szereg różnych zadań. Projektowali i ozdabiali w designerskiej wersji maciejówki czyli czapki, które stanowiły umundurowanie legionistów polskich; w oparciu o specjalnie przygotowany scenariusz zajęć uczestniczyli w lekcjach historii; w kronikach „100 życzeń na 100 lat dla Polski” wpisywali swoje życzenia dla Niepodległej; opracowywali kartki okolicznościowe; przedszkolaki rysowały „Laurkę dla Ojczyzny”; grupa teatralna przygotowała rekonstrukcję historycznych wydarzeń; wszyscy uczyli się patriotycznych śpiewów i tego jak tańczyć poloneza.

Kulminacją działań projektowych był 4 listopada, kiedy to z udziałem rodziny kpt. Artura Wiśniewskiego, dzieci i młodzieży, władz państwowych i samorządowych oraz dużej rzeszy pielgrzymów, odbyły się główne uroczystości 100-lecia odzyskania niepodległości. Młodzi w rytmie poloneza, Alejami NMP, przynieśli na Jasną Górę 100-metrową flagę, dar prezydenta RP, zaprezentowali przedstawienie o wydarzeniach z 1918 r., wspólnie z orkiestrami śpiewali patriotyczne pieśni i uczestniczyli w niepodległościowym pikniku. Do udziału w świętowaniu zaproszona została także grupa polskich uczniów z Litwy.

W sumie od kwietnia, kiedy projekt zainaugurowano, miało miejsce 17 różnych przedsięwzięć. Uczestniczyło w nich ok. 10 tys. uczniów z 200 szkół. Jak podkreśliła Alicja Janowska, dyrektor delegatury w Częstochowie Śląskiego Kuratorium Oświaty, „statystki dużo mówią, są bardzo bogate, ale największą wartością jest to, że te inicjatywy zintegrowały młodych, nauczycieli, dyrektorów i przyczyniły się do wzmocnienia przynależności do narodowej wspólnoty, poznania historii Polski i dziejów Jasnej Góry”.

Podsumowując działania projektowe, przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra podkreślił, że świętowanie 4 listopada wpisało się w historię sanktuarium, a miało niezwykły wymiar dzięki obecności dzieci i młodzieży. - Widok radości, zaangażowania, wzruszenia, młodych ludzi, którzy tutaj przybyli, często z rodzicami, to chyba najpiękniejszy owoc tego działania i za to chcę serdecznie podziękować – powiedział jasnogórski przeor. Zauważył, że jasnogórskie świętowanie „uruchomiło w nas piękne duchowe przeżycia i emocje, które dotykają miłości wobec naszej matki, którą jest Ojczyzna”. -Trzeba podziękować Panu Bogu za to, że w tym świętym miejscu, ważnym dla wszystkich Polaków, mogliśmy przeżywać duchową jedność i miłość do Polski - podkreślił.

Jacek Szczotka, śląski wicekurator oświaty, zauważył, że „to wspaniałe wydarzenie z pewnością pozostanie w pamięci na długo”. - Wykonaliście państwo wielkie zadanie, które w skali całego województwa nie miało sobie równych. To ogromne przedsięwzięcie i bardzo pocieszającym jest to, że z pewnością wpisało się ono w pamięć przede wszystkim młodych ludzi, bo to było głównym celem tych inicjatyw”. - To wielkie dzieło, które mogło być zrealizowane tylko na Jasnej Górze i wpisało się w program kuratoryjny „Polska to jest wielka rzecz” - dodał.

W spotkaniu podsumowującym projekt „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje” uczestniczyli zarówno ci, którzy go realizowali, jak i ci którzy na różnych płaszczyznach go wspierali. Obecni byli: dyrektorzy, nauczyciele szkół i przedszkoli, przedstawiciele instytucji współpracujących m.in. Samorządowego Ośrodka Doskonalenia, Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM”, Państwowej Straży Pożarnej, Miejskiej Policji, Centralnej Szkoły PSP, NSZZ Solidarność, ZHP, Zespołu Folklorystycznego „Wrzosowianie”.

Dzisiejszą uroczystość uświetnił pokaz kolekcji ubioru inspirowany tematem niepodległości przygotowany przez uczennice z Zespołu Szkół Przemysłu Mody i Reklamy im. Wł. Reymonta w Częstochowie. Elementem wspólnym dla prezentowanej odzieży współczesnej Polki był guzik, który ma wielką symbolikę, bowiem przyszywały go kobiety żołnierzom, swoim mężom, gdy ci szli na wojnę, czasem tylko ten guzik po nich zostawał.

Patronami medialnymi projektu byli: Radio Jasna Góra i Tyg. Kat. „Niedziela”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rzym: niebawem papież podda się operacji usunicia zaćmy

2018-11-21 18:52

st (KAI) / Rzym

W Watykanie krążą pogłoski na temat operacji zaćmy, jakiej ma się poddać w najbliższym czasie Papież Franciszek. Portal il sismografo przypomina, że 29 marca, spotykając się z więźniami w zakładzie karnym Regina Coeli na Zatybrzu w Rzymie Ojciec Święty powiedział: „W moim wieku pojawia się zaćma i nie widzi się dobrze rzeczywistości. Z tego powodu w przyszłym roku powinienem poddać się operacji”.

Grzegorz Gałązka

Przewiduje się, że papież będzie musiał dwukrotnie poddać się operacji, ponieważ dotknęła go zaćma dwustronna. Oznacza to, że najpierw lekarze będą musieli usunąć upośledzenie oka bardziej dotkniętego chorobą, a po jakimiś czasie drugiego. W obydwu wypadkach będzie chodziło o wszczepienie nowej (sztucznej) soczewki. Zdaniem portalu il sismografo operacja zostanie przeprowadzona w szpitalu prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Dominikańskich Najświętszego Różańca w Rzymie, gdzie klinika okulistyczna działa od 1960 roku. Operacja trwa około 20 minut, wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym kroplami do oczu i nie wymaga szwów, a pacjent wraca do domu po bardzo krótkim czasie. Zaćma jest chorobą na którą zapada 60 proc. osób powyżej 70 roku życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Moje pismo Tęcza - 7/8 2018

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem