Reklama

Wiara

Ks. dr hab. Kowalski o powstającym dokumencie Papieskiej Komisji Biblijnej nt. cierpienia i choroby

2024-04-15 17:23

Adobe Stock

Duchowy, psychologiczny, medyczny i ekonomiczny wymiar cierpienia podejmie dokument Papieskiej Komisji Biblijnej zatytułowany „Cierpienie i choroba w Biblii”. Przygotowują go specjaliści z różnych kontynentów z myślą o wiernych Kościoła, osobach wyznających inne religie, a także ateistach. Cierpienie ma wymiar uniwersalny - przypomniał w rozmowie z KAI członek papieskiej Komisji jest profesor KUL ks. Marcin Kowalski. Dyskusja nad dokumentem była głównym przedmiotem ubiegłotygodniowego Zgromadzenia Plenarnego Papieskiej Komisji Biblijnej w Rzymie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Chodzi o przekazanie chrześcijańskiej nadziei całemu światu i wszystkim cierpiącym - wyjaśnia ks. Kowalski. Szacuje, że prace nad tekstem zostaną ukończone za 3 lata.

Dokument będzie miał trzy części. Pierwszy dotyczący fenomenologii cierpienia we współczesnym świecie poruszy cztery wymiary: ekonomiczny, psychologiczny, medyczny i duchowy. - Będzie mowa także o towarzyszącej chorobie samotności, choć ta samotność jest fenomenem europejskim, nie występującym np. w Afryce - wskazuje polski biblista. Ale tam, jak dodaje, nie ma z kolei wystarczających środków na podejmowanie skutecznego leczenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Część druga dokumentu wniesie perspektywę typowo chrześcijańską, bowiem skoncentruje się na postaci Chrystusa - Uzdrowiciela. Będzie tu mowa także o figurach wielkich cierpiących w Biblii - od Starego do Nowego Testamentu.

- To będzie swoista opowieść o chorobie; opowieść, która ma pomóc człowiekowi w próbie zrozumienia choroby i osadzenia jej w kontekście swojego życia - mówi ks. dr hab. Marcin Kowalski. Jak zaznacza, Biblia dostarcza gotowych narracji na temat cierpienia, które są terapeutyczne: pokazują sens cierpienia i ukazują Tego, który jest wyjątkowy dla nas, chrześcijan, czyli Jezusa, który jest uzdrowicielem i to na bardzo wielu poziomach. - Ta część przybliży historie dwunastu biblijnych postaci dotkniętych cierpieniem, a trzynastą będzie Jezus - ujawnia biblista.

Trzecia część będzie miała charakter pastoralno-medyczno-psychologiczny. Pokaże, jak dziś wykorzystać biblijne obrazy cierpienia i podpowie, jak używać języka psychologii w towarzyszeniu osobie cierpiącej oraz pomóc jej w odkrywaniu sensu tego, co przeżywa.

Jak zaznacza ks. Kowalski, papież Franciszek chciałby, aby dokument przemawiał nie tylko do katolików, ale do wszystkich ludzi, w tym do wyznających innych religie i ateistów, gdyż cierpienie i choroba są doświadczeniami uniwersalnymi.

Reklama

Międzynarodowemu zespołowi autorów zależy na tym, aby dokument trafił także do kręgów medycznych, co miałoby służyć wprowadzeniu lekarzy w zagadnienia religijno-duchowe. - Przy komunikowaniu pacjentowi diagnozy jest to ważna i wręcz trzeba o to pacjentów pytać - wskazuje biblista. Podkreśla przy tym, że według twardych danych empirycznych takie rozpoznanie pomaga w terapii: 80 proc. ludzi, którzy są objęci opieką duchową, lepiej przeżywa wszystkie terapie. Większa jest także skuteczność tego, co jest im aplikowane na poziomie somatycznym. - Jesteśmy jednością psychofizyczną - przypomina ks. Kowalski.

11 kwietnia uczestników Zgromadzenia Plenarnego Papieskiej Komisji Biblijnej przyjął na audiencji papież Franciszek.

Komisja Biblijna jest organem doradczym, służącym Magisterium i działającym przy Dykasterii Nauki Wiary, której prefekt jest jednocześnie przewodniczącym. Jest on wspomagany przez sekretarza, wybranego spośród członków Komisji oraz sekretarza technicznego. Członkowie Komisji Biblijnej, w tym sekretarz, są mianowani przez Ojca Świętego na pięcioletnią kadencję, na wniosek przewodniczącego.

Obecnie w skład Komisji wchodzi 18 członków z następujących krajów: Belgia, Brazylia, Burkina Faso, Kolumbia, Francja, Niemcy, Węgry, Włochy, Indie, Polska, Meksyk, Hiszpania, Wielka Brytania, Demokratyczna Republika Konga, Słowacja, Stany Zjednoczone.

Jednym z członków Papieskiej Komisji Biblijnej, który wziął udział w spotkaniu z papieżem, jest ks. dr hab. Marcin Kowalski, profesor KUL, dyrektor Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama Joshuy Heschela.

Podziel się:

Oceń:

+1 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świadoma lektura Pisma Świętego. Studia biblistyczne i kursy starożytnych języków na UKSW

Każdego, kto chce zgłębiać Pismo Święte Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego zaprasza na Podyplomowe Studia Formacji Biblijnej. Po ukończeniu dwóch lat studiów, każdy ze studentów otrzymuje Świadectwo Ukończenia Studiów Podyplomowych UKSW w Warszawie w zakresie Formacji Biblijnej.

Więcej ...

Papież w Trieście: spotkanie z migrantami i osobami niepełnosprawnymi

2024-05-04 14:54

Monika Książek

Biskup Triestu, Enrico Trevisi, ogłosił program wizyty papieża w stolicy Friuli-Wenecji Julijskiej 7 lipca z okazji 50. Tygodnia Społecznego Katolików we Włoszech. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Włoch, abp Giuseppe Baturi, zapowiedział tę podróż w styczniu br.

Więcej ...

19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę

2024-05-05 11:08

Episkopat Flickr

Pod hasłem „Pójdę ufna za Tobą” 19 maja odbędzie się 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę. W ubiegłych latach pielgrzymka gromadziła w Częstochowie około 2,5 tys. kobiet z całej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...